Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mısırlı Alimlerden Ümmet Tugayı

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mısır’da bir araya gelen Uluslararası Müslüman Alimleri heyeti, ortak gündemi olarak Suriye’yi konuştular.
Suriye’de yaşanan trajediyi dile getiren Müslüman alimler,ortak bir düşünce ile Beşar Esed ve Hizbullah’a karşı radikal kararlar aldılar.

RADİKAL KARARLAR ALINDI
Toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda, Suriye’de Esed rejimine ve Hizbullah militanlarına karşı savaşmak üzere bir tugay kurulmasına karar verildi.
Suriye’de savaşmak üzere kurulan tugayın adı “Ümmet Tugayı” olarak belirlendi.
Bir çok alimin katılmış olduğu toplantıda, Suriye halkı için neler yapılacağı ne gibi önlemler alınması gerektiği gibi konuların konuşulduğu bildirildi.
Toplantıya katılanlar arasında bulunan Mısırlı Şeyh Muhammad Hassan konuşmasında,
“Ben daha önceden Rafizi olan İran’ın Şam’a ilk girdiğinde, Suriye’nin mazlum halkını bu tehlikeden kurtarmak gerektiğini ve bunun için cihad edileceğini seslenmiştim.
Çünkü Allah zulme uğrayanları kendilerini korumak için onlarında cihad etmeleri gerektiğini bildirmiştir.
Allah müminlere bu konu hakkında izin ayeti inzal buyurmuştur.

بسم الله ا الرحمن الرحيم
أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ
Allah (c.c) Ayeti kerimede buyurur ki;
Zulmedildikleri için savaşanlara izin verildi. Allah, onlara yardım etmeye elbette Kadir’dir. (Hac 39)” diye konuştu.
SURİYE HAKKINDA NELER YAPILMALI?
Hassan konuşmasının devamında, eskiden Suriye olayları şimdiki gibi değildi, şimdi Suriye savaşı daha farklı boyutlara gelmiştir.
Esed güçlerin ne çocuk, ne kadın, ne yaşlı, ne hayvanlar ve nede tarımsal araziler gözetmeksizin hepsinie saldırıyor, hepsıne kıyım uyguluyor.
İki yıldan beri Rus, Çin, İran Hizbullah ve bazı ortadoğu ülkelerı Esed’i destekliyordu ve hala da destekliyorlar, bütün dünya Suriye katliamlarını sesizce bakıyor ve izliyorlar.
Ümmet alimleri dünyanın bir çok ülkesinden bu toplantıya geldiler,
Konuşmalara Suriye’de Müslümanlar cihada katılmalı eğer katılmaya gücü olmayanlar ise mal ve silah ile yardım etmelidirler. İslam ümmeti bu katliamlara karşı dik durmalı, bu rejim karşısında ümmet daha duyarlı olmalı ve ümmet birliği için çalışmalıdır.
İran ve Hizbullah’ın Suriye’de yaptıkları aslında İslam ümmetine yaptığıdır.Toplantıya katılanlar arasında bulunan, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Kardavi ise, Suriye’ye ümmet alimlerin temsilcileri gibi alimlerden oluşan bir grub göndereceğiz, onlar cihad için gidecekler dedi
Kardavi: İran şimdi ki Suriye yönetimi gibi nusayri, ırkçı ve mezhepçidir, onlarda kuran yok, namazı yok, oruc yok, hacca gitmiyorlar, umre etmiyorlar, onlarda her şey yok sadece İslam ismi taşıyorlar.
Onlar her konuşmasında “Ya Huseyin” derler, halbuki Müslümanlar “Ya Allah” der” diye konuştu.Toplantıya katılanlar arasında, Suriye İslami Hareket cephesinden Ahraruş Şam Hareketi Komutanı Ebu Abdullah El Hamavi’de vardı.
El Hamavi konuşmasında, Suriye zalimlerce kuşatılmış durumda Allah için halkına yardım edin çağrısında bulundu.
İslam ümmeti tektir, bunun için tek karar alınmalı ve bu karar uygulanmalıdır.El Kuseyr’i tağut Esed elimizden aldı ama başka yönden bizler Allah’ın yardımı ile, Rakka, İdlip Dara Deyru Zor ve başka yelerden zafelerler aldık.
El Kuseyr için gözyaşlarımız aktı ama Allah’a şükür başka cepheleri alarak ilerliyoruz.
İslam ümmeti tekdir bunun için Suriye’de bir şeyin gerçekleştimesi gerekir oda ümmetin birlik olmasıdır. Suriye’deki yaşanan olaylar büyüktür ve büyük olduğu için kararımızın birleşmesi lazımdır.
Ben Şam’dan geldim ve inanın çok zaferler vardır, savaşın bugün gerçek yüzünü görüyoruz. Savaşın bir yüzüde pislik ve mezhep savaşıdır. Bu savaşı Nusayri ve rafiziler katliamlarla sürdürüyor, onlar Suriye halkına katliamlar yaşatıyorlar.
Bugün ümmet alimlerinden istediğimiz, sağlam ve kalıcı bir karar alınmasıdır.
Suriye savaşı ümmetin savaşıdır.” dedi.

Kaynak:Islah haber net

Üst Ana Sayfa Alt