Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Meryem (a.s)'a inen vahiy (kelime) nasıl bir vahiydir? Bunu nasıl anlamalıyız?

E Çevrimdışı

Elif_Lam_Mim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşler.

Bir sorum olacak

Ali imran suresinde 45-46-47 ayetlerinde ki

Hani melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah, seni kendi tarafından bir kelime ile müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. Dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’a çok yakın olanlardandır.” 45
“O, beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak, salihlerden olacaktır.”[46]
(Meryem), “Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?” dedi. Allah, “Öyle ama, Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir” dedi. 47

bu ayetlerde
1.' si meryem annemize inen vahiy (kelime) nasıl bir vahiydir? Bunu nasıl anlamalıyız.

2.' ci olarak bu vahiy ile Peygamberlere inen vahiy arasında ki farkı nasıl anlamalıyız.

genellikle tarik ehli bu tür ayetleri kendi şeyhlerinide bu şekilde vahiy geliyor diyerek bu tür ayetleri delil getiriyorlar.

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
1. sorunuza yine Kuranin Kendisi cevap vermektedir, Gelen Vahiy Melekler yolu ile olmustur..

Bu ifâde meleklerin Hz. Meryem'e, kendisinden ünlü, ulu ve büyük bir çocuk doğacağı müjdesidir. Allah Teâlâ buyuruyor: «Melekler demişti ki: Ey Meryem, Allah kendinden bir kelimeyi, ol emriyle oluve-recek bir çocuğu sana müjdeliyor.» Bu âyet, «Allah sana, kendinden bir kelimeyi tasdik edici olarak Yahya'yı müjdeliyor» âyetinin tefsiridir, ismi Meryem oğlu îsâ Mesih'tir. Dünyada bu isimle meşhur olacak, mü'-minler kendini bu isimle bileceklerdir. ( Ibn Kesirin Tefsirinde yaptigi yorum )

2. Bütün Peygamberlerin dostu Cebrail A.s di zira o Vahi ile görevlendirilmis melektir.. Hz. Meryem a.s gelen Melek Cebrail A.s mi yoksa O olaya Mahsus ve Baska bir melek mi bilmiyorum, Zira Bazi Peygamberlere öyle olaylar verilmistir ki Baska hic bir peygambere verilmemistir... Efendimiz sav Bazi özel seyler verilmistir ve bu daha önce hicbir Peygambere verilmemistir... Allahu Alem.

genellikle tarik ehli bu tür ayetleri kendi şeyhlerinide bu şekilde vahiy geliyor diyerek bu tür ayetleri delil getiriyorlar.

Seyhinin aldigi ilhamd Rahmani mi Seytani bilmeden Kurandaki Ayni olay gibi görmek ne ahmaklik ne bedbahtliktir.. Acaba Seyhlerine hangi Melek vahi getirmistir..

Allah Ulemalardan Razi olsun, onlar basiretleri ile sanki bu zamani görmüs gibi olmuslardir ki söyle bir Konuda Icmaa etmislerdir..... Kisiye gelen ilham veyahut rüyasinda görüdügü olaylar üzerinde Fevta vermesi yasaktir... illeki konusacaksa o ilham ve Rüya sirf onu baglar, baskasini degil.. demislerdir.. Eger böyle bir Fetva Verilmis olmasaydi, Vay Perisan olan Müslüman kardeslerimin halline,Hala Degerli Imamlarin, Sahabe ve Seleflerin Kaynaklarina ulasabildigimiz bu devirde bille Sarlatanlar pislik yapma dert ve cabasindalar peki ilerleyecek zaman ile bu eserlerin piyasadan kalkmasi hallinde ümmetin halli ne olacak... ? Allah yardimcilari olsun...

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşler.

Bir sorum olacak

Ali imran suresinde 45-46-47 ayetlerinde ki

Hani melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah, seni kendi tarafından bir kelime ile müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. Dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’a çok yakın olanlardandır.” 45
“O, beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak, salihlerden olacaktır.”[46]
(Meryem), “Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?” dedi. Allah, “Öyle ama, Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir” dedi. 47

bu ayetlerde
1.' si meryem annemize inen vahiy (kelime) nasıl bir vahiydir? Bunu nasıl anlamalıyız.

2.' ci olarak bu vahiy ile Peygamberlere inen vahiy arasında ki farkı nasıl anlamalıyız.

بسم الله الرحمن الرحيم

Aleykum selam ve rahmetullah ve berakatuh
Burada meleklerden kasıt, Cebrail aleyhisselam'dır. Çünkü Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Derken biz ona ruhumuzu gönderdik. Ona tam bir insan oğlu şeklinde göründü." (Meryem, 19/17). Burada "melekler" diye çoğul olarak Hz. Cebrail'den söz edilmesi onun diğer meleklerin başı oluşundan dolayıdır.
ayette geçen kelime Allah'ın kün (ol) emridir. Ali İmran 45. ayetinin açıkça ifade ettiği gibi kelime ile kastedilen vahiy değil İsa aleyhisselamdır. nitekim Ali İmran 39. ayetinde isa as. hakkında kelime ifadesi kullanılarak şöyle buyrulmuştur:

"O mihrabda ayakta namaz kılarken melekler ona seslendiler: "Allah sana Allah'tan bir kelimeyi tasdik edici, bir efendi, nefsine hakim ve salihlerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler"

tasavvufcuların vahiy iddiasını ise Nebi sallallahu aleyhi ve sellemi'n kendisinden sonra vahyin kesildiğine dair mütevatir hadisleri boşa çıkarmaktadır. Nebi sav. Ali ra. hakkında: "Sen benim yanımda tıpkı harunun musaya göre konumu gibisin. ancak benden sonra vahiy yoktur." buyurmuştur. yine "vahiy son bulmuş ancak geriye mübeşşirat kalmıştır. o da salih müslümanın gördüğü rüyadır" buyrulmuştur.
Muhammed sallallahu aleyhi vesellem'den sonra vahiy iddiası küfürdür. nitekim Musa aleyhisselam dahi hayatta olduğu takdirde Muhammedi şeriate tabi olmaktan başka bir imkanı olmadığı bildirilmiş, İsa aleyhisselamın nüzul ettiği zaman muhammedi şeriatla amel edeceği haber verilmiştir. bunlar isimleri kuran ile bildirilen peygamberler olmalarına rağmen muhammedi şeriatın dışına çıkamıyorlarssa başkaları tamamlandığı ferman buyrulan bu dinde, iddia ettikleri vahiyle neyi kastetmektedirler? şeriatten böyle bir yüz çevirme küfür değilse, küfür nedir?

E Çevrimdışı

Elif_Lam_Mim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
DAVA,Abu_Ibrahim Allah razı olsun sizden
abu ibrahim kardeş merak ettiğim ve anlamak istediğim bir kaç mesele daha var.

Ali imran suresinde ki Cebrail a.s meryem annemize getirdiği bilgi vahiy değil bunu kabul ettik peki Allahu teala kullarından
sevdiği birisine melek aracılığıyla vahyin dışında bilgi verebilir mi? Vermez ise meryem annemizle cebrail arasında geçen konuşma (ben ayetten bu şekilde anladım) ne ile adlandırılır biz buna keramet, mucize veya mübeşşirat mı diyeceğiz. Böyle dersek delilimiz ne olur?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
ekstra bilgi:
"Rabbin arıya vahyetti" Nahl: 68
arı peygamber mi ?
tabiki değil. kelimelerin siyak sibakına bakmak lazım. lugavi manalarına bakmak lazım. kısacası tefsir ilmi bilmek , tefsir okumak lazım. slt meal okursak aklına insanın çok farklı şeyler gelebilir.

E Çevrimdışı

Elif_Lam_Mim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ekstra bilgi:
"Rabbin arıya vahyetti" Nahl: 68
arı peygamber mi ?
tabiki değil. kelimelerin siyak sibakına bakmak lazım. lugavi manalarına bakmak lazım. kısacası tefsir ilmi bilmek , tefsir okumak lazım. slt meal okursak aklına insanın çok farklı şeyler gelebilir.

Kabul ettik kardeşim haklısın sorun şu ki,Allahu teala kullarından sevdiği birisine melek aracılığıyla vahyin dışında bilgi verebilir mi? Delili nedir?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
delil ne delili kardesim vahiy yolunun artik kapali oldugunu bilmen gerek din tamamlanmistir biliyorsun ,vahiy yolunun acik oldugunu ummak kimlerin isine geliyor tahmin etmek gerekir(hhaa bu arada ALLAH celle celaluhu herzaman istedigi herseye vahiy tabiki yapar ama ISLAM dini tastamam tamamdir onemli olan dinin tamam oldugu gibi bizlerinde TASTAMAM olmamizdir...

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
DAVA,Abu_Ibrahim Allah razı olsun sizden
abu ibrahim kardeş merak ettiğim ve anlamak istediğim bir kaç mesele daha var.

Ali imran suresinde ki Cebrail a.s meryem annemize getirdiği bilgi vahiy değil bunu kabul ettik peki Allahu teala kullarından
sevdiği birisine melek aracılığıyla vahyin dışında bilgi verebilir mi? Vermez ise meryem annemizle cebrail arasında geçen konuşma (ben ayetten bu şekilde anladım) ne ile adlandırılır biz buna keramet, mucize veya mübeşşirat mı diyeceğiz. Böyle dersek delilimiz ne olur?

بسم الله الرحمن الرحيم

meleklerin kullara bu türden bazı bilgiler vermesine dair bir çok nas vardır.
örnek olarak harut ve marut adlı iki meleğin peygamber olmayan insanlara gelip sihir öğretmesi,
birbirini sadece Allah için ziyaret eden iki kişiden birinin yoluna bir meleğin çıkarak kardeşini hangi maksatla ziyaret ettiğini sorması, Allah rızasından başka gayesi olmadığını söyleyince meleğin onu müjdelemesi ayrıca israiloğullarından verilen bilgilerde buna benzer bir çok olaylar meleklerin insanlara gönderilerek bazı bilgiler vermesine örnektir.
bunlara ne isim verilir bilmiyorum ama, bizim şeriatımızda bilmemiz gereken şu ki, kuran ve sünnet dışında elde edilen her bilginin kuran ve sünnete arz edilme zorunluluğu vardır. bizden önceki ümmetlerde kendilerine ilham edilen kimseler olduğu, bu ümmetten de varsa onun Ömer ra. olduğu bildirilmiş olmasına rağmen, ömer ra. verdiği bazı hükümlerde yanılmış, ilham edilenlerdendir diye hiç bir sahabe "Kim muhammed öldü derse onun kafasını keserim" diyen ömer ra.'in bu gibi hatalarına tabi olmamışlardır.
bu konuda hafız İbn Kayyım'ın medaricussalikin kitabının baş taraflarında güzel bilgiler bulabilirsiniz.

mustafayy Çevrimdışı

mustafayy

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tavisye kitap:Abulaziz Bayındır(Allah cumlemizi ıslah etsin)-kuran ışığında tarikatçılığa bakış

Üst Ana Sayfa Alt