Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nasr Suresi İniş Sebebi

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
110- NASR SURESİ

Müslim'in Ebu Bekr ibn Ebi Şeybe, Harun ibn Abdullah ve Abd ibn Humeyd kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetinde o şöyle anlatıyor: İbn Abbâs bana: "Ey İbn Utbe, Kur'ân'dan son nazil olan sûreyi biliyor musun?" diye sormuştu. Ben: Evet, Allah'ın nusratı ve fetih geldiğinde..." süresidir." dedim. "Doğru söyledin." dedi.[1]
Bu hadisi Neseî de Muhammed ibn İsmail kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetle tahric etmiştir.

Hafız Ebu Bekr el-Bezzâr ve Beyhakî'nin rivayet ettikleri bir haberde sûrenin nüzul vakti olarak Veda haccındaki teşrik günlerinin ortasındaki gün verilmektedir.[2] Rivayete göre Hz. Peygamber (sa) bu sûrenin inmesinden sonra 60 gün daha yaşamış ve bu süre içinde hiç güldüğü görülmemiş.[3] Vahidî ise İbn Abbâs'tan rivayetle Sûrenin, Hz. Peygamber (sa)'in Huneyn Gazvesinden dönüşünde nazil olduğunu ve Sûrenin nüzulünden sonra Hz. Peygamber (sa)'in daha iki sene yaşadığını söyler.[4] Buna göre elbette Sûre, Kur'ân'dan son nazil olan değildir.

İbn Abbâs'ın "Bütün Kur'ân'dan en son nazil olan sûre "Allah'ın nusratı ve fetih geldiğinde..." süresidir." sözü Taberânî tarafından da rivayet edilmiştir.[5] Nüzul sırası itibariyle Tevbe Sûresinden sonra nazil olmuştur.[6]

[1] Müslim, Tefsîr, 2i.
[2] İbn Kesîr. age vm,529.
[3] Kurtubî, age. xx,i58.
[4] Vahidî, age. s. 343.
[5] İbn Kesîr, age. vni,53i.
[6] Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/977.

Üst Ana Sayfa Alt