Makale Neml Suresi'ndeki Kuran Mucizesi

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şşşt, Karıncalar Konuşuyor!

Bugün Kuran'da ki bilimsel mucizelerden bir tanesini ele almaya çalışacağım.Kuran'da onlarca bilimsel ayet var.Yer ve göğün ayrılması,göğün genişlemesi,bebeğin anne karnında 3 evre geçirmesi,dağların kazık gibi çakılması,en karanlık yerin denizlerin altı olması,kemiklere et giydirilmesi,sayısal denklikler vs.onlarca bilimsel ve mantıksal ayet var.Bu yazıda da farklı bir bilimsel ayeti anlatmaya çalışacağım.

(Süleyman ve ordusu) karıncalar vadisine geldiklerinde bir karınca: “Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin. Süleyman ve orduları farkında olmadan sizi ezip geçmesinler.” dedi.

(Neml, 18)

Ayette açıkça karıncaların konuşarak iletişim kurduklarından bahsediyor.Bununla ilgili bilimsel bir çalışma var mı? Hep beraber inceleyelim.

2003 ve 2009 yıllarında ki bilimsel çalışmalarda karıncalar arasındaki iletişim şeklinin "feromon" adı verilen kimyasallar tarafından yapıldığı bulunmuştu.Feromonlar karıncaların spesifik bir tepkiyi işaret etmek için salgıladığı farklı kokulu kimsayallardır.Bu kimyasalları salgılayarak haberleşirler.

Kuranı Kerim'de ise kimyasal salgıdan ziyade aradaki iletişimin konuşarak olduğu geçiyordu.Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde dünyanın en önde gelen bilimsel dergilerinden olan Science dergisinde bir makale yayınlandı.


New Orleans Üniversitesi'nden böcek bilimci Phil DeVries ve Birleşik Krallık'taki Wallingford'daki Ekoloji ve Hidroloji Merkezi'nde böcek bilimci olan Karsten Schönrogge ve grup arkadaşları karıncaların pupaların ses çıkardığını ilk kez göstermiş,kanıtlamış oldular.Araştırmacılar zayıf akustik sinyalleri yakalayacak ekstra hassas bir mikrofon kullanarak 10 farklı M. scabrinodis larvası, altı olgunlaşmamış pupa ve altı olgun pupa tarafından üretilen sesleri ölçtüler.

Gürültülerin ayrıntılı analizi, karmaşık yetişkin sesinin basitleştirilmiş bir versiyonu olduğunu gösterdi. Sanki olgun pupalar "Yardım edin!" büyükler ise "Hey, ben buradayım! Lütfen yardıma gelin! Arkadaşınız!" diyordu.Yani karıncalar pupalarındaki tellerle ses çıkarıp iletişim kuruyorlar.Hatta Schönrogge şunları söylüyor: "Çıkardıkları sesler, sosyal statülerini işaret ederek onları kurtarıyor" diyor.

Tıpkı Süleyman a.s. gören karıncaların iletişime geçerek birbirlerini kurtarmaya çalışması gibi...
Kur'anı Kerimin 1400 küsür sene önce bahsettiği bir gerçekliğin 2013 yılında ki bilimsel deneyler sonucu ortaya çıkması Kur'anın Allah kelamı olduğuna önemli bir delildir.Bir zamanlar ateist ve deist kesim tarafından "Bak Kur'an karıncalar konuşur diyor olur mu böyle şey?" diyerek alaya aldığı bu ayetlerin hak olduğu birer birer ortaya çıkıyor.Eskiden de "Kur'an yer ile göğün bitişik olup daha sonra ayrıldığını söylüyor.Olur mu böyle şey?" diyerek Kur'anı Kerime saldıranlar durağan evren modelinin iptal olduğu ve big bang teorisinin ispatlandığı o tarihe kadar zırvalamışlardı.Ta ki o zaman kadar...

Yazımı bir ayet ile sonlandırayım:


Kur’an’ın gerçek olduğu kendileri için apaçık belli oluncaya kadar onlara çevrelerinde ve kendilerinde bulunan kanıtlarımızı hep göstereceğiz. Rabbinin her şeye tanıklık etmesi (onlar için) yeterli değil midir?

(Fussilet 53)


Kaynaklar:

Science | AAAS

• Suckling DM, Stringer LD, Corn JEJJoce. Argentine ant trail pheromone disruption is mediated by trail concentration. 2011;37(10):1143.
 
Son düzenleme:

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt