Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Obama: Suriye Bütün Dünyanın Sorunu!

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
21.03.2013 İslamDevleti.org

ABD Başkanı Barack Obama, ''Bu sorunla (Suriye) başa çıkmak için, mümkün olduğunca uluslararası toplum olarak çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu, dünyanın sorunu. ABD, İsrail ya da Türkiye'nin sorunu değil'' dedi.

Obama, Suriye meselesinin tüm dünyayı ilgilendirdiğini belirterek, "Bu problem sadece Amerikanın, İsrail'in problemi değil, sadece Türklerin de problemi değil." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail için ABD'den büyük dost olmadığını belirterek, iki ülkenin birlikte yapacağı işlerin, genç nesillere güvenlik, barış ve refah imkanı sağlayacağını söyledi.

Ortadoğu turu kapsamında İsrail'e gelen ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Kudüs'teki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda bir araya geldi. Obama ve Peres, görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Konuşmasına, daha önce senatör olarak geldiği Kudüs'ü bir kez daha ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Obama, ''Bu ölümsüz şehre yeniden gelmek muhteşem'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Konutu'na gelişinde kendisini karşılayan çocukları görmekten de mutluluk duyduğunu belirten Obama, şöyle konuştu:

''Onların hayalleri de dünyanın her yerindeki çocuklarla aynı. İsraillilerin her gün karşı karşıya kaldıkları zorlukları yaşasalar da güvende olmayı, roketlerin olmadığı, bilim ve teknolojinin yıkmak değil, inşa etmek için kullanıldığı bir dünyada, terörün ve İsraillilere yönelik tehditlerin olmadığı bir ortamda barış içinde yaşamayı istiyorlar. Hak ettikleri gelecek bu. Halklarımızın paylaştığı vizyon da bu.''

'ABD'DEN BÜYÜK DOST YOK'

Peres'in geçen sene Washington'a ziyaretinin de memnuniyet verici olduğunu söyleyen Obama, bugünkü görüşmede bölgesel gelişmeler, İran'ın nükleer faaliyetleri ve İsrail-Filistin barış süreci gibi konularda Peres'in perspektifi konusunda fikir edinme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Şimon Peres'in, "yalnızca hayret uyandıran bir vizyona değil, aynı zamanda pratik akla sahip bir politikacı" olduğunu belirten Obama, "Kendisine şunu söyledim. Bu işte, İsrail devletinin ABD'den daha büyük bir dostu olmayacak. Yapacağımız işler, bugün gördüğümüz çocukların güvenlik, barış ve refaha sahip olmasına imkan sağlayacak'' ifadesini kullandı.

'GÜZEL MEYVELER VERECEKLER'

Görüşme çerçevesinde Peres ile ağaç da diktiklerini ve bu ağacın gelecek nesillere sorumluluklarını temsil ettiğini anlatan Obama, şöyle konuştu:

''Ektiğiniz bütün tohumlar için, ilerleme, güvenlik ve barış tohumları için teşekkürler. Bunlar, yalnızca İsrail'in değil, halklarımız arasındaki ilişkilerin de büyümesini sağlayan tohumlar. İnanıyorum ki eğer bu tohumlarla ilgilenir, onlara bakarsak, sadece bu toprakların çocukları için değil, İsrailliler, Filistinliler ve tüm bölgedeki Araplar için güzel meyveler verecekler. Bunlar, yalnızca buranın çocukları için değil, benim ve ABD'nin çocukları için de yararlı olacak.''

SURİYE SADECE TÜRKLERİN SORUNU DEĞİL

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye meselesinin tüm dünyayı ilgilendirdiğini belirterek, "Bu problem sadece Amerikanın, İsrail'in problemi değil, sadece Türklerin de problemi değil." dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiasını araştırdıklarını söyledi. "Suriye halkına karşı kimyasal silah kullanımının ciddi ve trajik bir hata olduğunu açıkça ortaya koymuştuk." diyen Obama, bu durumda ya da silahların teröristlere transfer edilmesi durumunda Esad rejiminin sorumlu tutulacağını ifade etti.

Bir gazetecinin, ABD'nin Suriye'de yaşananları durdurmak için harekete geçmediğini belirterek, ülkede kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialarla ''kırmızı çizginin'' aşılıp aşılmadığını sorması üzerine Obama, söz konusu iddiaları araştıracaklarını söyledi.

Suriye rejiminin kimyasal silahla saldırı düzenleme kapasitesine sahip olduğunun bilindiğini vurgulayan Obama, ''Kimyasal silahların muhalefet tarafından kullanıldığına ilişkin tüm iddialara son derece şüpheci yaklaşıyorum'' dedi.

''Şunu da ifade etmiştim, gerçekleri tespit ettiğimizde, kimyasal silahlar oyunun gidişatını değiştirir'' ifadesini kullanan Obama, sonraki adımlara ilişkin bugün bir açıklamada bulunmayacağını belirtti. Obama, ''Ancak potansiyel yıkım ve toplu ölümlere neden olan silahlar görmeye başladığınızda ve cin lambadan bir kere çıktığında, Suriye'de şimdiye kadar gördüğümüzden daha korkunç sahnelere tanık olabiliriz demektir. Bu bilgi ışığında uluslararası toplumun harekete geçmesi gerekir'' değerlendirmesinde bulundu.

Obama, ''Bu sorunla başa çıkmak için, mümkün olduğunca uluslararası toplum olarak çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu, dünyanın sorunu. ABD, İsrail ya da Türkiye'nin sorunu değil'' dedi.

Moderatör tarafında düzenlendi: