Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mezhepler Ve Kafa Karışıklığı

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir konuda her ne kadar mezhepleri bir kenara bırakıpta bir konuda hükmün ne olduğunu öğrenmek istediğimde önüme mezhep imamlarının görüsleri cikiyor birinin ak dedigine oburu kara diyor.Birileri gibi mezhepler arasi geciş yapacakta değilim.Adam habire durumu kurtarmaya calisiyo simdi bunu yemem lazim ne yapiyim maliki oluyum eyvah elime kadin eli değdi hanefi olayim.Yahu mezhepler insanlar yararlansin diye kaynak olarak gosteriliyor ama nihayetinde kafa karisikligi getiriyor.Hanefiye göre neredeyse hiç kafir yok Hanefiye göre 1.5 milyar oldugu iddaa edilen dünyanin belki 1 milyarı müslümandır.Hanbeliye sorsan belki 30 milyon bile değil der.Deniz ürünlerinin haramligina dair bi ayet yokken biri yilan baligina haram der biri midyeye istakoza biri biseye.Neymiş pismiş.Haram kabul ettikleri bile birbirinden farkli.Hangisinden tiksiniyorlarsa haram demisler neye dayaniyolar anlamiyorum.Evet bilginler bircok isabetli gorusleri var ama bazi konularda kafa karisikligina yol aciyorlar.Şimdi sen kim oluyorsunda onlari elestiriyorsun diyen cikabilir.Ben kendi adima bir konuyla ilgili bilgi almak istedigimde önume hemen hanefiyi safiyi hanbeliyi koyuyolar.Yahu konuyla ilgili hadis varmi varsa koy ona göre amel edelim.Hanefi abdesti bozmaz dio öbürü bozar dio biri a biri b biri c diyo.Ne yapmam gerektigine karar verebildimmi hayir 3 gorus var birbiriyle uyusmayan birisine gore amel etsen oburune gore ziyandasin.İnsan birazda hazira konma işini bir kenara birakip dinini kaynağindan öğrenecek.

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
kardeşim mezheb imamlari zaten sunnetten delil getiriyorlar. yani delilsiz hiç bir şey söylemezler söyledikleri bütün fetvaların hadisden delili vardır. senn şeytanın vesvesesine kulak verme

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi sorunda o ben vesveseyi yogun yasiyorum farkli goruslerin bana sunulmasi benim vesvesemi artirio.Bu konuda hukum sudur dense kafam rahat onu yapacam ama 4 farkli gorus olunca birisini yapsam bile ya oburu dogruysa diye vesveseler geliyor.Belki sadece arattigim konuya ait hadis ciksa karsima ha bu konunun hukmu buymus diyip kafamda suphe kalmadan amel edecem ama farkli gorusler bende hep bi eksiklik hissi doguruyor

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Deliller ihtilaf ederse hükümlerde ihtilaf eder.Tali anlamda yöntemler ve usuller ve kriterler değişirse hükümlerde değişir. Hangisine uyarsan uy ziyanda olmazsın Çünkü asılda birler teferruatta değiller.
Sahihte olsa Hadisle doğrudan amel edilmez belki neshdir belki şaz dır belki has tır mücmeldir müteşabihtir vs her neyse hadis bilmek hüküm vermek için kafi değildir Fıkıh usulüne biraz bakarsanız Hüküm vermenin ne kadar zor ve ilim gerektiren bir iş olduğunu görürsünüz başta söylediğim gibi ihtilaf teferruata aittir bu içtihatların her biri muhalif dahi olsalar hayırdır

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran hadis ve sunnet bu konuda cok onemli biri olmadigi zaman digerleri ile hukum zorlasabiliyor nitekim zorda rasulullah bu konularda ne yapmis nasil hareket etmis bunlari bilmek cok onemli zira biz cahil kesim bir karar verdigimiz zaman ardinda bile duramiyoruz.onun icin kuran hadis sunnet ve onu uygulayan ashabi da iyi tanimak gerekir ALLAH a guven konusunda halid bin velid ve ictigi zehir in etkisiz kalisi benim icin misal cok buyuk ve guven veren bir olay.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mezheplerde farkli goruslerin sebebi kuran ve sunnette acik bir hukum ortaya cikmadigi icin ortaya cikan ictihadlardan kaynaklaniyor.

Rasulullah saw muazi yemene gonderirken ne ile hukmedersin hadisinde ki misal gibi.

Muctehid alimlerin olusturmus oldugu usuller ictihadlarin olusumu etkilemektedir.Bu usulu ortaya cikarirken muctehid alimin ilim potansiyeli,yasamis oldugu beldenin sosyolojik,ekonomik vb durumlar ortaya konulan usulu ve ictihadi etkilemektedir.

Ameli noktada farkli ictihadlarin olmasi cokta garipsenecek birdurum degil.Sahabe bile Rasulullah saw yasarken bi konu hakkinda farkli ictihadler ortaya koymus rasulullah ise buna sukut etmistir.

Farkli ictihadlarin ortaya konulmasi Rasulullahin vefatinda sonrada sahabe icerisinde gorulmus lakin bu sadece amel noktasinda olusmustur Itikad noktasinda ihtilaf degil ittifak vardir.

Konuyla ilgili usul , usul ve mezheb tarihleri okursaniz bu konu sizde pekisir.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Övülen üç nesilin ictihadlarında dahi ihtilaflar var kardeşim, Bağdat tarafının görüşü farklı, Şam tarafının görüşü farklı olabiliyor mesela bir meselede. EBU HANİFE kardeşin de dediği gibi hakkında açık nas olmayan meseleler hakkında, birçok değişkene göre ictihadlar farklılık göstermiş. Fıkıhta iki görüşün ikisi de doğru olabilir, örnek olarak namazda el bağlama meselesi. Malikiler ellerini yana salıyor bildiğim kadarıyla, sebebi Peygamber'in (sav) vefatına yakın hastalığı sebebi ile ellerini bağlamadığına dair rivayettir. Vesveselere gelmeyesin kardeşim, gönlünün yakın olduğu ile amel et, Allah bilmediklerimizden bizi meshul tutmayacağı gibi amellerimizi de zayi edecek değildir.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Bir konuda her ne kadar mezhepleri bir kenara bırakıpta bir konuda hükmün ne olduğunu öğrenmek istediğimde önüme mezhep imamlarının görüsleri cikiyor birinin ak dedigine oburu kara diyor.Birileri gibi mezhepler arasi geciş yapacakta değilim.Adam habire durumu kurtarmaya calisiyo simdi bunu yemem lazim ne yapiyim maliki oluyum eyvah elime kadin eli değdi hanefi olayim.Yahu mezhepler insanlar yararlansin diye kaynak olarak gosteriliyor ama nihayetinde kafa karisikligi getiriyor.Hanefiye göre neredeyse hiç kafir yok Hanefiye göre 1.5 milyar oldugu iddaa edilen dünyanin belki 1 milyarı müslümandır.Hanbeliye sorsan belki 30 milyon bile değil der.Deniz ürünlerinin haramligina dair bi ayet yokken biri yilan baligina haram der biri midyeye istakoza biri biseye.Neymiş pismiş.Haram kabul ettikleri bile birbirinden farkli.Hangisinden tiksiniyorlarsa haram demisler neye dayaniyolar anlamiyorum.Evet bilginler bircok isabetli gorusleri var ama bazi konularda kafa karisikligina yol aciyorlar.Şimdi sen kim oluyorsunda onlari elestiriyorsun diyen cikabilir.Ben kendi adima bir konuyla ilgili bilgi almak istedigimde önume hemen hanefiyi safiyi hanbeliyi koyuyolar.Yahu konuyla ilgili hadis varmi varsa koy ona göre amel edelim.Hanefi abdesti bozmaz dio öbürü bozar dio biri a biri b biri c diyo.Ne yapmam gerektigine karar verebildimmi hayir 3 gorus var birbiriyle uyusmayan birisine gore amel etsen oburune gore ziyandasin.İnsan birazda hazira konma işini bir kenara birakip dinini kaynağindan öğrenecek.

Direkt ayetlerden ve hadislerden hüküm çıkarabilecek kapasiteye sahipsen bir mezhebi taklit etmene gerek yok zaten !!! Ayrıca Müçtehid İmamlar bir şeye helal veya haram derken heva ve heveslerinden haram demezler zira bu bildiğim kadarıyla küfürdür çünkü helali ve haramı yalnızca ALLAH Azze ve Celle ve O (Celle Celalühu)'nun verdiği yetkiyle Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) belirler/koyar. Eğer Müçtehidlik seviyene ulaşamadıysan bir imamı bir mezhebi taklit etmek zorundasın. Yok efendim ben şu ayette okudum şöyle yazıyordu yok efendim ben şu hadisi gördüm şöyle yazıyordu.. Bunları geçeceksin babacım senin söylediğin veya gördüğün ayetleri ve hadisleri imamlar görmedi ve bilmiyordu değil mi? (Çok özür dileyerek söylüyorum) Belki daha Kur'an'ı yüzünden daha düzgün okuyamayan, ayet ve hadis ezbere bilmeyen hele arapça hiç bilmeyen insanlar gelmiş burda müçtehid imamları eleştiriyor. Diyecek bir şey yok. Herkes inanç meselesinde özgürdür. Vesselam

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Direkt ayetlerden ve hadislerden hüküm çıkarabilecek kapasiteye sahipsen bir mezhebi taklit etmene gerek yok zaten !!! Ayrıca Müçtehid İmamlar bir şeye helal veya haram derken heva ve heveslerinden haram demezler zira bu bildiğim kadarıyla küfürdür çünkü helali ve haramı yalnızca ALLAH Azze ve Celle ve O (Celle Celalühu)'nun verdiği yetkiyle Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) belirler/koyar. Eğer Müçtehidlik seviyene ulaşamadıysan bir imamı bir mezhebi taklit etmek zorundasın. Yok efendim ben şu ayette okudum şöyle yazıyordu yok efendim ben şu hadisi gördüm şöyle yazıyordu.. Bunları geçeceksin babacım senin söylediğin veya gördüğün ayetleri ve hadisleri imamlar görmedi ve bilmiyordu değil mi? (Çok özür dileyerek söylüyorum) Belki daha Kur'an'ı yüzünden daha düzgün okuyamayan, ayet ve hadis ezbere bilmeyen hele arapça hiç bilmeyen insanlar gelmiş burda müçtehid imamları eleştiriyor. Diyecek bir şey yok. Herkes inanç meselesinde özgürdür. Vesselam
Akhi bir muctehid alim herhangi bir hadisten habersiz olabilir mi ?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fıkıh ve usul meselelerinde Ebu Zerkanın derslerini tavsiye ederim, ihtilaflar neden kaynaklanıyor, hangi ihtilaflar meşru hangileri değil, mevzuyu çok daha iyi anlayacaksınız.

Son düzenleme:
Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bizde baslarda öyleydik. "Peygamberin mezhebi mi vardiki" deyip savusturuyorduk. Alleme kesiliyorduk, Mutlak Muctehiddik hatta. güya bi hadis alip hemen anliyorduk olayi. "Alimlere ne gerek varki, Kuran ve Sünnet varya" diyorduk :D Ama insan okudukca ilim aldikca nekadar cahil oldugunu anliyor. Konuyu acan kardese tafsiye bu sitede gercekten detayli ilmi aciklamalar yapilmis bu konular hakkinda. Allah bizlere fayda veren ilim nasip etsin.

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu forumdaki arama motorunu kullansak arkadaşın sorularına yanıt olacak onlarca güzel kapsamlı konular mevcut. Neden biz ortalığı daha çok bulandırıyoruz anlamış değilim.

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Şu forumdaki arama motorunu kullansak arkadaşın sorularına yanıt olacak onlarca güzel kapsamlı konular mevcut. Neden biz ortalığı daha çok bulandırıyoruz anlamış değilim.

Yanlış anlama kardeşim ama ortalığı tek bulandıran mesaj sizin bu yazdığınız. İcma halinde tüm kardeşler aynı meselede ittifak etmişler ve nasihatte bulunmuşlar ve ilmi paylaşımlarına ve dualaşmalarına bu meseleyi de vesile kılmışlar ve bende bazı cevaplardan istifade ettim
Arama motoru meselesine gelince biz robot ya da Google örümcekleri değiliz Fikrimizi beyan eder yanlışsa da tashih ederiz Zaten burası forum yani paylaşım yeri yoksa internet de sayısız arama motoru mevcut konuyu açan bizzat forumda umuma açık soracağına indexlenmiş veri tabanlarında sunucularda meselesine çözüm arar
Hasılı robot arşiv ya da kütüphane değiliz Siz de bu uyarıyı yapma gereği duymadan daha önceleri yapılmış uyarılardan araştırıp birinin linkini verebilirdiniz ama bunun yerine bizzat kendi kanaatinizi ifade etmeyi tercih ediyorsunuz bizim yaptığımız da bundan ibarettir Gereksiz bir uyarı olmuş aynı zaman da yazan arkadaşları itham ve istihfaftır Vesselam

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Hakkınızı helal edin üzerimde şu sıralar gerginlik var iyi niyetle söylenmiş bir ikazı bile vesvesenin tesiriyle büyütebiliyorum. Kamil davrandığınız için de teşekkür ederim Hayırlı sahurlar

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu meslelerde Muhammed ebu zehranin Mezhepler tarihi diye bir kitabi var ,yanlis hatirlamiyorsam ilk 100-150 sayfalik bolmunde , insanlar neden ihtilaf eder ,musluman neden ihtilaf eder guzel sekilde izah ediyor okuyabilirsin.

Kitabin geri kalan bolumunu bilen birisiyle ders olarak islersen kafandaki butun problemleri halledebilecgini dusunuyorum.

Zaten kitabda mezhep imamlarini ictihad yaparken uyguladiklari metodu , ihtilaflarini cok guzel izah ediyor ,siddetle tavsiye ederim.

Aslinda oncesinde Hasan Karakaya hocamsin Fikih usulu adli kitabinda serri deliller bolumunu okursan sana anlamana cok kolaylik sagliyacaktir.

Ben bu tur meseleerin burda 2 kelamla insanlarin anlayabilecgini hic sanmiyorum kesinlikle bilen birilerinin dizinin dibine oturacaksin

Üst Ana Sayfa Alt