Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Muhammed (s.a.s)'in Şeriati Dişina Çikabileceğine Inanmak

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed SallAllahu Aleyhi Ve Sellem'in Şeriatı Dışına Çıkabileceğine İnanmak

İnsanlardan her kim bu şekilde bir inanca sahip olursa kafir olur. Çünkü bu düşünce Allah-u teala'nın aşağıdaki ayetini yalanlar.

Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Muhakkak ki bu, benim dosdoğru yolumdur, ona uyun! O'nun yolundan sizi ayıracak
(başka) yollara uymayın! Belki sakınırsınız diye (Allah) işte bunları size tavsiye etti." (Enam: 153)

İbn Mesud radiyAllahu anh dedi ki:

"Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem düz bir çizgi çizdi ve şöyle dedi:

"Bu Allah'ın yoludur."

Sonra bu çizginin sağında ve solunda çizgiler çizdi ve şöyle dedi:

"Bunlar değişik yollardır her yolun başında ona çağıran bir şeytan vardır."

Sonra:

"Muhakkak ki bu, benim dosdoğru yolumdur, ona uyun! O'nun yolundan sizi ayıracak
(başka) yollara uymayın! Belki sakınırsınız diye (Allah) işte bunları size tavsiye etti." (En'am: 153) ayetini okudu."

(Ahmed - Ebu Davud - Et -Tayalisi - Ed - Dâremi) (Hakim rivayet etti ve senedi sahih dedi.)

Kim Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in şeriatinden çıkmayı arzularsa veya ondan müstağni olabileceğini zannederse mürted olup İslam'dan çıkar.

İslamdan çıkartan bu şey Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in risaletini, bütün insanlara geldiğini ve kıyamete kadar baki kalacağını bildiren Kuran ve sünnet naslarını inkar etmeyi kapsar.

"(Ey Muhammed!) Biz seni, ancak bütün insanlara müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik. Fakat insanların çoğu bilmiyor."(Sebe: 28)

"Bütün insanlara"
yani; mükellef olan bütün herkese, demektir.

"Müjdeci ve uyarıcı"
yani; sana itaat eden ve emrine uyanı cennetle müjdeleyicidir. Sana karşı geleni ise ateşle korkutucudur, demektir.

"De ki: "Ey insanlar! Muhakkak ki ben, göklerin ve yerin mülkü kendisinin olan Allah'ın sizin hepinize (gönderdiği) bir rasulüyüm. O'ndan başka ibadete layık ilah yoktur, O yaşatır ve öldürür. Öyleyse Allah'a ve O'na ve O'nun kelimelerine iman eden ümmi nebi (olan) rasulüne iman edin. Belki (böylece) hidayete erersiniz." (A'raf: 158)

"Alemlere uyarıcı olsun diye kuluna hırkam indiren
(Allah) ne yücedir." (Furkan: 1)

"Muhakkak ki Allah katında geçerli din
(yalnız) İslam'dır. Kendilerine kitap verilenler (yahudi ve hristiyanlar)kendilerine ilim geldikten sonra, sırf aralarındaki kıskançlıktan dolayı ihtilafa düştüler. Her kim Allah'ın ayetlerini inkar ederse (bilsin) Allah şüphesiz hesabı çok çabuk görendir." (Al-i İmran: 19)

Bu gösteriyor ki;
Allah-u teala'nın katında geçerli olan din sadece İslam dinidir. Allah-u teala sadece bu dini kabul eder.

İslam dini ise;
nebi ve rasullerin sonuncusu olan Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'e kadar Allah-u teala'nın gönderdiği tüm rasullerin dinidir.

Allah-u teala, Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'i göndermekle ona ulaşan bütün yolları kapatmış, sadece Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in yolunu açık bırakmıştır. Onun için Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem gönderildikten sonra Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in şeriatinden başka şeriatlerle amel eden kişinin ameli kabul olmaz.

Allah-u teala'nın şu ayette buyurduğu gibi.

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa bilsin ki (o din) ondan kabul edilmeyecek ve o kimse ahirette kaybedenlerden olacaktır." (Al-i İmran: 85)

Ebu Hureyre
radiyAllahu anh'den Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Nebilerden şu beş şeyle üstün tutuldum:

- Kısa fakat çok manalı olan sözler bana verildi.

- Kafirlerin kalbine korku salarak muzaffer oldum,

- Ganimetler bana helal kılındı,

- Yeryüzü benim için temiz bir mescid kılındı,

- Bütün insanlara gönderildim ve nebiler benimle sonlandı."
(Müslim)

Kur'an'ın herhangi bir hükmünü veya sabit olan sünnetin herhangi bir nassını her kim inkar eder veya reddederse kafir olur.

Hal böyle iken Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in bütün risaletini reddeden kişinin durumu acaba nasıl olur?

Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in şeriatine iman eden kimsenin, bu şeriatin bütün insanlar için olduğuna da iman etmesi gerekir. Yoksa sadece Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in, şeriatine iman etmesi ona fayda vermez.

Ebu Hureyre radiyAllahu anh'den Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Muhammed'in nefsi elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ister yahudi ister hristiyan olsun bu ümmetten herhangi birisi beni duyup da sonra bana getirilen şeye iman etmeden ölürse muhakkak cehennem ehlinden olur."
(Müslim)