Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mezhep İmamları Hangi Meselelerde İctihad Etmiştir?

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
Selamün Aleyküm Arkadaşlar aklıma bir şey takıldı madem bütün mezhep imamları Kur'an ve sünnet de me varsa onu yapdi peki neye içtihat ettiler hepsinin bir fıkıh kitabı varmı

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm Arkadaşlar aklıma bir şey takıldı madem bütün mezhep imamları Kur'an ve sünnet de me varsa onu yapdi peki neye içtihat ettiler hepsinin bir fıkıh kitabı varmı

Kat'i nas olmayan meselelerde ictihad olur.
Güncel bir örnek vereyim, nisab miktarının altında hırsızlık yapanın cezasına dair bir nas yoktur, bu konu ictihada açık bir konudur. Taliban, bunların yüzlerine kara çalarak toplum içinde dolaştırmayı uygun görmüştür.

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
Güncel bir örnek vereyim, nisab miktarının altında hırsızlık yapanın cezasına dair bir nas yoktur, bu konu ictihada açık bir konudur. Taliban, bunların yüzlerine kara çalarak toplum içinde dolaştırmayı uygun görmüştür.
Sağolasın ben Taliban ile ilgilenmiyorum :) kardeşim ama seven sever

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk defa duyduğum için soruyorum hırsızlıkta nisab miktarı mı var? Nisabı kim belirliyor veya buna dair hadis mi var?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk defa duyduğum için soruyorum hırsızlıkta nisab miktarı mı var? Nisabı kim belirliyor veya buna dair hadis mi var?

Hırsızlıkta tabiki nisab miktarı var, aksi taktirde "Baklava çalan çocuğa 14 yıl hapis" yerine "Baklava çalan çocuğun eli kesildi" tarzı şeyler olurdu...
Nisab miktarında ise ihtilaf var, Hanefiler ve Zeydiler bir 10 dirhem gümüş olduğunu söylemişler. Buna delil olarak ise İmam Ahmed'in müsnedinde geçen "10 dirhemden aşağısında el kesilmez" hadisi gösterilir.
Diğerleri ise 3 dirhem olduğunu söylemişler, onlar ise delil olarak Rasululah'ın 3 dirhemlik bir kalkanı çalan bir hırsızın elini kesmesini göstermişlerdir.