Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezuna Kalmak Caiz mi?

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm
Sınava girdim sonuç kötü. Mezuna kalırsam bir sene daha ders veren yerlere gideceğim(gitmememe ailem asla izin vermez).
1.Ders veren yerlerde küfür ve şirk işleniyor, haramlar işleniyor. Bu küfürlere ve haramlara buğz ederek bir yıl daha okumam caiz mi?
2.Diyelim ders anında biri mukaddes bir değere dil uzattı, ona sadece kalben düşman olursam küfre rıza sayılır mı?

Allah rızası için en geç 2-3 güne cevap verin ona göre üniversiteye gideceğim ya da mezuna kalacağım.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleyküm
Sınava girdim sonuç kötü. Mezuna kalırsam bir sene daha ders veren yerlere gideceğim(gitmememe ailem asla izin vermez).
1.Ders veren yerlerde küfür ve şirk işleniyor, haramlar işleniyor. Bu küfürlere ve haramlara buğz ederek bir yıl daha okumam caiz mi?
2.Diyelim ders anında biri mukaddes bir değere dil uzattı, ona sadece kalben düşman olursam küfre rıza sayılır mı?

Allah rızası için en geç 2-3 güne cevap verin ona göre üniversiteye gideceğim ya da mezuna kalacağım.
Âleykum selam we rahmetullah;
kardeşim "mezuna kalmak" ne demek? Mezuna kalmasan ne olacaktı?
Sınıfta kalman, Okulu bitirememen, mezun olamaman gibi bir mesele anladığım kadarıyla, eğer hatalı anlamışsam beni düzeltirsin.

Eğer tekrar ders alman gerekiyor ve sadece bahsettiğin yerlerde ders veriliyor, başka yerlerden bu sorununu çözemiyorsan, önceki gittiğin delille tekrar gidebilirsin. Fakat kişi okuması gerekiyor ve başka bir alternatifi yok ise okuyabilir. Okuma esnasında da başına gelen sıkıntılara karşısında gerekli mudahaleler ve başına gelecek sıkıntılara gögüs gerebilmelidir. Aksi taktirde imanı olarak sıkıntılara düşebilir.

"ders anında biri mukaddes bir değere dil uzattı, ona sadece kalben düşman olursam" yani bir kişi derste Rasulullaha kufr veya hakaret edecek ve bir musluman da oturub içinden "Allah seni ıslah etsin" diye geçirecek. Böyle bir musluman tiplemesi yok kardeşim. Bir muslumanın bu tür acziyet içerinde zillete düşebilmesi ancak elle, elle olamadı dille mudahale etme durumunda canı, malı veya okul / iş gibi ikrah kapsamına girebilecek durumlar söz konusu ise bu durumda orayı terk ederek kalben buğzedebilir. Yoksa o kâfire hak ettiği mudahale anında ortaya konarak sınıfa hatta okula muslumanın izzeti başlığı altında tebliğ ortaya konulmalıdır!

İlgili Konular:

Sınıfta Dinle Alay Edilirken Ne Yapmalıyım?
https://www.islam-tr.org/konu/sinifta-dinle-alay-edilirken-ne-yapmaliyim.47359/

Okulda Dinle Alay Edilirken, Sınıfı Terk Etmek İçin Hocadan İzin Almak?
https://www.islam-tr.org/konu/okuld...ifi-terk-etmek-icin-hocadan-izin-almak.47364/

Allah'a Küfreden Komutanı Öldürmenin Hükmü Nedir?

https://www.islam-tr.org/konu/allaha-kufreden-komutani-oldurmenin-hukmu-nedir.29838/

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap için Allah razı olsun. Aklıma 3 soru daha geldi.

1.Sövmedi, hakaret etmedi alaya da almadı ama küfür işledi. (Örnek: Namazı inkar etti ya da hiç bir zorlama olmaksızın beğene beğene bir tağutun heykelini bulundurdu vs. vs.) Bu kişiyi uyarmamak da küfür olur mu?

2.Birisi Resulullah’a sövse ben de sadece kendi kendime beddua etsem inanın küfür işlemiş olmassm bile kendime yakıştıramam. Ama ben elle de tepki versem, dille bir söz de söylesem, orayı terk etsem de bu belki ailemin kulağına gidecek, beni öldürürler. O sözlerin belki daha beterini evde onlardan işitirim. Belki ders yerinden kovulurum onun için ailem beni daha da öldürür. Ailemin din hassasiyeti yok ki, oku adam ol yeter. Yani bu durumda ne yapabilirim?

3.Dediğim gibi biri Resulullah’a sövse içimden onu öldürmek geçer ama eyleme dökecek fazla cesaretim de yok. Cesaretimi arttırmak için nelet yapmalıyım, biraz tavsiye verir misiniz? Farz edin ki hiç cesaretim yok bana şunu yap bunu yap diye tavsiye verin İnşallah yapacağım.

Üst Ana Sayfa Alt