Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Niçin Rasulullah'a (sav) Iman Etmediler?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ibni ishak derki;Bana muhammed bin muslim b. şihab ez-zehri anlattı.Ona da şöyle anlatılmış.Ebu Süfyan b.Harb,Ebu Cehil b. Hişam ve zühre oğullarının müttefiki Ahnes b. şüreyk b. Ömer b. Vehb es- Sakafi bir gece evinde namaz kılan rasulallah ı dinlemeye gittiler.Herbiri peygamberimizi dinleyebileceği bir yere oturdular.Birbirlerinin oturduğundan habersizdiler.Sabah olup oradan ayrıılana kadar onu dinlediler.Yolda birbirleri ile karşılaştılar ve bu yaptıklarından dolayı birbirlerini kınadılar ve birbirlrine bir daha böyle birley yapmamaları"eğer insanlardan biri bizi görecek olursa içine kuşku düşer" uyarısında bulundular.Sonra da dağıldılar. Ertesi gecesi herbiri tekrar eski yerine gelip onu dinlemeye koyuldu.Sabah oluncada oradan ayrıldılar.Ama YıNE birbirleri ile karşılaştılar.Yine,birgün önce birbirlerine söyledikleeri sözleri tekrarladılar.Sonra da dağıldılar.üçüncü gece yine herbirieski yerine gelip onu dinlemeye koyuldu.Gün ağarıncada oradan ayrıldılar.Tekrar yolda birbirleriyle karşılaştılar.Birbirlerine "Bir daha dönmemek üzere sözleşmeyinceye kadar ayrılmayalım" dediler.Bir daha gelip onu dinlememek üzere birbirlerine söz vererek dağıldılar.
Güneş doğduktan sonra Ahnes b. şurayk,bastonunu alarak Ebu Süfyanın evine gitti."Ya Ebu Hanzele,Muhammed dedn dinlediklerinde hakkında ne düşünüyorsun?"dedi Ebu Süfyan" ya Ebu salebe,ALLAH a andılsu ki ondan bildiğimiz bazı şeyler duydum "dedi Ahnes "andolsun ki ben de öyle" dedi
Sonra oradan ayrılıp Ebu cehilin yanına gitti.Evine girerek" ya Ebul hakem,Muhammed den duydukların hakkında ne düşünüyorsun?"dedi Ebu Cehil" ne duydum ki?Biz ve Abdulmenafoğulları şeref konusunda çekişiyorduk.Onlar yemek yedirdiler bizde yedirdik,onlar bir sorumluluk aldılar bizde aldık.Onlar yoksullara bir şey verdiler,bizdeverdik.Bu durum dizdize oturup eşit düzeye gelene kadar sürdü.Bizle onlar 2 yarış atı gibi çekişiyordukSonra kalkıp "bizim bir peygamberimiz var ona gökten vahiy geliyor" dediler Peki biz ne zaman böyle bir imkan elde edeceğiz?ALLAH a andolsun ki,hiçbir zaman ona inanmayacağız onu doğrulamayacağ"ız dedi
bunun üzerine ahnes b. şurayk yanından kalkıp gitti.
fizilalıl kur'an (seyyid kutup)

Üst Ana Sayfa Alt