Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Melek, İblis, Firavun Seti İsimli Elbiseler Giyilen Savaş Oyunlarını Oynamak Caiz midir?

A Çevrimdışı

Abdulkerim123131

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm,
benim oynadığım bir savaş oyununda kıyafetler vs var. Ve bu kıyafetlerin isimleri oluyor. Örneğin “melek seti, iblis seti, firavun seti” gibi.
Benim sorum şu bu oyunu oynamak küfür olur mu?
الله razı olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah
gönderime cevap verir misiniz Allah rızası için gerçekten benim için çok acil
Sorunuzun cevablanabilmesi için önce kurallara göre soru sorabilmelisiniz ki sorunuz sual olma hakkı kazansın ve onaylansın. Sorunun hem içeriğini hem başlığını düzelterek onaylayabildim. Bu da üyeliğinizin yeni tarihli olmasından dolayıdır.
Benim cevablamam için de konuyu Soru Cevab bölümüne açmalısınız, Üyelere Özel Soru Cevab bölümüne açılan sorulara üyeler kurallara uygun şekilde cevab verebilmektedir. Tâbi tüm bu kuralları önce okumalısınız.

Kardeşim; ayrıca soru sorumadan önce merak ettiğiniz konuyu forumda aratınız.

A Çevrimdışı

Abdulkerim123131

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullah

Sorunuzun cevablanabilmesi için önce kurallara göre soru sorabilmelisiniz ki sorunuz sual olma hakkı kazansın ve onaylansın. Sorunun hem içeriğini hem başlığını düzelterek onaylayabildim. Bu da üyeliğinizin yeni tarihli olmasından dolayıdır.
Benim cevablamam için de konuyu Soru Cevab bölümüne açmalısınız, Üyelere Özel Soru Cevab bölümüne açılan sorulara üyeler kurallara uygun şekilde cevab verebilmektedir. Tâbi tüm bu kuralları önce okumalısınız.

Kardeşim; ayrıca soru sorumadan önce merak ettiğiniz konuyu forumda aratınız.

Bunu görmüştüm evet fakat benim oynadığım oyundaki olay farklı diye belki farklı bir cevap verirsiniz diye genede sorma gereği duydum

Abdulmuizz Fida

Admin
Yazını benim mesajım arasını yazma.

Oyun savaş oyunu , ve firavun seti isimli elbiseyi onaylayarak hangi özellikte olunuyor sen biliyorsun. Eğer kafirlerin veya küfür dine ait özellikleri, vâsıfları var ise buna radı olmak da küfürdür. Yok sadece adı böyle, giysi normal savaş elbisesi ise masiyet olarak bu tür oyunlarla zaman tüketmek câiz değildir.

A Çevrimdışı

Abdulkerim123131

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O giysilerin herhangi bir özelliği yok sadece görünüş açısından farklı bir şey olarak oyunda, bunlar ise herkese verilmiyor para vererek alınıyor sandıklardan para karşılığı şansa çıkarabiliyorsun. örneğin bahsettiğim melek seti ile firavun seti görünüşü bu şekilde.

30571

30572

yani bu oyun küfür olmaz sadece caiz olmaz öyle mi diyorsunuz ?

Ekli dosyalar

• IMG_1197.jpeg
    IMG_1197.jpeg
    40.9 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_1198.jpeg
    IMG_1198.jpeg
    92 KB · Görüntüleme: 68

Abdulmuizz Fida

Admin
Bu tür oyunda kafir askerinin veya yöneticilerin sembolik kıyafetini giymek ve kafir simgesi altında oyun oynamak caiz değildir. Yine eğer ki oyundaki kıyafetlerde simge yok, fakat belli bir orduyu temsil ediyorsa yine oynanamaz.
Bu tür oyunlar, kâfir ordusunun askeri (kıyafet ve dini sembolleri barındırmadan) olmaması şartıyla oynanabilir. Bunun haricinde oynamak caiz değildir.

Ayrıca oyun da olsa kafirlerin tarafında olmak, oranın neferi olmak, hiçbir sebeb yokken kafirden kendin için oyunda olsa bile yardım istediğin için haramdır. Bu, bir kafire karşı başka bir kafiri kendi ordunun içinde savaştırman demektir. Müslümanın ordusu ancak Müslümanlardan olur. Kafirlerden ise asla ordu kurulmaz, Müslüman ordusu içine sokulmaz. Yine, Müslüman bir kimse oyunda olsa bile kafirlerin hükmü ve komutası altında onun bir askeriymiş gibi oyun oynayamaz. Çünkü kâfirin hiçbir zaman Müslüman üzerinde bir yetkisi, velâyeti yoktur.
Bu sebeble kafir askerinin veya ordunun yerine geçerek temsil edilemez. Bahsettiğiniz resimlerdeki Firavun, Peygamberle, Allah'la savaşmış kâfir bir kralın temsil etmektedir. Giysisi de küfrü ve din düşmanlığının sembolu olup gönüllü olarak bu surete bürünmek de küfürdür.

Abdulmuizz Fida

Admin
attığınız yorumun altına cevap veremiyorum yetkim olmadığı için son olarak bu soruma cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Firavun, Peygamberle, Allah'la savaşmış kâfir bir kralın temsil etmektedir. Giysisi de küfrü ve din düşmanlığının sembolu olup gönüllü olarak bu surete bürünmek de küfürdür. Dediniz yani bu kıyafeti giymediğim sürece küfür bir dini,orduyu temsil etmeyen normal kıyafetler ile oynamaya devam etmem küfür olmaz diyorsunuz anladığım kadarıyla öyle mi?
Öyle

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Abdulmuiz hocamız çok güzel açıklamış, Allah swt ecrini versin..

Bir ek olarak; bu tür oyunlarda özellikle bazı erkek oyuncuların bayan karakter veya kostümlerine bürünmesi de çok ayrı bir seviye tuhaflık türü.. Nitekim oyun da olsa cinsiyet değiştirmeye ve haram görsellere maruz kalınıyor, giydirilse bile neden yani neden..

Üst Ana Sayfa Alt