Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazın Terkinin Hükmü; Kıyamda Ayakların Mesafesi; Allah Her Yerde midir?

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleykum Bir kaç tane sorum olucak

1. Namazın Terki Konusundaki Hüküm Nedir ?

2. Namaz kılarken iki ayak arası aralıkları ne kadar olmalı ?

3. Allah azze ve celle heryerdedir diyen birine (Allah Subhandır ) nasıl cevap verilir ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun okuyacağım inşaallah aratmadan konu açmışım kusura bakmayın. 2.Sorumuda cevaplarmısınız

Abdulmuizz Fida

Admin
Namaz Kılarken Safların Durumu Ve Ayakların Mesafesi

"Saflarınızı dümdüz tutunuz ve birbirinize sımsıkı yapıştırınız. Zira ben sizi arkamdan da görüyorum."
(Buhârî, Ezân 72; Muslim, Salât 125)

"Saflarınızı düz tutunuz. Omuzları bir hizaya getiriniz. Aralıkları kapayınız. Saf düzeni için elinizden tutup çeken kardeşlerinize yumuşak davranınız. Şeytanın girebileceği boşluklar bırakmayınız. Allah, safları bitişik tutanların gönlünü hoş eder. Safları bitişik tutmayanlara Allah nimetlerini lutfetmez."

(Ebû Dâvûd, Salât 93, 98)

"Saflarınızı sık tutunuz. Safların arasını yanaştırınız. Boyunlarınızı bir hizâya getiriniz. Canımı elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, saffın boş kalmış aralıklarından şeytanın bodur, kılsız siyah koyun gibi girdiğini görüyorum."

(Ebû Dâvûd, Salât 93, Nesâî, İmâmet 28)

Enes Ibnu Malik (r.a.)'dan, şöyle dedi:
Rasûlullah (s.a.v.)
"Saflarınızı düzeltiniz. Çünkü saffın düzgünlüğü namazın tamamındadır" buyururdu.
(Bu Hadisi Buhari ; 1, 171 ; Muslim , Ebu Davud , îbnu Mace rivayet etmişlerdir.)

Simak îbnu Harb'dan, dedi ki, Nu'man îbnu Beşir (r.a.)'dan işittim şöyle diyordu:
Rasûlullah (s.a.v.) saflarımızı, bir okçu yaptığı okları nasıl dümdüz ederse öylece dümdüz bir hale getirirdi. Bunu ta biz anlayıp layıkıyla öğreninceye kadar yaptı durdu. Nihayet günün birinde yine namaz kıldıracağında tam tekbir getirecekti ki, göğsü safdan dışarıya çıkmış birini gördü. Bunun üzerine:
"Ey Allah'ın kulları! Ya saflarınızı düzeltirsiniz ya da Allah'u Teala'nın yüzlerinizi ayrı ayrı şekillere çevireceğini biliniz" buyurdu.
(Bu hadisi Buhari ; 1, 176 ; Muslim rivayet etmiştir.)

Enes İbnu Malik (r.a.)'dan (şöyle dedi ) Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Saflarınızı sıklaştırın. Aralarını yakınlaştırın. Boyunlarınızı bir hizaya koyun. Nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki, ben safın boş kalan aralıklarından şeytanın hazef (siyah kuzu) gibi girdiğini görüyorum.

Hazef: Hicaz taraflarında yetişen bir nev'i koyundur.
(Bu hadisi Ebu Davud; 1, 434 ve Nesei sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.)

SAFLARIN TESVİYESİNDE OMUZLARI, DİZ YANLARINI VE AYAK TOPUKLARINI BİRBİRİNE BİTİŞTİRME BABI

Enes (r.a.)'dan, şöyle dedi: Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"Saflarınızı dosdoğru tutunuz, hakikat ben sizi, arkamdanda görüyorum."
Enes şöyle dedi: Her birimiz omuzunu, yanındakinin omuzuna, ayağını yanındakinin ayağına yapıştırırdı.
(Bu hadisi Buhari; 1, 177 rivayet etmiştir.)

Ebu Kasım El-Cedeli, Nu'man; İbnu Beşir'i şöyle derken işittiğini rivayet ediyor:

Rasûlullah (s.a.v.) yüzünü insanlara döndürerek şöyle dedi: "Allah'a yemin ederim ki, ya saflarınızı dosdoğru tutarsınız, ya da Allah kalblerinizi birbirine çevirir.
Nu'man İbnu Beşir; bu ikazdan sonra insanların omuzunu, arkadaşının omuzuna, dizini arkadaşının dizine, topuğunu arkadaşının topuğuna yapıştırdığım gördüm" dedi.
(Bu hadisi Ebu Davud sahih bir senedle rivayet etmiştir.)
Buharî ve Muslim’in Hz. Enes’ten naklettikleri şöyle bir hadis vardır. Hz. Enes, Peygamberimiz (s.a.v.)’in safları düzgün tutmamız konusunda gösterdiği hassasiyetini belirtikten sonra şöyle der:

Rasulullah’ın bu emirlerinden sonra ben bizzat şunu muşahede etmiştim ki, birimiz omzunu arkadaşının/yanındakinin omzuna, ayaklarını da onun ayaklarına bitiştiriyordu.”
( Buharî, Ezan, 76; Neylu’l-Evtar, 3/187).
Bu Hadis, cemaatle namaz kılarken, safların düzgün ve sık tutulmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Aişe (r.anha)'dan, (şöyle dedi ) Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"Allah'u Azze ye Celle ve Melekleri, saflardaki aralıkları bitiştirenlere dua ederler."
(Bu hadisi İbni Huzeyme hasen bir senedle rivayet etmiştir.)

Abdullah Ibnu Umer (r.a.)'dan, şöyle dedi:

Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Saflarınızı ikame ediniz. Omuzlarınızı hizalayın. Aralıkları kapatın. Safa girmek isteyen kardeşlerinize yumuşak olunuz- Şeytanın girmesi için aralıklar bırakmayın. Ve kim safları bitiştirirse Allah ona rahmet etsin. Ve kim de bitiştirmez ise Allah'da ondan rahmetini kessin.
(Bu hadisi Ebu Davud; 1, 433 ; Nesei , ve İbnu Huzeyme sahih senedle rivayet etmişlerdir.)

Namazda ayaklar.jpg

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Namaz Kılarken safların Durumu Ve Ayakların Mesafesi

"Saflarınızı dümdüz tutunuz ve birbirinize sımsıkı yapıştırınız. Zira ben sizi arkamdan da görüyorum."
(Buhârî, Ezân 72; Muslim, Salât 125)

"Saflarınızı düz tutunuz. Omuzları bir hizaya getiriniz. Aralıkları kapayınız. Saf düzeni için elinizden tutup çeken kardeşlerinize yumuşak davranınız. Şeytanın girebileceği boşluklar bırakmayınız. Allah, safları bitişik tutanların gönlünü hoş eder. Safları bitişik tutmayanlara Allah nimetlerini lutfetmez."
(Ebû Dâvûd, Salât 93, 98)

"Saflarınızı sık tutunuz. Safların arasını yanaştırınız. Boyunlarınızı bir hizâya getiriniz. Canımı elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, saffın boş kalmış aralıklarından şeytanın bodur, kılsız siyah koyun gibi girdiğini görüyorum."
(Ebû Dâvûd, Salât 93, Nesâî, İmâmet 28)

Enes Ibnu Malik (r.a.)'dan, şöyle dedi:
Rasûlullah (s.a.v.) "Saflarınızı düzeltiniz. Çünkü saffın düzgünlüğü namazın tamamındadır" buyururdu.
(Bu Hadisi Buhari ; 1, 171 ; Muslim , Ebu Davud , îbnu Mace rivayet etmişlerdir.)

Simak îbnu Harb'dan, dedi ki, Nu'man îbnu Beşir (r.a.)'dan işittim şöyle diyordu:
Rasûlullah (s.a.v.) saflarımızı, bir okçu yaptığı okları nasıl dümdüz ederse öylece dümdüz bir hale getirirdi. Bunu ta biz anlayıp layıkıyla öğreninceye kadar yaptı durdu. Nihayet günün birinde yine namaz kıldıracağında tam tekbir getirecekti ki, göğsü safdan dışarıya çıkmış birini gördü. Bunun üzerine:
"Ey Allah'ın kulları! Ya saflarınızı düzeltirsiniz ya da Allah'u Teala'nın yüzlerinizi ayrı ayrı şekillere çevireceğini biliniz" buyurdu.
(Bu hadisi Buhari ; 1, 176 ; Muslim rivayet etmiştir.)

Enes İbnu Malik (r.a.)'dan (şöyle dedi ) Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Saflarınızı sıklaştırın. Aralarını yakınlaştırın. Boyunlarınızı bir hizaya koyun. Nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki, ben safın boş kalan aralıklarından şeytanın hazef (siyah kuzu) gibi girdiğini görüyorum.
Hazef: Hicaz taraflarında yetişen bir nev'i koyundur.
(Bu hadisi Ebu Davud; 1, 434 ve Nesei sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.)

SAFLARIN TESVİYESİNDE OMUZLARI, DİZ YANLARINI VE AYAK TOPUKLARINI BİRBİRİNE BİTİŞTİRME BABI

Enes (r.a.)'dan, şöyle dedi: Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"Saflarınızı dosdoğru tutunuz, hakikat ben sizi, arkamdanda görüyorum."
Enes şöyle dedi: Her birimiz omuzunu, yanındakinin omuzuna, ayağını yanındakinin ayağına yapıştırırdı.
(Bu hadisi Buhari; 1, 177 rivayet etmiştir.)

Ebu Kasım El-Cedeli, Nu'man; İbnu Beşir'i şöyle derken işittiğini rivayet ediyor:
Rasûlullah (s.a.v.) yüzünü insanlara döndürerek şöyle dedi: "Allah'a yemin ederim ki, ya saflarınızı dosdoğru tutarsınız, ya da Allah kalblerinizi birbirine çevirir.
Nu'man İbnu Beşir; bu ikazdan sonra insanların omuzunu, arkadaşının omuzuna, dizini arkadaşının dizine, topuğunu arkadaşının topuğuna yapıştırdığım gördüm" dedi.
(Bu hadisi Ebu Davud sahih bir senedle rivayet etmiştir.)
Buharî ve Muslim’in Hz. Enes’ten naklettikleri şöyle bir hadis vardır. Hz. Enes, Peygamberimiz (s.a.v.)’in safları düzgün tutmamız konusunda gösterdiği hassasiyetini belirtikten sonra şöyle der:
“Rasulullah’ın bu emirlerinden sonra ben bizzat şunu muşahede etmiştim ki, birimiz omzunu arkadaşının/yanındakinin omzuna, ayaklarını da onun ayaklarına bitiştiriyordu.”
( Buharî, Ezan, 76; Neylu’l-Evtar, 3/187).
Bu Hadis, cemaatle namaz kılarken, safların düzgün ve sık tutulmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Aişe (r.anha)'dan, (şöyle dedi ) Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"Allah'u Azze ye Celle ve Melekleri, saflardaki aralıkları bitiştirenlere dua ederler."
(Bu hadisi İbni Huzeyme hasen bir senedle rivayet etmiştir.)

Abdullah Ibnu Umer (r.a.)'dan, şöyle dedi:
Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Saflarınızı ikame ediniz. Omuzlarınızı hizalayın. Aralıkları kapatın. Safa girmek isteyen kardeşlerinize yumuşak olunuz- Şeytanın girmesi için aralıklar bırakmayın. Ve kim safları bitiştirirse Allah ona rahmet etsin. Ve kim de bitiştirmez ise Allah'da ondan rahmetini kessin.
(Bu hadisi Ebu Davud; 1, 433 ; Nesei , ve İbnu Huzeyme sahih senedle rivayet etmişlerdir.)

ahim güzel çalışma olmuş ALLAH celle celauhu ecrini versin .

49- Bab: Erkek Musalli Secde Halinde Pazularını Açar ve Karının Uyluklarından Uzaklaştırır [104]

75-....... Bana Bekr ibnu Mudâr, Ca'fer'den; o da İbnu Hurmuz'dan; o da Buhayne'nin oğlu Abdullah ibn Mâlik'ten tahdîs etti. (O, şöyle demiştir): Peygamber (S) namaz kıldığı zaman, secde esnasında koltuklarının aklığı görünecek derecede pazularının arasını açar (bedenini yerden uzak tutar)dı.
Leys de: Bana Ca'fer ibn Rabîa bunun benzeri olan hadîsi tah dîs etti, demiştir [105].

45- Secdede Îtidal, Avuçları Yere Koyma, Yanlardan Kaldırma ve Secdede Karnı Uyluklardan Kaldırma Babı

233- (433) Bize Ebû Bekir b. Ebî Şeyhe rivayet etti. (Dedi ki): Bi--.. Vekî\ Şu'be'den, o da Katade'den, o da Enes'den naklen rivayet etti. Enes şöyle demiş: Besûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Seîlem);
«Secdede i'tidal üzere bulunun; hiç biriniz kollarını köpeğin yayıldığı gibi yaymasın!» buyurdular.

- (...) Bize Muhammed b. El-Müsennâ ile tbni Beşşâr rivayet ettiler, Dediler ki: Bize Muhammed b. Câ'fer rivayet etti. H.
Dedi ki: Bu hadîsi bana Yahya b. Habib de rivayet etti. (Dedi ki): Bize Hâlid (Yâni îbnil Haris) rivayet etti. Bunların ikisi de: Bize Şu'be bu isnâdla rivayet etti, demişlerdir. İbni Câ'fer hadisinde:
«Hiçbiriniz kollarını köpeğin yayılması gibi yaygı yapmasın I» ibaresi vardır.

234- (494) Bize Yahya b. Yahya rivayet etti. Dedi ki: Bize Ubey-dullah b. tyâd [98], İyâd'dan, o da Berâ'dan naklen haber verdi. Berâ' şöyle demiş: Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi veSellem) :
«Secde ettiğin vakit avuçlarını yere koy ve dirseklerini kaldır.» buyurdular.
Bu babın hadîsleri namaz kılan kimsenin secde hâlinde ellerini yere koyarak dirseklerini kaldırması ve iki taraftan kanat gibi açması gerektiğini bildirmektedirler. Dirsekleri yerden kaldırarak koltukların altı görünecek derecede açmak, bütün ulemâya göre müstehabdır. Bunu terk eden namaza karşı isâet etmiş olur. Binaenaleyh, namaz sahih fakat ke-râ*hat-i tenzîhiyye ile mekrûhdur.
Ulemâ buradaki hikmeti şöyle beyân ederler: «Bu şekilde namaz kılmak tevâzua daha muvafık, alınla burnun yere secde etmelerine daha müsâid ve tenbellerin hâline benzemekden daha uzaktır. Çünkü kollarını yere sererek secde eden kimse, hadîsi şerîfde de bildirildiği vecihle, köpeğin yere serilerek yatmasına benzer. Böyle bîr kimsenin hâli namaza ehemmiyet vermediğini gösterir ( sahihi buhari sahihi müslim)

SORUM :

yazmış olduğunuz hadisler ile ilgili hükümler ile hareket ettiğimiz zaman yukarıda yazdığım hadisler ile hareket etmek teknik olarak imkansız değilmidir pazuları yana açma durumu ve dirsekleri kaldırma hareketlerini yapmamız sadece nafile ve kendi kendimize kıldığımız zamanmı yapacağız nasıl olmalı

Abdulmuizz Fida

Admin
Selamun Aleykum kardeşim ; sorunuz için teşekkür ederim .

Benim yazdığım kıyamda iken safların sık ve nasıl duracağı hakkındadır. Sizin yazdığınız secdenin nasıl yapılacağı hakkındadır. Kıyamda üstteki gibi yapabilen , secdeyi de yazdığı gibi yapabilmektedir. Şahsen ben bunu cemaatte uygulayabiliyorum .
Kıyamda hadisteki gibi yapılmak istenirse yaklaşık ayakların 1 karış aralıklı olması ve ayakların hafif içe doğru bükülerek yanda bulunan ayak bileğindeki topuk kemiklerinin (aşık kemiklerinin) saftaki diğer kişi de aynı şekilde yaparak birbirimize dümdüz bir şekilde aralıksız yapışmış oluyoruz. Yani ayak aralığı 1 karış (omuz hizasında dümdüz) olacak; eğer fazla yada az aralık yapıldığı zaman , diğer kardeşin ayaklarını birleştirmek için ayaklarını daha fazla açması gerekmekte, bu seferde sadece ayakları birbirine deymiş (veya hemde omuzu) oluyor; bel ve vucudun tüm yanlarda büyük boşluklar kaldığına şahid oluyorum.
Sonuçta bütün vucudun yandan komple yapışması güzel olandır. Bu şekilde de secde yapılmasında, secdeyi de ileri doğru yaparak, yani dizleri yere koyduğumuzda 90 derece oluncaya kadar ileri secde yapılması gerekmektedir.
Bazılarını görüyorum neredeyse dizlerinin üzerine secde yapacak hemen oturduğu yere çok yakın secde ediyor.
Secdede kolların açılması ise tek kılınan namazlarda daha fazla yanlara açılabilir fakat cemaatle kılınan namazda yanımızdakini rahatsız etmeyinceye kadar açmalıyız.
Bir de bahsi geçen sadece el içini (parmak ve el ayasını) yere koyarak secde edilmeli, bazıları hadiste geçtiği üzere kesin men edilmesine rağmen cehaletlerinden dolayı ellerini dirseklere kadar yere yapıştırmaktadırlar. Bu da çok aşırı yanlıştır.

"Sizden biriniz secde ettiği vakit ellerini köpeğin döşediği gibi döşemesin, uyluklarını bitiştirsin" (Ebu Davud, II, 48)

Bir de bu hadise rağmen kadınları bu şekilde yere secde ettirenler Allah katında vebaldedir.!!
Kadınlara başka bir peygamber gelip farklı namaz kılmalarını istememiştir...

Cezakallahu hayr selamun aleykum

Üst Ana Sayfa Alt