Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Namazlarımızı Muhafaza Edebılmemız Icın 3 Yontem

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhtemelen bu mücadeleyi biliyorsunuz.
Namazı uygun zamanda kılma konusundaki mücadeleden bahsediyorum.

Tüm gün dışardaydınız ve namaz kılmak için mescit ya da özel bir yer bulamadınız, bu yüzden de namazı evde kılmak üzere ertelediniz. Ya da bir ev işini yapabilmek için evde dolandınız durdunuz, mutfakta bahar temizliği yaparken farkında bile olmadan namaz vaktini kaçırdınız. Ya da iş yerinde sizin namaz kılmanıza karşı pasif-agresif bir tavır var, bu yüzden suçlu hisseder bir şekilde evde kılmak üzere kazaya bırakıyorsunuz.

Namazı doğru zamanda kılmamızı engelleyen birçok durum var. Uygun olmayan durumlardan, erteleme, zayıf inanç ya da tembelliğe kadar. Ama bu olmamalı.
Müslümanlar olarak, namazın imanımızın önemli bir parçası olduğunu ve Mahşer Gününde ilk sorguya çekileceğimiz amel olacağını biliyoruz. Dünya üzerindeki hiçbir şeyin, Allah’a itaat etme konusunda duyulan istekle karşılaştırılamayacağını biliyoruz.

“Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb’i: ‘Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız?’ der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir.”
(Tirmizi)

Evet, eğer namazınızı doğru zamanda kılma hususunda zorluk yaşıyorsanız size birkaç önerimiz var.

1- Allah’tan Yardım İsteyin
Bir Müslümanın duyabileceği en klişe sözlerden biridir bu, ama bu en iyi klişe ve en iyi öneridir. Bir zaman önce, teheccüde kalkma konusunda zorluk yaşıyordum. 1-2 ayda muhtemelen 1 kere kalkmışımdır. Ama daha sık kalkmak istiyordum, bu yüzden her gece kalkabilme gücüne sahip olabilmek için dua ettim. Tam olarak bu duanın nasıl kabul olduğunu söyleyemem, ama son birkaç aydır her gece yarısı kendimi “mucizevi” bir şekilde aynı saatte kalkmış olarak buluyorum. Namazı uygun zamanda kılamamak Allah Teala tarafından verilmiş bir sınavdır, peki bu sınavı geçebilmek için O’ndan daha iyi kim yardımcı olabilir? İmtihanınızı ve namazlarınızı doğru zamanda kılabilmeyi kolaylaştırması için Allah’tan yardım dileyin. Duanızla çelişmeyecek şekilde samimi olarak niyet edin ve çaba sarfedin ki Allah bu samimiyetinizi görsün.

“Muhakkak ki, kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır.” (Müslim)

2- Gününüzü Namaza Göre Ayarlayın
Birçoğumuz okula ya da işe erken giderek işlerimizi halletme üzerine kurduğumuz rutinlere göre hareket ederiz. Evden her gün aynı saatte çıkarsınız, öğle molasını aynı saatte verirsiniz ve akşam eve gittiğinizde aynı şeyleri yaparsınız.
Peki ya bu geleneksel, basmakalıp yollara göre değil de namaza göre günümüzü ayarlasak nasıl olur? Öğle namazı için yer bulup kılacak zamanı bize sağlayacak şekilde öğle molamızı versek ne kadar kolay olurdu? Ya da akşam ve yatsı namazlarımızı vaktinde kılmak için işten çıkıp direkt eve gitsek?
Günümüzü namaza göre ayarladığımızda namaz vakitlerinin çok daha fazla farkında oluyoruz. Bu da namazı vaktinde kılabilmemiz için yardımcı oluyor.

3- Motivasyonunuz Daim Olsun
Hayatınızda değişiklik yapmak istediğinizde ne yaparsınız? Kendiniz motive edecek çeşitli yöntemler bulursunuz. Örneğin evden çalışan, planladığı bir geliri olan bir anne olarak oturup hedefinize ulaşmak için yeteri kadar motive olmalısınız. Yeni alışkanlıklar edinmek istediğimizde, yapılacaklar listesi hazırlarız, güvenebileceğimiz ortaklar buluruz, kendimize ödül hazırlarız. Namazı doğru zamanda kılabilmek için de benzer yöntemleri deneyebiliriz. Namaz vakitlerini hatırlatması için mobil ezan uygulamalarının bildirimlerini kullanalım, eğer toplum içinde telefonunuzun ezan okumasını istemiyorsanız kolayca telefonunuzun alarmını kurabilirsiniz. Namaz vaktinden sizi haberdar etmesi için güvenebileceğiniz ortaklar edinin, vaktinde kıldığınız namazları takip edebilmek için yazdırılabilir takip çizelgesi çıkartın. En önemlisi de, namazı vaktinde kılanları bekleyen mükafatı ve namazı terkedenleri bekleyen cezayı düşünerek motivasyonunuzu daim tutun.

“Allah katında en hayırlı amel, vaktinde kılınan namazdır. Sonra anne babaya iyilik, sonra da Allah yolunda cihad etmektir.”
(Buhari)

Alıntı: Quran Academy sitesinden alınarak Genc Muslumanlar tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt