Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Muvahhid Biriyle Evlilik Düşüncemi Aşırı Milliyetçi Partici Aileme Nasıl Açıklayabilirim, Ne yapmalıyım?

Zawjatul Mujaheed Çevrimdışı

Zawjatul Mujaheed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm, abilerim, ablalarım. Ben uzun süredir siteyi takip ediyorum üye olmak bu güne kısmetmiş.
Bir konuda görüşlerinizi ve yardımlarınızı almak istedim.
Ben gerçek anlamıyla bu sene tağutu reddedip Allah subhânehu ve teala'ya iman ettim, nasip eden Rabbime hamd olsun. Selefi salihin akidesinde ilerliyorum ve benimle evlenmek isteyen birisi var. O da selefi salihin akidesine sahip elhamdülillah. Fakat sorun şu ki ailem aşırı milliyetçi. Parti ismi vermek istemiyorum ama annem "X partisinin kadın kolları başkan yardımcısı" sorunun birisi bu ki, goruslerimiz farklı. İkincisi ise hala devam etmekte olan bir davamiz var ve babam bu mahkemeden ceza alabilir en az 6-7 sene. Bu yüzden mahkemeyi beklemek zorundayız -vermeyeceklerini bile bile-.
Evleneceğim kişiyle kararımız elhamdülillah kesin eğer Allahtan bir mana çıkmazsa evleneceğiz de. Mahkeme sonucunun ne zaman açıklanacağını bilmediğimiz için elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Aileme cesaret edip bu konuyu da acamiyorum. Ve mahkemenin sonuçlanma aşamasına kadar, evlenecek olduğum kimse cihada tekrardan gidebilir. Giden de bilir ki, artık geri dönüşler sıkı yönetim altında zaruret dışında dönemiyorsunuz. Evleneceğim kişi kaçmaktan yana, çünkü küfür sisteminde yer almaması gereği askere de gitmediği icin vermeleri cok zor bu olaya ailemin nasıl bakacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Ama bu şekilde de benim gönlüm razı olmuyor. Ne yapacağım bilmiyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden Allah razı olsun, selamun aleyküm.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam ve rahmetullah.Velinin izni olmadan kıyılan nikah batıldır,batıldır,batıldır!Kardeşim sabır ve dua ile Allah swt dan iste,inşallah gönlündeki hayırlısı ile seni bulur.Allah dininden ayırmasın,amin

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
evvela bu meseleyi keşke buraya yazmasaydınız çünkü çok ciddi bir mesele. burası takip edilen bir yer IP adresi vs. ayrıca ebeveynleriniz de nüfuzlu kimseler anladığım kadarıyla. bu size sıkıntı yaratabilir Allahu alem.

sizi bu akideyle kim tanıştırdıysa onunla istişare edin inşallah. Allah azze ve celle yardımcınız olsun.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel kardeşim,acele etme pişman olursun.Danışarak devam et işlerine...

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
وعليكم السلام و رحمة الله وبركاته
Değerli bacım, tam sorunın kökü nedir?
evlensem mi evlenmesem mi yoksa başka mesale mi?

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
hm... bacım,
şeriatta evlenmeden önce her hangi konuşma, görüşmeleri veliyin haberi olmadan ve izininsiz haramdir.
müsülman her hangi amelinde haramdan ne kadar uzak durduğuna göre o işi o kadar Allah سبحانه و تعالى kolaylaştırır ve tavfik nasib eyler.
Aylene bu konuyu açmakta önemli olan faktörlerin biri de senin bu yaşa kadar anne babana saygı ve iyilik yapmakta nasıl bir evlad olduğunda... davranışlarınız merhamet ve ihtirama doluysa bu konuyu açarken iman etmemiş birileri olsa bile sana "hayır" diye üzüntųye sokmazlar sanırım. akide konusuna gelince onların senin selefi akidesinde olup olmadıgıni bilmeleri şart değildir.en doğrusını bilen Allahtır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Size tavsiyemdir, nefsinizin vermis oldugu bazi seylerden dolayi ailenizin durumunu bahane edip nefsinize kolay gelen yolu secmeyin. Zaten meselenin ic yüzüne inilse sorunun ne olduguda ortaya cikar ancak ben nacizane nasihatte bulunacagim.

Aile ne olursa olsun cocugunun mutsuz olmasini istemez. Bu sekilde ailesini silerek is yapanlarin sonlarinin bir cogu bedhat olmaktadir ve aileyi sildigi icin geri dönüsü olmayan cikmaz yollara giden olmustur. En basit olanin yaninda dininizi ailenizin icinde yasarsaniz ve sabr ederseniz nasibinizde hayirli biri ile evlenmek varsa bu zaten olacaktir.

Söyle ki, eger bu kaderinizse degil aileniz bütün dünya bir araya gelse evlilige kimse engel olamayacaktir.

Ancak ve ancak bu kaderinizde yoksa her ne kadar nefsi bilgileri din olarak görsenizde ve hatta kendinizi parcalasanizda hatta ve hatta bütün dünya sizi evlendirmek icin ugrasacak olsada bu evlilik olayi olmayacaktir.

Kaderde basiniza gelmesi muhtemel ya da olmayan birsey icin harama girmemenizi, ailenizi velev ki onlar gercekten müsrikde olsa özellikle annenizi kirmamanizi tavsiye ederim.

Siz sabr eder, dini dogru yasarsaniz Rabbim bir cikis yolu verecektir. Unutmayin bütün kalpler Allahin elindedir ve Allah onu diledigi gibi evirip cevirir. Sabr ve dua ile Allahdan yardim isteyin.

Ayrica yeri gelmisken, bazi ahmak, cahil, kicindaki b.. kurumayan bir cok genc, kafasina göre fetvalar uydurup, gencecik, daha hayati bilmeyen kücük kizlari öncelikle ailesini tekfir ederek ardindan kafirlerin icinde yasanmaz deyip körpe kizi kacirmaya zorlayip bunuda din adina yaptirip gencecik bir kizin yasamini mafetmektedirler. Bunu bir cok yerde duyduk, cogunluklada ayni malzemeler.

Erkek, mucahid rolünde, takva number 100.
Bayan, saf yeni yeni islami ögrenmekte azimli ve son derece hizli bir sekilde arayis icerisindedir.
Bayan tarafinin ailesi, erkek tarafindan kizin beynine, müsrik, kemalist, dünyaperest diye enjekte edilmekte.

Ve bayanin tek cikis yolunun ailesini tekfir ederek kendisini beyaz atsiz prensinin istedigi yere kacmakla bulur.

Ve bayan bunu yaparken sanar ki, bu tamamen imani bir olaydir.

Bakin bütün illerde bu tür vakalar hayli fazladir neden, cünkü seytan(Allah ona lanet etsin) her yerde aynidir. Masum, saf kizda her yerde aynidir.

Halbuki mutedil olan yol, aileleri tanistirip kizi ailesinden gönül rizasi ile istemektir. Olmadi araya aracilar sokmaktir. Tabi tüm bu mutedil olan durumlari yaparken Allahdan diledigini istemektir zira verende O alan da O.

Ama mutedil olan durumlarin hicbirine girmeden, isi kestirmeden nefse götürürseniz.....

Kendinize yazik etmeyin derim. Evliliginiz olacaksa ve kendinizi ailenizin dinsizligine sartlandirdiysanizda bu evliliginizi ailenizin kontrolu disinda yapmaktan men etmez.

Bunun cözümünü yazida belirttim ancak yine belirteyim, sabr ve dua ile Allahdan hayirlisini isteyin ve müsrik dediginiz ailenize tebligden geri durmayin, unutmayin gercekte Peygamber sav, öz amcasi ve müsrik olan ebu talibe defalarca gitti. Eger ki birseyler ögrendiginizi saniyorsaniz bilginizi öncelikle nefsinizi seytana teslim etmemekte ve o bilgiyle yasayip ailenize tebligde kullanmanizi öneririm.

Zawjatul Mujaheed Çevrimdışı

Zawjatul Mujaheed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Size tavsiyemdir, nefsinizin vermis oldugu bazi seylerden dolayi ailenizin durumunu bahane edip nefsinize kolay gelen yolu secmeyin. Zaten meselenin ic yüzüne inilse sorunun ne olduguda ortaya cikar ancak ben nacizane nasihatte bulunacagim.

Aile ne olursa olsun cocugunun mutsuz olmasini istemez. Bu sekilde ailesini silerek is yapanlarin sonlarinin bir cogu bedhat olmaktadir ve aileyi sildigi icin geri dönüsü olmayan cikmaz yollara giden olmustur. En basit olanin yaninda dininizi ailenizin icinde yasarsaniz ve sabr ederseniz nasibinizde hayirli biri ile evlenmek varsa bu zaten olacaktir.

Söyle ki, eger bu kaderinizse degil aileniz bütün dünya bir araya gelse evlilige kimse engel olamayacaktir.

Ancak ve ancak bu kaderinizde yoksa her ne kadar nefsi bilgileri din olarak görsenizde ve hatta kendinizi parcalasanizda hatta ve hatta bütün dünya sizi evlendirmek icin ugrasacak olsada bu evlilik olayi olmayacaktir.

Kaderde basiniza gelmesi muhtemel ya da olmayan birsey icin harama girmemenizi, ailenizi velev ki onlar gercekten müsrikde olsa özellikle annenizi kirmamanizi tavsiye ederim.

Siz sabr eder, dini dogru yasarsaniz Rabbim bir cikis yolu verecektir. Unutmayin bütün kalpler Allahin elindedir ve Allah onu diledigi gibi evirip cevirir. Sabr ve dua ile Allahdan yardim isteyin.

Ayrica yeri gelmisken, bazi ahmak, cahil, kicindaki b.. kurumayan bir cok genc, kafasina göre fetvalar uydurup, gencecik, daha hayati bilmeyen kücük kizlari öncelikle ailesini tekfir ederek ardindan kafirlerin icinde yasanmaz deyip körpe kizi kacirmaya zorlayip bunuda din adina yaptirip gencecik bir kizin yasamini mafetmektedirler. Bunu bir cok yerde duyduk, cogunluklada ayni malzemeler.

Erkek, mucahid rolünde, takva number 100.
Bayan, saf yeni yeni islami ögrenmekte azimli ve son derece hizli bir sekilde arayis icerisindedir.
Bayan tarafinin ailesi, erkek tarafindan kizin beynine, müsrik, kemalist, dünyaperest diye enjekte edilmekte.

Ve bayanin tek cikis yolunun ailesini tekfir ederek kendisini beyaz atsiz prensinin istedigi yere kacmakla bulur.

Ve bayan bunu yaparken sanar ki, bu tamamen imani bir olaydir.

Bakin bütün illerde bu tür vakalar hayli fazladir neden, cünkü seytan(Allah ona lanet etsin) her yerde aynidir. Masum, saf kizda her yerde aynidir.

Halbuki mutedil olan yol, aileleri tanistirip kizi ailesinden gönül rizasi ile istemektir. Olmadi araya aracilar sokmaktir. Tabi tüm bu mutedil olan durumlari yaparken Allahdan diledigini istemektir zira verende O alan da O.

Ama mutedil olan durumlarin hicbirine girmeden, isi kestirmeden nefse götürürseniz.....

Kendinize yazik etmeyin derim. Evliliginiz olacaksa ve kendinizi ailenizin dinsizligine sartlandirdiysanizda bu evliliginizi ailenizin kontrolu disinda yapmaktan men etmez.

Bunun cözümünü yazida belirttim ancak yine belirteyim, sabr ve dua ile Allahdan hayirlisini isteyin ve müsrik dediginiz ailenize tebligden geri durmayin, unutmayin gercekte Peygamber sav, öz amcasi ve müsrik olan ebu talibe defalarca gitti. Eger ki birseyler ögrendiginizi saniyorsaniz bilginizi öncelikle nefsinizi seytana teslim etmemekte ve o bilgiyle yasayip ailenize tebligde kullanmanizi öneririm.

hm... bacım,
şeriatta evlenmeden önce her hangi konuşma, görüşmeleri veliyin haberi olmadan ve izininsiz haramdir.
müsülman her hangi amelinde haramdan ne kadar uzak durduğuna göre o işi o kadar Allah سبحانه و تعالى kolaylaştırır ve tavfik nasib eyler.
Aylene bu konuyu açmakta önemli olan faktörlerin biri de senin bu yaşa kadar anne babana saygı ve iyilik yapmakta nasıl bir evlad olduğunda... davranışlarınız merhamet ve ihtirama doluysa bu konuyu açarken iman etmemiş birileri olsa bile sana "hayır" diye üzüntųye sokmazlar sanırım. akide konusuna gelince onların senin selefi akidesinde olup olmadıgıni bilmeleri şart değildir.en doğrusını bilen Allahtır.

Allah hepinizden de razı olsun, hiç değilse biraz rahatladım. İnsaAllah en kısa surede de ailemle konusacagim..

Rabbim sizleri hayırla mükafatlandırsın. Esselamu aleyküm..

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
Ve aleykųm es selem ve rahmatullahi ve beraketuh

Allahım her sıkıntıni giderip, işlerinde kolaylık versin. Hakkında hayırlı olan evliligi nasib etip, iki dünya saadetine ulaştırsın. Rabbim,dųnya ahirette sabit etip, salih kullarindan kılsın, bacım.

Üst Ana Sayfa Alt