Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nisab Miktarı Paranın Yıl Içerisinde Artıp Eksilmesi Durumunda Zekat Nasıl Verilir?

C Çevrimdışı

Can Demir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm hocam,

Ben muhtelif sebeplerden dolayı daha önce zekat veremedim. Şimdi Allah (c.c.) nasip ederse geçmişte vermem gerekenlerle birlikte zekat borcumu ifa etmek istiyorum ama hesaplama konusunda tereddütte kaldım.
Şöyle ki; mesela benim 10.000 lira param var ve nisab miktarı da o kadar farz edelim. Üzerinden 1 yıl geçmesini beklerken paranın yıl içinde bazı değişimleri oluyor, yani bir yerlere harcıyoruz falan. Diyelim ki 1 yılın sonunda benim param 5.000 liraya düşmüş olsa zekatı 10.000 üstünden mi 5.000 üstünden mi vermem gerekiyor veya tam tersi paramız azalmamış artmış olursa (15.000 diyelim) o zaman hangi miktar üzerinden hesaplamak doğru olur?

Selam ve dua ile...

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Muslumanın Zekat ödemesi, seneyi tamamlaması durumundaki yekun tutar dikkate alınmasına göre zekat verilir. Sene içerisindeki artma ve azalmalar dikkâte alınmaz.
Zekat verecek kimsenin nisâb miktarı, hem senenin başında, hem de sonunda bulunmalıdır. Bu miktarın sene içinde muvakaten (geçici olarak) eksilmesi zekât verilmesini engel teşkil etmez.

Üst Ana Sayfa Alt