Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nasıl Bir Allah’a İnanılıyor?

A Çevrimdışı

ahmed_aftirhanov

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Nasıl Bir Allah’a İnanılıyor?

Bugün insanların büyük bir çoğunluğu maalesef Allah’ı gereği gibi tanımıyor. Ya Allah’ın (c.c.) isim ve sıfatlarından herhangi birini ölü yada dirilere atfediyorlar yada Allah’ın gücünü, zenginliğini ve kullarına karşı yakınlık derecesini kavrayamıyorlar.
Büyük bir kesimin Allah inancı şöyle göze çarpar:
Benim inandığım Allah; Yeri ve göğü yaratır, insanların yaşaması için gerekli malzemeleri hazırlar, insanların hayat modeli tercihlerine karışmaz.
Göklerin hakimi olan Allah (c.c.) yerdekilerin yaşamına karışmaz. Sadece kalp temizliğine bakar. Merhameti boldur. Kendisinin varlığına inanan herkes kurtuluşa erer. (Oysaki şeytan da Allah’ın varlığına inanıyor.) İnsanların dua ve isteklerini aracılar (Türbelerde yatan zatlar, şeyhler vs.) olmadan işitip cevap vermez. (Haşa) Çok hoş görülüdür. Her şeyi hoş karşılar!Sevdiklerini bolca rızıklandırır. Sevmediklerini ise fakir kılar.
Peki Allah’ın 99 isim ve sıfatları nerede?
Üzülerek söylüyorum ki birçok insanın Allah inancımaalesef böyle...
Bu tür hastalığı Rabbimiz şöyle dile getiriyor;
Onların çoğu, Allah’a ortak koşmadan inanmazlar. (Yusuf, 106)

Eksik Bir Allah İnancı Neye Mal Olur?

Dinin doğru anlaşılmasına engel olacağından akideye zarar verir.
Allah (c.c.) ile gereken dostluk kurulamayacağından salih amel işleme oranısıfırın altına inebileceğinden günah işleme oranında artış gözükür.
Cehennemin sıcaklık derecesi algılanamayacağından (Allah’ın ceza verici sıfatının algılanamaması) Al*lah’ın haram kıldığı ameller daha cazip gözükür.
Allah’ın (c.c.) emir, yasak ve tavsiyele*rine karşıboş vericilik baş gösterir.
Kişi tanıdığı oranda sever. Az tanıyan az sever, az tanıyan az güvenir. Haliyle gereken sevgi tanındığı orandadır.
Allah’ın Kur’an ve Sünnet’teki mesajına kulak verilmemesine yol açar.
Allah’ın (c.c.) bağışlayıcı sıfatının bilinememesi ümitsizliğe yol açacağından tövbe etme eylemi gerçekleşmemiş olur.
‘Kalbi temiz olan kurtulur’ batıl inanışı kalpte ve düşüncede geniş bir yer edeceğinden kullukta sınıfta kalınır. Görüldüğü gibi eksik bir Allah inancı üzerine basılmış mayın gibi...
Hem bu tarafta hem de öteki tarafta patlar...

Peki Allah’ı Nasıl Tanıyacağız?

İsim ve sıfatların ezberlenmesiyle Allah (c.c.) tanınamaz... İsim ve sıfatlarının manasının ezberlenmesiyle de yakini olarak tanın*maz...
Peki nasıl tanınır?
Kanaatimce Allah’ın varlığına iman ettikten sonra Kur’an ve sünnet ışığında isim ve sıfatlarını kendi nefsimizde ve tabiattaki tecellisinde görüp iyi bir tefekkürle tanınır....
Ve böylece günün her saatinde Allah’ın (c.c.) gücünü, büyüklüğünü, merhametini zenginliğini ve diğer sıfatlarını görerek kendisiyle sıcak bir diyalog sağlamış oluruz.

Feyzullah Birışık

A Çevrimdışı

ahmed_aftirhanov

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sendende razı olsun akhi. Allah'a yemin olsun ki ayaklarımızı sabit kılmazsa dini üzere sabit kılacak yoktur, bizi rızıklandırmazsa rızık verecek yoktur, bizi cehennemden AZAD etmezse azad edecek yoktur. Allah subhane ve teala kendisinden layıkıyla korkanlardan eylesin!

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
etkili yerlere değiniyorsun ey ahi.
cazakallahu hayr.

mücahidler bundan en fazla pay kapanlar Allah ın izniyle.
çünkü onlar

uğruna hicret ettikleri
canlarını verdikleri
bir azası koptuğunda yahut bir zindanda yıllarca sessiz karanlıkların içerisinde
''benim burada ne işim var?ben ne yapıyorum burada? ''
gibi soruları sorduğunda
bu fitne sorularına Allah ın izniyle cevap verebilmek için sağlam bir Allah inancı gerekir.

Allah sana ve bana muttakilerin önderlerinin ulaştığı yüksek iman nasip eylesin.

A Çevrimdışı

ahmed_aftirhanov

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
etkili yerlere değiniyorsun ey ahi.
cazakallahu hayr.

mücahidler bundan en fazla pay kapanlar Allah ın izniyle.
çünkü onlar

uğruna hicret ettikleri
canlarını verdikleri
bir azası koptuğunda yahut bir zindanda yıllarca sessiz karanlıkların içerisinde
''benim burada ne işim var?ben ne yapıyorum burada? ''
gibi soruları sorduğunda
bu fitne sorularına Allah ın izniyle cevap verebilmek için sağlam bir Allah inancı gerekir.

Allah sana ve bana muttakilerin önderlerinin ulaştığı yüksek iman nasip eylesin.

amin akhi. cazakallahu khayr

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
‘Kalbi temiz olan kurtulur’ batıl inanışı kalpte ve düşüncede geniş bir yer edeceğinden kullukta sınıfta kalınır.

Kesinlikle..Mübarek herkesin de bahanesi bu oldu.. -Ama benim kalbim temiz-
Gecenlerde namaz konusu açıldı.. Niye Kılmıyosun dedim,arkadaş, Allah çok bagışlayıcı deilmi dedi..- Benide bagışlar..-Çogu kişide böyle düşünüyor..Yazı güzel bi yere deginmiş o yüzden.. Allah razı olsun..

Üst Ana Sayfa Alt