Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mısır’da Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi devlet başkanlığı seçimini kazandı

H Çevrimdışı

HABERCİ

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mısır’da 30 yıllık baskıcı Mübarek rejiminden sonra gerçekleştirilen ilk özgür seçimlerin ikinci turu, Anayasa Mahkemesi’nin Meclisi iptal kararının gölgesinde yapıldı.

Mısır’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy verme işlemi tamamlandı ve sandıklar kapatıldı.

Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıkların yüzde 97′sinin açılmasının ardından Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) cumhurbaşkanı adayı Muhammet Mursi basın açıklamasında zaferini ilan etti.

Kahire’de düzenlenen basın toplantısında Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ”Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah’a hamd olsun” dedi.

Mısır halkına ”Kardeşlerim” diye seslenen Mursi, ”Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır’ı inşa edeceğiz” diye konuştu.

Mısır devrimi sürecinde hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlıların yakınlarına seslenen Mursi, ”Şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum” dedi.

Mursi, konuşmasında şehitlerden söz ettiği sırada sözleri sloganlarla kesildi. Muhammed Mursi’nin, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden yaptığı zafer konuşmasında sesinin titrediği ve heyecanlı olduğu gözlendi.

Son olarak Mısır’daki farklı etnik gruplara seslenen Mursi, aynı ülkenin çocuklarının bir birinden farkı olmadığını ifade ederek, birlik mesajı verdi.

En son verilere göre tasnifi tamamlanan 22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3′ünü (11 milyon 751 oy) alan HAP adayı Muhammed Mursi seçimin galibi oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47.6′sını (10 milyon 707 oy) alarak seçimi kaybetti.

Ahmed Şefik’in seçim kampanyasından yapılan açıklamada ise, Mursi’nin zaferini erken ilan ettiği, sonucun henüz kesinleşmediği vurgulandı.

51 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılım oranı yüzde 47 oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu 23-24 Mayıs tarihlerinde yapılmıştı. İlk turda 13 aday yarışırken, Muhammed Mursi birinci, Ahmed Şefik ise ikinci sıraya yerleşerek, ikinci tura katılmaya hak kazanmıştı.

Öte yandan Yüksek Askeri Konsey beklenen bildiriyi yayınladı. Askerin seçim sandıklarının açıldığı saate kadar beklemesi dikkat çekti.

Askerin bildirisine göre cumhurbaşkanı Yüksek Askeri Konsey’in yetkilerini elinden alamayacak ve Konsey’de değişiklik yapamayacak.

Asker tarafından yayınlanan bildiri devrimden sonra yapılan ve halk oylamasıyla kabul edilen ‘geçici anayasa’ya yeni maddelerin eklenmesi şeklinde yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

YÜKSEK ASKERİ KONSEY’DEN YENİ ANAYASA

Bu arada Mısır Yüksek Askeri Konseyi’nin, yeni bir anayasa hazırlayarak, ilan edilmek üzere Resmi Gazete’ye verdiği iddia edildi.

Mısır’daki bir askeri yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Yüksek Askeri Konsey, yeni bir anayasa hazırladı ve ilan edilmek üzere Resmi Gazete’ye verdi.

Yüksek Askeri Konsey’in hazırladığı yeni anayasaya göre, yeni cumhurbaşkanının, seçim sonuçlarının açıklanmadan önce hazırlanan yeni anayasayı kabul ederek, yemin etmesini zorunlu kılıyor.

Uzmanlar, detaylarını yarın düzenlenecek basın toplantısında açıklayacağı bildirilen Yüksek Askeri Konsey’in bu çalışmasını, seçilecek yeni cumhurbaşkanını, seçimlerim hemen ardından zor durumda bırakabileceğini öngörüyor.

İşte Askeri konsey’in hazırladığı yeni anayasa maddeleri:

1. Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemsi’nin önünde yemin edecek.

2. Yeni Anayasa yapılana kadar askeri konularda Yüksek Askeri Konsey yetkili olacak. (Bu maddenin yorumu yeni Cumhurbaşkanı Yüksek Askeri Konsey’e karışamayacak, Konsey’deki generalleri değiştiremeyecek.)

3. Cumhurbaşkanı savaş durumunda ancak Yüksek Askeri Konsey’in onayından sonra savaş ilan edebilir.

4. Ülkede anarşi ortamının olması durumunda Cumhurbaşkanı orduyu stratejik bölgeleri korumak üzere görevlendirebilir.

5. Yeni Anayasa yapılana kadar Yüksek Askeri Konsey devrimden sonra referandumla kabul edilen ‘geçici anayasa’ tarafından belirlenen yetkilere sahiptir.

6. Anayasa Komisyonu toplanamazsa eğer, Yüksek Askeri Konsey yeni bir komisyon belirler ve komisyondan 3 ay içerisinde yeni anayasayı yapmasını talep eder.

F Çevrimdışı

fehr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed Mursi'nin seçimleri kazanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ne seçimi ya. ne alakamız olur bizim seçimle. Taliban nasıl tebrik etmiş ya. talibanın duruşu bellidir. yalan uydurmasınlar. Müslümanları kandırmasınlar....

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ne seçimi ya. ne alakamız olur bizim seçimle. Taliban nasıl tebrik etmiş ya. talibanın duruşu bellidir. yalan uydurmasınlar. Müslümanları kandırmasınlar....
Taliban, Mısır Cumhurbaşkanlığına Muhammed Mursi'nin seçilmesini, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa önemli bir darbe olarak değerlendirdi.

Haber Merkezi / PRESS MEDYA
Taliban, Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Muhammed Mursi'yi tebrik etti.
Taliban tarafından yapılan açıklamada, Mursi'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa önemli bir darbe olarak değerlendirdi.
Taliban açıklaması şöyle:
"Mısır seçim komisyonu, Dr. Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Mısır Ortadoğu'da merkezi bir role sahip. Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanı olarak seçilmesi Ortadoğu ölçeğinde ve uluslararası düzeyde, İslam Emirliği'ni de umutlandıran önemli bir değişim.
Mısır'da İslami hükümetin başarısı, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa karşı Ortadoğu ve tüm dünyada çok kuvvetli bir darbe olmuştur.
Mısır'ın Müslüman halkı ve seçilen yeni hükümeti, İslam ümmetinin savunulması ve başarıya ulaşabilmesi için bu önemli ve tarihi olayı iyi değerlendirmeliler.
İslam Emirliği, kardeş ülke Mısır'ın Müslüman halkı ve onun seçilmiş cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi'yi, bu olağanüstü olay sebebiyle kutlar ve en iyi dileklerini sunar.
İslam Emirliği liderliği, yeni seçilen hükümetin halkına mümkün olan en iyi şekilde hizmet edebilmesi ve İslami meseleleri dünya ölçeğinde başarıyla ve meşru bir şekilde savunabilmesi için Yüce Allah'a dua etmektedir.
İslam Emirliği, Rusya istilası sırasında kardeş ülke Mısır tarafından Afganlara verilen desteğe minnettardır. Aynı şekilde, mevcut Amerika istilası ve onların zulmünü kınayan bir duruş sergileyen El Ezher Üniversitesi'ne de kalpten teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban, Mısır Cumhurbaşkanlığına Muhammed Mursi'nin seçilmesini, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa önemli bir darbe olarak değerlendirdi.

Haber Merkezi / PRESS MEDYA
Taliban, Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Muhammed Mursi'yi tebrik etti.
Taliban tarafından yapılan açıklamada, Mursi'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa önemli bir darbe olarak değerlendirdi.
Taliban açıklaması şöyle:
"Mısır seçim komisyonu, Dr. Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Mısır Ortadoğu'da merkezi bir role sahip. Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanı olarak seçilmesi Ortadoğu ölçeğinde ve uluslararası düzeyde, İslam Emirliği'ni de umutlandıran önemli bir değişim.
Mısır'da İslami hükümetin başarısı, Amerika ve Siyonist yayılmacılığa karşı Ortadoğu ve tüm dünyada çok kuvvetli bir darbe olmuştur.
Mısır'ın Müslüman halkı ve seçilen yeni hükümeti, İslam ümmetinin savunulması ve başarıya ulaşabilmesi için bu önemli ve tarihi olayı iyi değerlendirmeliler.
İslam Emirliği, kardeş ülke Mısır'ın Müslüman halkı ve onun seçilmiş cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi'yi, bu olağanüstü olay sebebiyle kutlar ve en iyi dileklerini sunar.
İslam Emirliği liderliği, yeni seçilen hükümetin halkına mümkün olan en iyi şekilde hizmet edebilmesi ve İslami meseleleri dünya ölçeğinde başarıyla ve meşru bir şekilde savunabilmesi için Yüce Allah'a dua etmektedir.
İslam Emirliği, Rusya istilası sırasında kardeş ülke Mısır tarafından Afganlara verilen desteğe minnettardır. Aynı şekilde, mevcut Amerika istilası ve onların zulmünü kınayan bir duruş sergileyen El Ezher Üniversitesi'ne de kalpten teşekkürlerimizi sunuyoruz."
bu işte bir hata yok değil mi?tağutu tebrik etmişler?

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvahhh Haber Doğruysa Talibanıda Kaybettik....!

Zaten Bunu Beklemiyormuyduk... Hata yapsınlarda oturuşumuzu daha da sağlamlaştıralım.......

:)

Halid el-Kurdi Çevrimdışı

Halid el-Kurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler haberin doğruluğunu araştırıyorum ve şuana kadar haberin aslına ulaşamadım...
Talibana yakın sitelere bakıyorum henüz böyle bir haber göremedim...
En son Ikhwanweb (Ihvanı Müslimin Resmi Sitesi)'e baktım orda da böyle bir haber görmedim...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
demokrasiyi istemediği için,Allahın yolundan sapmamak için yıllardır zorluklarla mücadele eden mücahidlerden ben beklemiyorum bunu.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler haberin doğruluğunu araştırıyorum ve şuana kadar haberin aslına ulaşamadım...
Talibana yakın sitelere bakıyorum henüz böyle bir haber göremedim...
En son Ikhwanweb (Ihvanı Müslimin Resmi Sitesi)'e baktım orda da böyle bir haber görmedim...

hangi tagut uydurduysa. zaten demokrasi nizamını tebrik ettiyse, afganistanda nato ile mucadele boşuna. ben beklemiyorum. isbat olunana kadar ben inanmıyorum.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence tebrik etme olayı uydurmadır.Taliban'ın böyle bişey yaptığını sanmıyorum.Ortalıkta dolanan çok sayıda yalan haber var.Hatta bazı sahte röportajlar bile gördüm.Şu anda tam hatırlayamadım nerde olduğunu.Her habere araştırmadan inanmamalıyız.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban tebrik etmiş bunda bir sakınca mı var ?

Bunda sizin bilmediğiniz nice hayırlar vardır Taliban için.

Kaldı ki ;Taliban devleti kurduktan sonra birçok ülke ile görüşmüştür...Bu görüşmelerden sonra Pakistan ve Suudi Arabistan kendisini tanıyan 2 devlet olmuştur...

Biliyorsunuz karşılıklı tanınma demek onların sınırlarına egemenliğine ve birçok konu da onları onaylamaktır.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban tebrik etmiş bunda bir sakınca mı var ?

Bunda sizin bilmediğiniz nice hayırlar vardır Taliban için.

Kaldı ki ;Taliban devleti kurduktan sonra birçok ülke ile görüşmüştür...Bu görüşmelerden sonra Pakistan ve Suudi Arabistan kendisini tanıyan 2 devlet olmuştur...

Biliyorsunuz karşılıklı tanınma demek onların sınırlarına egemenliğine ve birçok konu da onları onaylamaktır.

tagut bir sisteme sahip ise tevhidi bozar birader. sakıncamı var demek ne demek. delili taliban üzerinden değil Kuran'dan ve Peygamber S.a.v den göster. üstte press medyadan başka kaynak bulamayan kardeşler var. hemen tevbe et.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tebrik haberi sadece pressmedya'da yayınlanmış internetten baktım.Diğer haber sitelerinde yok.Yani bu haberin yalan haber olduğunu umuyorum.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Talibanın kendi sitesinde falan varmı haber?

yok. kaldı ki, taliban Allah'ın indirdikleri ile hükmetmeyenleri tebrik etseydi, recebide tebrik ederdi, bizde ona göre talibana olan sevgimizi belirlerdik.
press medya yanlış yapmış. haberin kaynağı nerden, o verilmemiş. İslamda tagutu desteklemeye musaade olsaydı recebden başlardık buna. Bakara 256'ya davet ediyorum " ne varmış tebrik etmişse " diyenleri.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben o değilde mısırdaki selefilerin parti kurup seçimlere gitmesini anlayamadım siz ne düşünüyorsunuz?

Üst Ana Sayfa Alt