Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müslüman Kadına Hergün Bayram!

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Müslüman Kadına Hergün Bayram!

6796699928_2e547cf8a0_z.jpg

Kadınlar gününüz kutlu olsun!

Artık yalnız değilsiniz. Sosyal yaşamda sizde hak ettiğiniz konuma ulaşacaksınız. Siyasal katılım ve işgücü alanlarında daha fazla yer alacaksınız. Ekonomik özgürlüğünüze kavuşacaksınız! Erkeğe muhtaç olmayacak, erkeğin eline bakmayacaksınız!

Evde oturmak, çocuk doğurmak gibi basit işleri bırakın artık! Bunca yıldır doğurduğunuz, erkeğe itaat ettiğiniz yeter. Bundan sonra birazda erkekler çocuk doğursun. Onlar size itaat etsin. Sizin hak mücadelenizin sonuna kadar arkasındayız. Hakkınızı erkeklere yedirmeyeceğiz!

Sizin sorunlarınızı erkekler çözemez, bu sorunları bizzat siz çözeceksiniz. Zaten bu erkekler bir şeyi beceremez!

Bu erkek milletine tahammülümüz kalmadı artık. Kadınlar birlik olmalı, tek yürek tek bilek olmalı, erkeklere hadlerini bildirmelisiniz. Kana kan, dişe diş, kendinizi asla ezdirmemelisiniz!

Yeni dünya düzenine yeni kanunlar damgasını vurmalı. Kadını ikinci sınıf olarak gören zihniyeti yaşatmayacağız!

Devlet büyüklerimizin kadınlar günüyle ilgili açıklamalarını dinlerken, tüylerim diken diken oluyor. Onlar konuştukça nedense benim kafamda başkaca cümleler peydah oluyor. Arenada ki matadorun karşısına çıkarılan boğa gibi hissediyorum kendimi. Erkeğin karşısına güreşmek için çıkarılmış gibi…

Mütemadiyen kadına erkekten üstün olma mesajı veriliyor. “Hak ettiğin yeri bulacaksın” derken, aslında “Bugüne kadar bir hiçtin” denmeye çalışılıyor.

Ülkemizde 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2009 yılında bu sayı 953 olmuş. Peki neden? Kadınların okuma oranı artarken, fakülteli sayısı tavan yapmışken, kadınlar için yeni yeni kanunlar çıkarılmışken neden öldürülen kadın sayısı artıyor?

Ve neden her geçen yıl boşanma oranları, ailelerde kavgalar, geçimsizlikler, mutsuzluklar katlanarak artıyor?

Kimsesiz çocukların, tacize, şiddete uğrayan çocukların sayısı da buna mukabil artıyor. Ülkemizde niçin üst üste huzur evleri, kimsesiz çocuklar için yurtlar açılıyor?

Sizce bunlar iyiye giden bir toplumun göstergesi olabilir mi?

Kanunlar, yasalar, tasarılar benim huzurumu sağlayamıyor malesef. Bana asırlar öncesinde verilen sayısız hakkı görmezden gelen, inançlarımdan beni koparmaya çalışan bir zihniyet şimdi bana “haklarını bil, kendini koru” diyor.

Oysa Rabbim beni varoluşumla beraber değerli bir varlık yaptı. Kitabında Kocaman bir sureye “Kadın(Nisa)” ismini verdi. Bir başka sureye yine bir kadın olan “Meryem”adını verdi…

Bakara suresi 228. ayette “…..Erkeklerin kadınlar üzerinde bulunan hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır…”

Aynı surenin 229. ayetinde ise şöyle deniyor; “Boşama iki defadır. Boşanmış kadınları ya iyilikle barındırmak ya da iyilikle bırakmak gerekir. Onlara vermiş bulunduğunuz şeyleri geri almanız size helal olmaz…”

Bakara suresinin 231. ayetindeki ifade ise şöyle; “Kadınları boşadığınız zaman, bekleme sürelerini (üç aybaşını) bitirdiler mi onları ya iyilikle yanınızda tutun veya iyilikle bırakın. İntikam almak için onlara zarar verecek şekilde tutmayın. Bunu yapan kendisine zulmetmiş olur….”

Boşanmış ve dul kalmış kadını kötü kadın gibi gören bir toplum anlayışından ne kadar uzak bir anlayış değil mi?

Sonra Efendimiz Aleyhisselatu vesselam kadına İslamın verdiği değeri pekiştiriyor:

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz. “

Buhârî, Enbiyâ 1, Nikâh 80; Müslim, Radâ’ 60. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ` 11, Tefsîru sûre (9) 2; İbni Mâce, Nikâh 3

“Sizden biriniz karısını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla aynı yatakta yatacaktır. “Buhârî, Tefsîru sûre (91)1; Müslim, Cennet 49. Ayrıca bk. Tirmizî, Tefsîru sûre 91; İbni Mâce, Nikâh 51

“Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir. “
Müslim, Radâ` 61

“Ashâbım! Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Vasiyye-timi tutunuz. Zira onlar sizin idarenize ve himâyenize verilmişlerdir.

Kesin olarak bildiğiniz bir ahlâksızlık yapmadıkları takdirde, onlar üzerinde zorbalık kurmaya hakkınız yoktur. Eğer ahlâk dışı bir hareket yaparlarsa, onları yataklarında yalnız bırakın. Bir yerlerini incitmeyecek şekilde dövün. Şayet size itaat ederlerse, artık onlara zarar verecek bir şey yapmayın.

Şunu bilin ki, sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır.

Sizin onlar üzerindeki haklarınız, yatağınızı yabancılardan korumaları, istemediğiniz kimseleri evinize almamalarıdır.

Onların sizin üzerinizdeki hakları ise, giyim kuşam ve yeme içme konularında kendilerine iyi imkânlar sağlamanızdır. “
Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 3

Bitmedi daha o kadar çok hadis var ki bu konuda. Bir kadın bu ayet ve hadisleri okuyup anlamaya çalışsa İslam’a olan hayranlığı artar. Kendisine verilmiş asıl hakların farkına varır.

Hiç kimse, hiç bir kanun İslamın kadına verdiği hakkı veremez!

İş dünyasına kadını daha çok sokmak demek, kadını ezmek, daha çok yıpratmak, kadınlığını, anneliğini elinden almak demektir. Kadının asıl vazifesini hiçe saymak, küçük görmek demektir. Bir kadın, bir toplumu yetiştirir. Anne çocuğun ilk ve en önemli öğretmenidir. Bizim erkekler gibi dışarıda çalışan, erkekle aynı konumda olan kadınlara değil, tertemiz nesiller yetiştirecek analara ihtiyacımız var.

Kadınların doldurduğu sokaklar ve iş yerleri evleri kadınsız, çocukları anasız bırakıyor. Erkekleşen kadınlar itaatsizleşiyor, bencilleşiyor, naifliğini kaybediyor…

Modern(!) dünya düzeni “kadın hakları” söylemleriyle kadının üzerindeki yükü kat kat artırıyor. Tacizler, dayaklar, öldürme olayları, boşanmalar, terkedilmiş çocuklar bitmiyor, katlanarak büyüyor. Çünkü toplum, kadına ve erkeğe asıl vazifelerini bildiren İslamdan uzaklaştırılıyor.

Ben sizin beni köleleştirmeye çalışan, benim kadınlığımı anneliğimi küçük gören, erkeklerin işini de sırtıma yüklemeye çalışan, dayatmalarınızdan, söylemlerinizden, yasalarınızdan beriyim!

Siz, bütün bir yıl ezdiğiniz, hayatını liğme liğme ettiğiniz kadınları bir gün hatırlayıp avutmaya devam edin.

Müslüman kadın ezelden beri kendisine verilmiş, eşsiz haklarla daha müreffeh, daha mutlu.

Size bir gün, bize hergün kadınlar günü!

CAHİDE SULTAN

Üst Ana Sayfa Alt