Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namazda Ellerin Konumu Nasıl Olmalıdır?

CAHİLUS Çevrimdışı

CAHİLUS

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
s.a
Secde, iki secde arasında ve tahiyyatta parmaklar bitişik mi açık mı?
Secdede pazular vücuttan uzak tamam, omuz veya baş hizasında o da tamam, peki elleri vücuduma yakın mı koymalıyım yoksa iki yanıma doğru uzatmalı mıyım?
Zira Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem secdeye vardığında, bir kuzu ellerinin arasından geçmek istese geçebilirdi.
Meymüne radıyallahu anha. Müslim.
Eğer elinizde bununla ilgili bir kaynak varsa lütfen yazın, kaynak olmayanlar da hatırladıkları kadarıyla ''açık veya kapalı çünkü'' diye tatmin edici bir şeyler yazarlarsa sevinirim.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler vehbe züheyli nin 4 mezhebe gör islam fıkhı kitabının linki varsa ekleyebilirler.. indirmek için

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Peygamber (s.a.v.) secdede avuçları üzerine dayanır, [ellerini açar,]”parmaklarını
birleĢtirir,
386[9]
onları kıbleye doğru çevirirdi.
387[10]

386[9]
Ġbn Huzeyme, Beyhakî. Hâkim sahih demiĢ, Zehebî de ona muvafakat etmiĢtir

“Hz. Peygamber (s.a.v.) sol elini sol dizinin üstüne yayar, sağ elinin parmaklarını kapatır, şehadet
parmağıyla kıbleye doğru işaret eder ve gözünü ona dikerdi.”
480[12]
“Hz. Peygamber (s.a.v.) parmağıyla işaret ederken başparmağını orta parmağının üzerine
koyar,”
481[13]
bazen “bu iki parmağını halka yapardı.”
482[14]
“Parmağını kaldırınca hareket ettirerek, dua ederdi.”
483[15]

KAYNAKLAR
480[12] Müslim, Ebû Avâne, Ġbn Huzeyme. Humeydî “el-Müsned” (1/131) adlı kitabında ve aynı Ģekilde Ebû Ya‟la, sahih
senedle Ġbn Ömer‟den Ģu ziyadeyle rivâyet etmiĢlerdir: “Bu Ģeytanın inlemesidir. Onun bu hâline aldanmayın.” Humeydî de
namazda parmağını hareket ettirirdi. O Ģöyle demiĢtir: Müslim b. Ebû Meryem bana dedi ki: “Bana bir adam, ġam‟da bir
kilisede, namaz kılan peygamberlere ait resimler gördüğünü ve bu resimlerde de peygamberlerin parmaklarını bu Ģekilde
tuttuklarını gördüğünü anlattı.”
Ben diyorum ki: Bu ilginç ve hoĢ bir nüktedir. Bu adama kadar senedi de sahihtir.
[Müslim, Mesâcid 112-116 (579, 580), c.3, s.1685-1687; Nesaî, Ġftitah 188 (1060), c.1-2, s.653; Sehv 39 (1275), c.3-4, s.59;
Ebû Dâvud, Salât 180-181 (990), c.4, s.41. Mütercim]

Müslim, Ebû Avâne, Ġbn Huzeyme. Humeydî “el-Müsned” (1/131) adlı kitabında ve aynı Ģekilde Ebû Ya‟la, sahih
senedle Ġbn Ömer‟den Ģu ziyadeyle rivâyet etmiĢlerdir: “Bu Ģeytanın inlemesidir. Onun bu hâline aldanmayın.” Humeydî de
namazda parmağını hareket ettirirdi. O Ģöyle demiĢtir: Müslim b. Ebû Meryem bana dedi ki: “Bana bir adam, ġam‟da bir
kilisede, namaz kılan peygamberlere ait resimler gördüğünü ve bu resimlerde de peygamberlerin parmaklarını bu Ģekilde
tuttuklarını gördüğünü anlattı.”
Ben diyorum ki: Bu ilginç ve hoĢ bir nüktedir. Bu adama kadar senedi de sahihtir.
[Müslim, Mesâcid 112-116 (579, 580), c.3, s.1685-1687; Nesaî, Ġftitah 188 (1060), c.1-2, s.653; Sehv 39 (1275), c.3-4, s.59;
Ebû Dâvud, Salât 180-181 (99

482[14] Ebû Davud, Nesâî, Ġbnü‟l-Cârûd “el-Müntekâ” (208), Ġbn Huzeyme (1/86/1-2) ve Ġbn Hibbân “es-Sahih” (485) adlı
kitaplarında sahih senedle rivâyet etmiĢlerdir. Ġbnü‟l-Mulakkin hadisin sahih olduğunu söylemiĢtir. Hadisin Ġbn Adiy‟de de
(1/287) bir Ģahidi vardır. Osman b. Mukassim hadisin ravisi hakkında Ģöyle demiĢtir: “Zayıftır, hadisi yazılır.”
[Nesaî, Ġftitah, 11 (889), c.1-2, s.531, Sehv 31, 34 (1265, 1268), c.3-4, s.34, 56; Ebû Dâvud, Salât 114-115, 175-176 (726, 957),
c.3, s.114-115, 505-506. Mütercim]

ebu nevfel kardeşin verdiği linklerden kopyalanarak alınmış bilgiler... bunlar kaynak olarak yeterli sanırım... Anlamıyorum hem ilmi bir yazı istiyorsun hem Muhammed Nâsıruddin el-Elbânî nin yazdığı kitabı ilmi bulmuyor beyenmiyor üstelik tavsiye etmiyorsun akhi :-D

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Linki aç ''CTRL-F'' yap istediğin kelimeyi yaz kitabın içinde o kelimelerin geçtiği yerleri sırayla bulabilirsin..........İlme ulaşmak bu kadar basitleşti işte... :)

Üst Ana Sayfa Alt