Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mandalinalı Kek

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Mandalinalı Kek

6549309403_f4b4b6bd8b_z.jpg

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“İsa aleyhisselam hırsızlık yapan bir adam görmüştü:
“Hırsızlık mı yaptın?” dedi. Adam:
“Asla! Kendisinden başka ilah olmayan Zat’a yemin olsun” diye cevap verince Hz. İsa:
“Allah’a inandım, gözlerimi tekzib ettim!” dedi.” (Buhari, Enbiya 48; Müslim, Fezail 149, (2368); Nesâî, Kudât 36, (8, 249)
Tirmizi, Da’avât 110, (3539).
Bu hadisi okuyunca geçen gün yazdığım yazımın doğru olduğuna kanaat getirdim ve rahatladım. Bir kötülüğü gözümüzle görsek dahi, kişi “ben yapmadım” diyorsa ona inanacağız. Ya da inanmış gibi yapacağız. Hele ayıp araştırmak, kendi gördüğünü herkese de duyurmaya çalışmak ne büyük bir vebal.
“Kim arkadaşının ayıbını örterse, Allah da kıyâmet günü onun ayıbını örter. Kim ki müslüman kardeşinin ayıbını açığa vurursa, Allah da onun ayıbını açığa vurur. Hattâ evinin içinde bile olsa onu ayıbıyla rezil eder.” (İbn-i Mâce, Hudûd, 5)
Safer ayının bela ayı olduğuna inanan ve ben bunu kabul etmediğim için bana dolaylı olarak bela temenni eden kardeşime Rabbim hayır versin. Onu doğru yola eriştirsin. Rabbim kendisini ve ailesini cümle belalardan korusun.

Mandalinalar bol ve ucuzken mümkün olduğunca istifade etmek lazım. Mandalinalı kekim bolca mandalina içeriyor. Üzerine de mandalinalı sos yapıp döktüm tam oldu..:) Eşimin dediğine göre bugüne kadar yediği en güzel kekmiş! Hep öyle olur zaten..:)
Malzemeler

• 3 yumurta
  • 1.5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı mandalina suyu
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı mandalina kabuğu sosu
  • 2 su bardağı un
  • 1 çay bardağı kepekli un
  • 1 vanilya
  • 1 kabartma tozu
  • 1 silme çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
Mandalina sosu için

• 1 su bardağı mandalina suyu
  • 1 tepeli tatlı kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı şeker
Mandalinalı kek yapımı

• Yumurta ve şekeri kabarana kadar çırpın.
  • Un kabartma tozu ve karbonat haricindeki malzemeleri ekleyip karıştırın.
  • Kalan malzemeleri de ekleyip 1 dakika kadar çırpın.
  • Yağladığınız 26 cm.lik tepsiye hamuru dökün.
  • 200 derecelik önceden ısınmış fırına keki sürün. Kabarmaya başlayınca ısıyı 170 dereceye düşürüp içi pişene kadar bekleyin. Kürdan batırıp bakın. Eğer kürdan kuru çıkıyorsa kek pişmiştir.
  • Mandalina suyu, nişasta ve şekeri karıştırarak pişirin.Ilıyınca kekin üzerine döküp dilimleyerek servis yapın.

6539599341_19c729e4d1_z.jpg

CAHİDE

Üst Ana Sayfa Alt