Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazda Dünyevi Meseleden Dolayı Sessizce Ağlamak Abdesti Bozar mı?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar. (Vehbe. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/7-10).

Islam-Tr de bu linkte ve yukarıdaki bölümde "sesli ağlamak" namazı bozar yazıyor peki sessiz ağlamak farklı mıdır?? Yani bir insan bir yakınını kaybetmiş ve onu hatırladığı için namazda sessizce ağlıyorsa yine namazı bozulur mu??

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Namazda ağlamanın kendisi abdesti bozmaz, ağlarken çıkarılan (dünyevi kelam, ah - of vs.) ses çıkarmak abdesti bozar.
Namazda dünyevi bir durumdan kaynaklanan ağlama esnasında (dünyevi kelam, ah - of vs.) sesler namazı bozar. Dünya kelamı çıkartmadan ağlamadan dolayı abdest bozulmaz. Zaten yazıda "sesli ağlamak" kaydı düşülmesi de bundan dolayıdır.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Namazda ağlamanın kendisi abdesti bozmaz, ağlarken çıkarılan (dünyevi kelam, ah - of vs.) ses çıkarmak abdesti bozar.
Namazda dünyevi bir durumdan kaynaklanan ağlama esnasında (dünyevi kelam, ah - of vs.) sesler namazı bozar. Dünya kelamı çıkartmadan ağlamadan dolayı abdest bozulmaz. Zaten yazıda "sesli ağlamak" kaydı düşülmesi de bundan dolayıdır.
Anladım hocam Allah svt razı olsun. Birde şu "Islâmda kadın-erkek" sorumu güncelledim iki kere ama cevap yazmadınız, bekliyorum inşaAllah hocam. Allah svt ilminizi artırsın.

Üst Ana Sayfa Alt