Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazda Euzu ve Besmele Çekmek Sünnette Nasıldır Nerede Söylenir ?

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fatihadan önce euzu besmele cekmek ve zammı süreden önce euzu besmele çekmek bunlar sünnette yeri varmı ve her rekatta euzu besmele çekebilirmiyiz bidat olurmu ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Şafii'ler ve Hanbeli'ler Allah'ın; "Kur'an okunduğu zaman kovulmuş şeytanın şerrinden Allaha sığın" (Nahl, 98) ayetine binaen her kıraatten önce euzu besmeleyi sünnet kabul ederler.

Mâlikiler ise Muslim'in, Ebu Davud'un ve Nesai'nin Enes ibn Malikten çok fazla tarikle naklettikleri hadis üzere, Enes ibn Mâlik dedi ki; Rasulullah'ın
Ebu Bekir'in ve Ömer'in arkalarında namaz kıldım. Namaz başlarken Elhamdulillahi Rabbi'l âlemin ile başlıyorlardı, Besmeleyi zikretmiyorlardı. Ne kıraatin öncesinde, ne de sonrasında..
Bu yüzden de Mâlikiler mekruh kabul ediyorlar.
SubhanAllah, ayetteki ifadeyi Hanbeli'ler ve Şafii'ler nasıl güzel anlamışlar..

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ..
Ayette Allah buyurdu ki;
فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ Kur'an okuduğun zaman..
Kişi her kıraate kalktığı vakit Kuran okumuş olur. Allah buyurdu ki;
فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
Hanefi'ler ise tam ortasındalar.. Şafii'ler ve Hanbeli'ler namaz içindeki her rekattaki kıyama kalkışı, "kıraate başlamak" olarak anlayıp, her kıraatin öncesinde euzu besmeleyle başlıyorlar. Hanefi'ler ise namaz esnasında okunan kıraatlerin tamamını bir sayıp "kıraate başlamak" olarak anlıyorlar. Yani kıraate başladıktan sonra ruku ve secde esnalarında kıraatin okunmaması, Hanefilere göre kıraatin bitişi anlamına gelmiyor. Bu yüzden ilk rekatın istiftah tekbirinden sonra euzu besmele okunur, sonrasında okunacağına dair delil yoktur diyorlar.
Bir nevi şöyle; suyu üç yudumda içen iki tane adama, "su içmeden önce" besmele çek dersin.. Bu adamlardan bir tanesi her yudumunun başında besmele çeker. Çünkü her yudumun öncesi, "su içmenin öncesidir"..
Diğer adam da ilk defasında besmele çeker, diğer yudumlarında besmele çekmez ve der ki; "Suyu içmeden önce besmele çektim. Bana her yudumda içmem söylenmedi."
Bu misal ile Şafiiler ve Hanbeliler ayetteki ifadeyi her kıraatin öncesi olarak anlarken, Hanefiler ise ayetteki ifadenin namazdaki her kıraati kastetmediği görüşünde..
Allah imamlara rahmet etsin..

Çözüldü - Maliki Mezhebinde Namazda İftitah Duasi ve Euzu Besmele Hükmü?

Namazla İlgili 8 Önemli Soru
Çözüldü - Namazla İlgili 8 Önemli Soru

Zamm-ı Sureye Başlarken Besmelenin Hükmü Ve Namaz Hakkında Sualler?
https://www.islam-tr.org/konu/zamm-i-sureye-baslarken-besmelenin-hukmu-ve-namaz-hakkinda-sualler_.31177/

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abi inşallah okudumda şimdi cumhur ulema ne yapmış ben şimdi mezhep görüşlerini okudum lakin tam sonuç çıkaramadım selef ne yapmış sahabe çoğunlukla nasıl amel etmiş ben şimdi imam malikiye bakıyorum çok başka imam ahmed ve imam şafi başka imam hanefi başka ne yapsam bilemedim.

Üst Ana Sayfa Alt