Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mekkeli Müsrikler Putlara tapmıyorlarmıydı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Y Çevrimdışı

yusufoz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben bu foruma daha önce üye olmus ama paylasımda bulunmamıstım.. Baska sitelerde paylasımı yapıyordum. Lakin ordaki siteler malesef dikata rejimi uyguluyor ve Kur'an'ı, tarih ve etimolojik arastırmalar ile inceleyip akatardığım icin mesajlarım ve topiklerim siliniyor hatta zaman zaman hesaplarım banlanıyor. Umarım burda aynı sorunla karşılasmam ve demokratik bir uygulama vardır..

Amacım kesinlikle kötü değil. inandıklarımı ve arastırdıklarımı paylasmak istiyorum ve gercekten yanlısım varsa düzeltilmeyi ama doğru ulastığım bilgi icinden kimsenin kibrine yenik düşmemesini umuyorum.. Allah yardımcımız olsun inşAllah. kötü niyetten biz sakındırsın. inşAllah..

Bugun size peygamberimizin zamanındaki Müsriklerden bahsetmek istiyorum. Peygamberimiz zamanında Mekkelilerin putlara taptığı söylenir. Lakin aşağıdaki ayete baktığımız.

Lokman25:Andolsun, eğer onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan, mutlaka “Allah” derler. De ki: “Hamd, Allah’a mahsustur.” Fakat onların çoğu bilmezler.

Görüldüğü gibi aslında Allah'ı bildikleri ve ona inandıklarının bir delili niteliğindedir. Peki bu mekkeli müsrikler neleri kendilerine put ediniyorlardı.. Etimolojik bir arastırmadan aktaracağım.. Bu arastırma kısmen bana ve bu arastırmanın ana temelini olusturan bir kur'an arastırmasına dayandığını belirtmek isterim.

Lât ve Uzza’yı ve diğer üçüncüsü Menat

Bilindiği üzere bu üç put ifadesi kur'anda geçmekte ve Allah bu 3 put'a taptıklarını ayette ifade etmektedir.. Lakin bu 3 put neyin nesidir ve neden bu ifadeler ve isimler verilmiştir. Bunu malesef din hocalarımız irdelememekte bunlar put diyerek ardına bakmamıslardır. Oysa bu putların dünyayı,evreni, bizleri yarattığına inandıkları icin tapmıyorlardı.. Bunu lokman süresi 25. ayetinde cok net görmekteyiz. peki bu putlar neydi işte arastırmam ve anelizim..

Lât ve Uzza’yı ve diğer üçüncüsü Menat’ı gördünüz mü?” (Necm; 53/19-20)
Gerçekte “Sizin ve atalarınız taktığı bir takım isimlerden başka bir şey değildir.” (Necm; 53/23)
Yine “Onlar” deniyor “Zanna ve nefeslerinin arzularına tabi oluyorlar” (Necm; 53/23).

Lât

“Lât” kelimesi etimolojik olarak “ilah” kelimesinin bozulmuş hali ve mutlak otoriteyi ifade ediyor; El/Elot/Elat/Lat/Elohim/Allot//İlah…

Eski çağlarda Aramice/İbranice’ye kadar uzanan Arapça’nın kök dillerinde kişiyi “içeriden yöneten şey”, “mutlak itaat /otorite” kaynağı anlamında yukarıdaki kelimeler kullanılmaktaydı.

Demek ki Lât “isminin” bugünkü karşılığı “otorite” dediğimiz şeydir.

Uzza

“Uzza” kelimesi bunu tamamlıyor. Kur’an’da kullanılan “Aziz” isminin daha değişik söylenişi. “Gü甓kuvvet” anlamına geliyor: Aziz/Mu’ız/Muaz/Izzet/Muazzez…

Demek ki Uzza isminin bugünkü karşılığı da “güç, kuvvet” dediğimiz şeydir.

Menat

Üçüncüleri olan diğer “Menat” ise yine çok tanıdık: Menna/Mamon/Money/Many/Menat/Manat…

O bildiğiniz “para” demek yani.

Çarlık Rusyası’nın para birimi: “Manat”

Bugünkü Azarbaycan’ın, Türkmenistan’ın hala para birimi; “Manat”

Lât: Otorite…
Uzza: Güç…
Menat: Para…

Şimdi ayeti yaşayan yorumu ile yeniden okuyalım:

“Otorite, güç ve üçüncüleri diğer para… Bunlar sizin ve atalarınızın takdığı bir takım isimlerden başka bir şey değildir… Onlar gerçekte zanna ve nefislerinin isteklerine/arzularına tabi oluyorlar…”

Nefislerinin istek ve arzuları otorite, güç ve para arzuluyor. Bunlara ulaşmak için, üçüne de perestij ediyorlar ve gözleri başka bir şey görmüyor, put gibi tapınç nesnesi haline getiriyorlar…

Otoriteyi, gücü ve parayı kendilerinde toplamak/biriktirmek istiyorlar. Bunları elde etmek için girmedikleri kılık, atmadıkları takla kalmıyor. Bunlar için savaşıyor, vuruşuyor, kan döküp fesat çıkarıyorlar…

Otorite: Devlet, saltanat, taht, lider, ecdad, egemenlik, sınır, ulus…
Güç: Silah, petrol, toprak, nüfus, nüfuz…
Para: Sermaye, banka, altın, gümüş, dolar, euro…
Yeryüzünde kan döküp fesat çıkarmak bunlar için olmuyor mu?
Yaşadığımız çağa dikkat ediniz…
Otorite sevdasından emperyalizm doğmuş.
Güç tapıncından faşizm doğmuş.
Para hırsından kapitalizm doğmuş.
İnsanlığın ezelî ve ebedî sorunu bu üçü; Lât (otorite), Uzza (güç/kuvvet) ve Menat (para) başka bir şey değil.

Ne diyor Kur’an bu üçüne karşı?:
Allah’tan başka otorite yoktur (La ilahe illallah)
Güç ve kuvvet yalnızca Allah’a aittir (La havle ve la guvvete illa billah)
Ve üçüncüsü: Mülk Allah’ındır (Lehu’l-Mülk).

“ismi” neden veriliyor Kur’an’da.
Çünkü bunlar insanlıkta ölmeyen “isim”ler.
Yok olup gitmiş taşlar, tahtalar değil.
Bunlar yaşayan putlar: Lât, Uzza, Menat…

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Demokratik derken neyi kastettin bilmem ama burada Allahdan korkanlar yazabilir.

Sana diyecegime gelince, meseleyi iyi arastirmadiginizin ve sacma sapan islamla alakalı olmayan kaynaklardan aldığınız belli, eğer bu perfonmansınızı islami kaynakları da karıştırarak devam ettirirseniz meseleyi çok kolay şekilde bulursunuz.

Ben size ip ucu verim...

İp ucu kelimelerim:

Evliya
Dönemin Salih insanları
Tevessül
Şirk
Sonuç

Gerçekten samimi isen islami kaynaklarada bakıp meseleye vakıf olursun, aksi halde bom boş kuruntularla avunur durursun.

Sana tavsiyem, dini, sahih olan yani doğru olan kaynaklardan öğren.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bunlar putçuluğun günümüzdeki açılımı olabilir ama bunları simgeleyen putlar o zaman mevcuttu..... heva heveslerini gözle görülür elle tutulur simgeye yani puta atfetmişlerdi...şuan ki durum daha karışık putlar şekillerden figürleden ibaret değil.....sistemler, heva hevesler,birtakım gayri islami düşüncelere bağımlılık,bazen kullandığımız kelimeler bile önümüze put olarak çıkabiliyor.tek güçlü, tek zengin,tek otorite sahibi şirk koşmuyor....şirk ve putçuluk geniş alana yayılmış bir durumda.....Allah hepimize daima uyanık kuran ve sünnetle etrafını olayları iyi analiz eden kalp akıl fikir bunların üzerine konulacak güçlü bir iman nasip etsin aminnnn

Y Çevrimdışı

yusufoz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Malesef yine tepkiler aynı sadece eleştiri, hiç bilgi tartısmasına girmiyorsunuz ve sadece atalarınızdan öğrendiklerinizi savunuyorsunuz. Oysa kur'an bu konuda 2-3 ayetle defalarca uyarıyor..

1:Daha da dediler ki: "Rabbimiz. . . Muhakkak ki biz önderlerimize ve inanç büyüklerimize itaat ettik de (onlar da) bizi (Hak) yoldan saptırdılar. " Rabbimiz, onları iki kat azaplandır ve onlara, pek büyük bir lânetle lânet et.

2:Ey iman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse, onu 'etraflıca araştırın'.

3:Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler. Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)?

Şunu bilinki Rabbani olsun Geylani olsun bunlarda senin benim gibi insanlardı bunlar Allah'ın elçileri yada peygamberleri değildi. Sakın onları yada diğer hocaları kötülediğin anlamına gelmesin. ama bunlar dini atalar olarak görülüyor sanki her bilgileri doğru gibi aktarılıyor.. Bugun sahih hadislerde bile Celişkilere ve yalan hadislere rastlamak mümkün iken dini anlatan alimlerinde yanılabileceğini kabul etmek gerekir.

Ben bir bilgi paylastım doğru veya değil, bunu sorgulayacak olan Allah c.c'dur. Bakıyorumki sizler hesap sorma işini kendi üstünüze alıyor ve beni yargılama yolunu seciyorsunuz. Bırakın buna Allah c.c karar versin. kur'anda dendiği gibi.

Oysa peygamberimiz bile bu konuda uyarılmıs sen kimseden sorunlu değilsin seni görevin sadece tebliğ etmektir demilmiştir.. Oysa günümüze bakıyorumki insanların inandıklarına ters bir sey oldugunda kur'anda söylendiği gibi o haberi arastırmak yerine kişiyi eleştirmeye ve onu sorgulamaya geciyorsunuz..

Kur'anın bu ayetlerini göz ardı edilmemelidir.

Ben tarihi ve kur'anda olan bir bilgiyi paylastım. Kimseye burda öğüt verme gibi bir durumum olamaz, ayrıca haddimde değil. Ama kur'an bunu arstırın dediğinide unutulmamalıdır..

Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi kişilere uymak hoca,alim,evliya gibi durumlarda. Ayette belirtildiği gibi eğer yanılıyorlarsa sizi ateşe sürekleyebildikleride belirtilmekte.

Size kendimce bu konuda bir bilgide paylasmak istiyorum. Allah doğruyu arayanın hakkını asla zayi etmez.

örnek olarak vermek gerekirse.. İbrahim peygamberin durumu bu konuyu çok iyi özetlemektedir.

İbrahim peygamber atalarından gelen dine inandığı icin değil.. Doğruyu aradığı icin hidayete kavusmustur..

Atalarının dinin yanlıs oldugunu farktemiş ve Allah'ı aramaya calısmıs. bir çok evrendeki şeyleri tanrı olarak nitelendirmiş ama incelediğinde bunların tanrı olamayacağına kanaat getirerek Allah'ı aramaya devam etmiştir.. Allah'ta doğruyu aradığı icin onu hidayete kavusturmustur.

Ben kendimi bir peygamber ile eş tutacak değilim (haşa) Lakin ben ataların getirdiği dini sorgulayacak cesarette olma yolunu seciyorum. Eğer varsa yalanlar bidatler bunları çözmek istiyorum ve bunu sadece hadis ve kur'an ile bulmanın çok zor oldugunu tarih ve Etimolojik açıdanda incelenmesi gerektiğini düşünerek çözme yolunu izliyorum.

Varsa eğer yanlısım Allah c.c beni doğru yolu göstermesi adına dua ediyorum.

Saygılarımla

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Malesef yine tepkiler aynı sadece eleştiri

Niçin banlandığınız ortada. Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Batık kaynaklardan öğrendiklerinizi tek doğru edinmissiniz. Hemen üstte üye size cevaplar vermişken bir de utanmadan sadece eleştiri diyorsunuz. Soru sordunuz, cevabını görmek istemiyorsunuz ya da ..........................

Y Çevrimdışı

yusufoz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Niçin banlandığınız ortada. Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Batık kaynaklardan öğrendiklerinizi tek doğru edinmissiniz. Hemen üstte üye size cevaplar vermişken bir de utanmadan sadece eleştiri diyorsunuz. Soru sordunuz, cevabını görmek istemiyorsunuz ya da ..........................

Katre arkadasımızın yazısını okumadığınız okadar açıkki.. Bunu okumadan bana karsı delil olarak sunuyorsunuz.. Katre arkadas ile benim anlatmak istediğim arasında nerdeyse zerre kadar bir fark yok.

Ben sadece bu 3 puttan bahsettim. diğer putların tarihsel olaylarını paylasmadım. bu 3 put'un kelime anlamlarını yazdım. Allah'ı bildiklerini ve ona inandıklarını yazdım.. Eğer siz simdi Katre arkadasımıza. bana verdiğiniz tepkiyi vermediyseniz ayrımcılık yapmıssınız demektir.. Benim anlattığım ile onun anlattığı acısından hiç bir fark yok.. Arkadasımızın yazısınıda okumalısınız Özellikle 2. linkteki.

Saygılar.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Katre arkadasımızın yazısını okumadığınız okadar açıkki.. Bunu okumadan bana karsı delil olarak sunuyorsunuz.. Katre arkadas ile benim anlatmak istediğim arasında nerdeyse zerre kadar bir fark yok.

Ben sadece bu 3 puttan bahsettim. diğer putların tarihsel olaylarını paylasmadım. bu 3 put'un kelime anlamlarını yazdım. Allah'ı bildiklerini ve ona inandıklarını yazdım.. Eğer siz simdi Katre arkadasımıza. bana verdiğiniz tepkiyi vermediyseniz ayrımcılık yapmıssınız demektir.. Benim anlattığım ile onun anlattığı acısından hiç bir fark yok.. Arkadasımızın yazısınıda okumalısınız Özellikle 2. linkteki.

Saygılar.

Lat, menat ve uzza kim islam tarihlerine baktın mı? Zorlama akli delillerle, bu şuysa bu şudur demişsin.

Sen otorite, güç para dersin başkası çıkar, nefis,arzu istek der, diğeri çıkar, kadın futbol araba der, devam yazmım.

Saygıyı bana değil, ayet ve hadisleri tahrif etmeden, olduğu gibi anlatılanı araştırmakla saygını göster.

Y Çevrimdışı

yusufoz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Lat, menat ve uzza kim islam tarihlerine baktın mı? Zorlama akli delillerle, bu şuysa bu şudur demişsin.

Sen otorite, güç para dersin başkası çıkar, nefis,arzu istek der, diğeri çıkar, kadın futbol araba der, devam yazmım.

Saygıyı bana değil, ayet ve hadisleri tahrif etmeden, olduğu gibi anlatılanı araştırmakla saygını göster.

Ben bu kelimelerin , arapca etimolojik dil bilgisine göre yazdım bunları.. eğer biri cıkar bunların anlamları öyle değil böyle derse ben onun dediklerini inceleme ve arastırmaya baslarım. acaba arastırmam yanlısmıydı edindiğim bilgiler yanlısmıydı diye sorgularım..

Lakin anlasılan siz sadece atalarınızın dediğinden cıkmıyorsunuz.. KuR'an yanılabilirler dediği halde (bkz bakara 170).

Ayetleri tahrif etmeye calısmıyorum. Yanılıyorda olabilirim. ben arastırmamı yazdım. ama siz bana ithamlarda bulunuyorsunuz.. bilginizi sunmuyorsunuzki.. Beni eleştirerekmi savunuyorsunuz inandıklarınızı ?

Siz nasılki inandıklarınızı doğru oldugunu düşünüp savunuyorsunuz bende inandıklarımı savunduğum icin suclumu oluyorum ? Peki ya siz yanılıyorsanız ve size inanan insanlarıda yanlısa itmiş olamazmısınız ?

Ayetler açık değilmi, atalarınıza uymayın yanılmıs olabililer demiyormu kur'an.. Dinde ileri gelenlere uyduğunuz icin ve eğer onlar yanılıyorlarsa ahirette hesap vereceğinizi söylediği halde kur'an.. Nasıl bu kadar inandıklarınız üstünden atıflarda bulunabiliyorsunuz..

Benim saygım yaratılanı severim yaratandan dolayıdır.. Size saygı gösteriyor olmam, Allah'ın ayetlerine saygısızlık ettiğim demekmi oluyor. ?

Peki sizce Allaha karsı ,doğruyu aramakmı saygı cercevesine girer yoksa.. 1000 sene önce yasamıs ve görmedğimiz atalarınıza kör gözlerle bağlanmakmı ? yanılmıs olabilceklerin inanmamakmı ?

Saygılar..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt