Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mukabele İle Yapılan Hatim Geçerli Olur Mu?

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum bir sorum olacak.
Uzun süre anaokullu ve ilk okul çocuklarina öğretmenlik yaptım. Bunun yanı sıra uzun yıllar mahalle sohbetleri yaptım. Bir süre sonra sesimde kısılmalar başladı. Hem nefesim hem sesim yetmiyor. Sohbetlerde de öyle sesli birsey okudugumda da... O sebeple kuran okurkende zorlanıyorum. Sessizde okusam üçüncü satırda nefesim kesiliyor. O sebeple bir kariden takip ederek hatimimi yapıyorum cogu zaman. Bu hatim yerine gecer mi? Yoksa sadece takip etme sevabı mı olur? Kuranimdan takip ederek dinliyorum. Doğal olarak icimden okumuş oluyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamunaleykum bir sorum olacak.
Uzun süre anaokullu ve ilk okul çocuklarina öğretmenlik yaptım. Bunun yanı sıra uzun yıllar mahalle sohbetleri yaptım. Bir süre sonra sesimde kısılmalar başladı. Hem nefesim hem sesim yetmiyor. Sohbetlerde de öyle sesli birsey okudugumda da... O sebeple kuran okurkende zorlanıyorum. Sessizde okusam üçüncü satırda nefesim kesiliyor. O sebeple bir kariden takip ederek hatimimi yapıyorum cogu zaman. Bu hatim yerine gecer mi? Yoksa sadece takip etme sevabı mı olur? Kuranimdan takip ederek dinliyorum. Doğal olarak icimden okumuş oluyorum.
Âleykum selam we rahmetullah;

Evvela Rabbim şifanızı versin;

Hatim takib ederken takib ettiğiniz Kâri canlı bir kimse değil de banttan (pc, video, tv vb) ise bunu dinleyenin hatim ecri alacağı konusunda kesin bir hukum yoktur, hatim ecri olabileceği umit edilir. Fakat canlı okuyan bir hocanın kıraatini takib ederek Kuran-ı bitirmiş olsanız hatim ecri alınacaktır diye benimsenmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt