Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Miras Taksimi

A Çevrimdışı

Ahmedi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yaşlı adam üç oğlunu çağırdı.
-Bakın evlatlarım ben ölüyorum ve sadece develerim var dedi.

Develerin yarısını büyük oğlum Ali'ye, Üçte birini ortanca oğlum Mehmet'e, Dokuzda birini de küçük oğlum kadir'e bırakıyorum demiş. Bire süre sonrada ölmüş.

Oğulları bakmışlar 17 deve var ne ikiye bölünür ne üçe ne dokuza takılıp kalmışlar. Sonunda komşu köydeki bilgeye gitmişler anlatmışlar olayı.
Yaşlı bilge
-Benim bir devem var, alın onuda ekleyin paylaşın demiş.
Gençler şaşırmışlar . Sadece bir devesi var ve onu da bize verdi.
Neyse onuda eklemişler on sekiz develeri olmuş. Yarısını yani dokuz deveyi büyük kardeş, üçte birini yani altı deveyi ortanca kardeş, dokuzda birini yani 2 deveyi de küçük kardeş almış , geriye kalmış bir deve şaşırmışlar nasıl oldu bu diye.
Bilgeye gitmişler demişler paylaştık bir deve arttı bu nasıl oldu ?
Yaşlı bilge
-İşiniz hallolduysa demiş verin benim devemi size hayırlı olsun.

BU hikayeden nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yaşlı adam üç oğlunu çağırdı.
-Bakın evlatlarım ben ölüyorum ve sadece develerim var dedi.

Develerin yarısını büyük oğlum Ali'ye, Üçte birini ortanca oğlum Mehmet'e, Dokuzda birini de küçük oğlum kadir'e bırakıyorum demiş. Bire süre sonrada ölmüş.

Oğulları bakmışlar 17 deve var ne ikiye bölünür ne üçe ne dokuza takılıp kalmışlar. Sonunda komşu köydeki bilgeye gitmişler anlatmışlar olayı.
Yaşlı bilge
-Benim bir devem var, alın onuda ekleyin paylaşın demiş.
Gençler şaşırmışlar . Sadece bir devesi var ve onu da bize verdi.
Neyse onuda eklemişler on sekiz develeri olmuş. Yarısını yani dokuz deveyi büyük kardeş, üçte birini yani altı deveyi ortanca kardeş, dokuzda birini yani 2 deveyi de küçük kardeş almış , geriye kalmış bir deve şaşırmışlar nasıl oldu bu diye.
Bilgeye gitmişler demişler paylaştık bir deve arttı bu nasıl oldu ?
Yaşlı bilge
-İşiniz hallolduysa demiş verin benim devemi size hayırlı olsun.

BU hikayeden nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?

17/2 + 17/3 + 17/9 = 17 olduğunu düşünmüş hasta ve yaşlı dedemiz. Ama değildir. 17 den birazcık azdır. Dolayısıyla çocuklar hak taksimini yapınca ellerinde artık et olacak. Bir koyun daha eklendiğinde ve gerekli deve taksimi yapıldığında
18/2 + 18/3 + 18/9 = 17 olduğu görülür. Dolayısıyla 17 deve üzerinden yapılacak taksimden artacak et geri kazanılmış olur. Ellerindeki 1 fazla deveyi de sahibine verirler.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
17/2 + 17/3 + 17/9 = 17 olduğunu düşünmüş hasta ve yaşlı dedemiz. Ama değildir. 17 den birazcık azdır. Dolayısıyla çocuklar hak taksimini yapınca ellerinde artık et olacak. Bir koyun daha eklendiğinde ve gerekli deve taksimi yapıldığında
18/2 + 18/3 + 18/9 = 17 olduğu görülür. Dolayısıyla 17 deve üzerinden yapılacak taksimden artacak et geri kazanılmış olur. Ellerindeki 1 fazla deveyi de sahibine verirler.

aslında bilge yanlış cevap vermiş oluyor. çünkü babanın elindeki develerin sayısına göre hesab yapmamız gerek. bu durumda da sonuç küsuratlı çıkacaktır. basit bir hesabla büyük kardeşin payına 8.5 deve düştüğü açığa çıkıyor.
sonuçta adil bir paylaşım yapılmamış. bu durumda en zararlı çıkan küçük kardeş olmuştur. kardeşlerin helallik istemesi gerekir :)
yaşlı bilge de pek akılllı değilmiş :)

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
:kanka
aslında bilge yanlış cevap vermiş oluyor. çünkü babanın elindeki develerin sayısına göre hesab yapmamız gerek. bu durumda da sonuç küsuratlı çıkacaktır. basit bir hesabla büyük kardeşin payına 8.5 deve düştüğü açığa çıkıyor.
sonuçta adil bir paylaşım yapılmamış. bu durumda en zararlı çıkan küçük kardeş olmuştur. kardeşlerin helallik istemesi gerekir :)
yaşlı bilge de pek akılllı değilmiş :)

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eşitliğin her iki tarafına 1 eklendiğinden herhangi bir haksızlık yoktur.
Şöyle ki.;
X+10=20 ise x=10
X+10+1=20+1 ise x=10 olur. Buna pay genişletme diyebiliriz.

Üst Ana Sayfa Alt