Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazla Ilgili Hadisler

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah'a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın. Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun. Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim. En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım."

Buhârî, Ahkâm 52, Ezân 29; Müslim, Mesâcid 251-254. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 48; Nesâî, İmâmet 49

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (Sav.) şöyle buyurdu:
"İnsanlar ezan okumakta ve birinci saf/ta neler olduğunu bilseler de kur'a atmaktan başka çâre bulamasalar, muhakkak kur'a atarlardı.
Yine insanlar her namazın ilk vaktinde olan fazileti bilir olsalardı, ona ulaşmak için muhakkak öne geçme yarışı yaparlardı.
Yine insanlar yatsı ile sabah namâzlarmdaki sevabı bilselerdi, muhakkak bu iki namazın cemâatine emekleye emekleye (yâhııd kıç üstünde sürüne sürüne) de olsa giderlerdi"

(Buhari, ezan.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah bin Şakik (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Bir gün Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) ikindiden sonra güneş batıp yıldızlar ortaya çıkana kadar yani akşam namazının vakti çıkana kadar bize hitap etti.

İnsanlar:

−Namaz! Namaz! demeye başladılar.

Derken Temim oğullarından biri onun yanına gelip:

−Namaz! Namaz! demeye başladı.

Bunun üzerine Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) o adama:

−Ey anasız kalasıca! Sünneti bana mı öğretiyorsun? dedikten sonra:

−Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i öğle ile ikindiyi, akşam ile yatsıyı cem ederken yani birleştirerek namaz kılarken gördüm, dedi.

Abdullah bin Şakik (Rahmetullahi Aleyh) dedi ki:

−Bu sözden dolayı göğsümde bir şeyler hissettim ve akabinde Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)’a gelip bunu sordum.

O da Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’ın sözünü doğruladı.”

Müslim 705/57.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Allah'ın hataları silmeye ve dereceleri yükseltmeye vesile kıldığı şeyleri size söylemiyeyim mi?''
"Evet ey Allah'ın Resülü, söyleyin!'' dediler. Bunun üzerine saydı:
"Zahmetine rağmen abdesti tam almak. Mescide çok adım atmak. (Bir namazdan sonra diğer) Namazı beklemek. İşte bu ribâttır, işte bu ribâttır. İşte bu ribâttır."

Müslim, Tahâret 41, (251); Muvatta, Sefer 55, (1,161); Tirmizi, Tahâret 39, (52); Nesâi, Tahâret 106.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) :
‘Saflarınızı sık tutun, aralarını iyice yaklaştırın ve boyunları aynı hizaya getirin! Nefsim elinde olan Zata yemin ederim ki şeytanı küçük siyah bir
koyun gibi safların aralıklarından girerken görüyorum!’ buyurdu.”

Ebu Davud 667, Nesei 814, İbni Huzeyme 1545,
İbni Hibban 2166, Beyhaki 3/100, Begavi 813,
Ahmed 3260.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize aşiy namazlarından birini öğle veya ikindiyi kıldırırken iki rekâtte selam verdi. Sonra mescidin kıblesinde bulunan hurma kütüğüne geldi ve öfkeli olarak dayandı. Cemaatin içerisinde Ebu Bekir ve Ömer de varlardı. Bunlar çekinip bir şey söylemediler. İnsanların çabuk çıkmak isteyenleri dışarı çıkıp namaz kısaldı dediler.

Zu’l-Yedeyn ayağa kalktı ve:

−Ya Rasulallah! Namaz kısaldı mı yoksa sen mi unuttun? dedi.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağa ve sola baktı ve:

−‘Zu’l-Yedeyn ne söylüyor?’ buyurdu.

Doğru söyledi, iki rekâtten başka kılmadınız dediler. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki rekât daha kıldırdı ve selam verdi. Sonra tekbir alıp secdeye vardı, sonra tekbir alıp başını secdeden kaldırdı. Sonra tekrar tekbir alıp secdeye vardı. Sonra tekbir alıp başını secdeden kaldırdı...”

Müslim 573/97, Buhari 569, Malik 1/93/58.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre (r.a)`dan rivâyet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
“Geceleyin kalkıp namaz kılan ve karısını uyandırarak ona da kıldıran, şayet kalkmak istemezse yüzüne su serpen erkeğe Allah rahmet eder, (günahlarını bağışlar). Yine geceleyin kalkıp namaz kılan ve kocasını uyandıran, kalkmak istemezse yüzüne su serpen kadına da Allah rahmet eder (günahını bağışlar)”

(Ebû Davûd, Salâtü`tTatavvu`, 18).

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
12(2).jpg

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zeyd ibni Vehb’den şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Huzeyfe (Radiyallahu Anh) rukû ve secdeyi tam olarak yapmayan bir adam gördü ve ona dedi ki:

−“Sen namaz kılmadın. Bu hal üzerine ölseydin, Allah’ın Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bağışladığı dinden başkası üzerine ölmüş olurdun.”

(Buhari)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ubade ibn Sabit ( ra)dan .Rasulullah ( sav)
" Allah kullarina beş vakit namazı farz kılmıştır. Kim bunları hafife almadan - kasten bir vakti terketmeden - hakkıyla eda ederse , Allah onu Cennete girdireceğine söz vermiştir. Kim de beş vakit namazı kılmazsa Allah'ın onlara hiç bir sözü yoktur . Dilerse azap eder , dilerse Cennete girdirir ." buyurdu
( Ebu Davud 1420 Nesai 460 Malik 1/123/14) hadis sahihdir.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osman b. El-As (radiyallahu anh’)dan şöyle rivayet edilmiştir:
" Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’a dedim ki:
" Ya Rasulallah! Şeytan benimle namazım ve Kur’an okumamın arasına giriyor bana unutturuyor."
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:
" Bu şeytana hınzeb denir. Onun varlığını hissettiğinde ondan Allah’a sığın (Eûzubillahimineşşeytanirracîm, Kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım) ve sol tarafına üç kere tükür. (tükürür gibi yap) "

(Müslim 4/1729)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes radiyallahu anh'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Her kim bir namazı kılmayı unutur yahut uykudayken geçirirse o namazın kefareti onu hatırladığı vakit kılmasıdır."

Sahihtir. Muhtasar Sahîh Müslim 229; Müslim, es-Sahîh 1/477, 315, 684.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-Abdullah b. Mes'ud'dan (r.anh) rivâyet olunduğuna göre, Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)şöyle buyurmuştur:

"Allah'ın kullarından bir kula kabrinde yüz sopa vurulması emrolundu. Adam bir sopaya indirilinceye kadar Allah'a yalvarıp yakardı. Yalnız bir sopa vurulunca kabri ateşle doldu.
Ateş ondan kalkınca, adam ayıldı. - Neden bana vurdunuz? dedi.
Melekler: - Sen abdestsiz olarak bir vakit namaz kıldın ve bir mazlumun yanından geçip yardım etmedin, dediler."

(Tahâvî; "Muşkilu'l-Âsâr; c: 4, s: 231'de rivâyet etmiş, Elbânî de "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha"; hadis no: 2774'de hadisin hasen olduğunu belirtmiştir.")

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rufâa bin Rafi’ (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber mescitte idik. Derken bir adam mescide girdi ve namaz kıldı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu gözleriyle takip ediyor fakat o bunu hissetmiyordu. Sonra adam dönüp Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve selam verdi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) adamın selamını aldı ve sonra da:

−‘Dön tekrar namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın!’ buyurdu.

Ravi diyor ki: İkinci seferde mi? Üçüncü seferde mi? İyi bilmiyorum, adam:

−Sana Kitabı indiren zata yemin ederim ki gerçekten gücümün yettiği kadar kıldım. Eğer yanlış kıldıysam bana öğret ve göster dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘...Sonra rükûa git ve rükûda mutmain oluncaya kadar dur! Sonra doğrul iyice ayakta dimdik mutedil olarak dur! Bu şekilde yaparsan namazını hakkıyla eda etmiş olursun. Onlardan her neyi noksan yaparsan namazından o kadarı noksan kalır!’ buyurdu.”

Nesei 1052, Ebu Davud 856.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Saflarınızı ikame ediniz! Kuşkusuz ki ben sizleri sırtımın gerisinden de görürüm!’ buyurdu.

Müteakiben Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:

Bizim her birimiz kendi omzunu arkadaşının omzuna, ayağını da arkadaşının ayağına yapıştırırdı.”

Buhari 743.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hafs bin Asım şöyle dedi:

“Mekke’ye giderken Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) ile yol arkadaşlığı ettim. Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma), bize öğle namazını iki rekât olarak kıldırdı. Sonra döndü, biz de onunla beraber döndük. Müteakiben binitinin yanına geldi ve oraya oturdu, biz de onunla beraber oturduk. Bir ara namaz kıldığı yöne doğru döndü ve insanları namaz kılarken gördü:

−Bunlar ne yapıyorlar dedi.

Ben:

−Sünnet namazı kılıyorlar dedim.

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma):

−Eğer sünnet namazı kılacak olsam iki rekât olarak kıldığım farz namazını tamam kılardım! Ey kardeşimin oğlu! Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile seferde arkadaşlık ettim. Allah onun ruhunu kabzedinceye kadar seferde iki rekâtten fazla kılmadı.

Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) ile arkadaşlık ettim Allah onun ruhunu da kabzedinceye kadar seferde iki rekâtten fazla kılmadı.

Ömer (Radiyallahu Anh) ile beraber arkadaşlık yaptım, Allah onun ruhunu da kabzedinceye kadar seferde iki rekâtten fazla kılmadı.

Sonra Osman (Radiyallahu Anh) ile de arkadaşlık ettim. Allah onun ruhunu da kabzedinceye kadar seferde iki rekâtten fazla kılmadı.

Sonra Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

−Allah (Azze ve Celle):

“And olsun ki Allah’ın Rasulünde sizin için çok güzel örnekler vardır.” Ahzab 21 buyurmaktadır.”

(Buhari 1066, Müslim 689/8, Ebu Avane 2/335, Ebu Davud 1223.)