Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Musa (a.s) Öldürdüğü Kıpti Kıssası Hakkında ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum Rahmatullahi ve Berekad akhim

15- Musa, halkının bir gaflet anında şehre girdi. Orada, biri kendi taraftarlarından, diğeri düşmanlarından olan iki adamın düğüştüğünü gördü Kendi taraftarlarından olan adam, düşmanlarından olan adama karşı, Musadan yardım istedi. Bunun üzerine Musa adama bir yumruk vurup öldürdü. "Bu yaptığım şeytanın işidir. O, gerçekten insanı saptıran apaçık bir düşmandır." dedi. (Kasas suresi)

Musa, Firavunun oturduğu şehre girmiş ve orada, biri İsrailoğullarından kendi taraftan diğeri ise Kıptîİerden olan Firavunun taraftan olan iki kişinin döğüştüğünü görmüştür.

İsrailoğullanndan olan kişi Musa'dan yardım istemiş, Musa da Firavunun taraftan olan Kıptî'ye bir yumruk vurmuş ve onu öldürmüştür.

Sonra Musa kendi kendine şöyle demiştir: "Bu adamı Öldürmem, şeytanın beni gazaplandırmasındandır. Şüphesiz ki şeytan, Âdemoğullan için bir düşmandır, onları doğru yoldan saptırandır. Zira şeytan, kötü amelleri güzel gösterir, güzel amelleri de, kötü gösterir.

Abi burda Musa (a.s) Firavunun taraftarı olan birini öldürüp ALLAH'tan af diliyor ! ben burayı tam olarak anlayamadım ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamualeykum Rahmatullahi ve Berekad akhim

15- Musa, halkının bir gaflet anında şehre girdi. Orada, biri kendi taraftarlarından, diğeri düşmanlarından olan iki adamın düğüştüğünü gördü Kendi taraftarlarından olan adam, düşmanlarından olan adama karşı, Musadan yardım istedi. Bunun üzerine Musa adama bir yumruk vurup öldürdü. "Bu yaptığım şeytanın işidir. O, gerçekten insanı saptıran apaçık bir düşmandır." dedi. (Kasas suresi)

Musa, Firavunun oturduğu şehre girmiş ve orada, biri İsrailoğullarından kendi taraftan diğeri ise Kıptîİerden olan Firavunun taraftan olan iki kişinin döğüştüğünü görmüştür.

İsrailoğullanndan olan kişi Musa'dan yardım istemiş, Musa da Firavunun taraftan olan Kıptî'ye bir yumruk vurmuş ve onu öldürmüştür.

Sonra Musa kendi kendine şöyle demiştir: "Bu adamı Öldürmem, şeytanın beni gazaplandırmasındandır. Şüphesiz ki şeytan, Âdemoğullan için bir düşmandır, onları doğru yoldan saptırandır. Zira şeytan, kötü amelleri güzel gösterir, güzel amelleri de, kötü gösterir.

Abi burda Musa (a.s) Firavunun taraftarı olan birini öldürüp ALLAH'tan af diliyor ! ben burayı tam olarak anlayamadım ?
Âleykum selam we rahmetullâhi we berakâtuhu kardeşim ;
Evet, İsrailoğullarından biri ile firavunun soyundan (Kıpti) bir kimsenin kavgası esnasında Musa (a.s.)'ın İsrailoğullarından olan kişiye ırkından olması hasebiyle yardım etmek amacıyla yönelip, Kıptiye vurmuş (göğsüne yumruk), tâbi bu vurmadaki amaç öldürme kastıyla olmasa da, taşa vurduğu zaman şiddetinden taşta darbe izleri olan Musa'nın (a.s.) vurduğu kişi, Allah'ın takdiri olarak ölmüş. Ertesi gün aynı şahıs bir başkasıyla daha kavga etmekte iken Musa (a.s.)'ın ona kızması üzerine bu şahıs bağırarak Musa (a.s.)'ı ihbar ve fitne çıkarmakla itham etmesi üzerine; Musa (a.s.) da bu sapkın kişinin yaptıkları ve onun yüzünden başına gelen hadiseden dolayı afv dilemektedir.
Şimdi asıl sormak istediğin mevzuyu net sorabilirsen yardımcı olmaya çalışırım inşeAllah.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Musa (a.s.)da bu sapkın kişinin yaptıkları ve onun yüzünden başına gelen hadiseden dolayı avf dilemektedir.

Abi cazakALLAHul hayr

benim aklımada takılan kıpti (firavunun askeri veya taraftarını öldürüp) ALLAH'tan af dilemesi idi. alıntı gereken cevap ALLAHu alem

tşk ederim abi hayırlı akşamlar

Üst Ana Sayfa Alt