Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ödeme Niyetindeki Borçlunun Ölmesi Durumunda Kul Hakkı ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kişi borcu var iken ölür ise bu kul hakkının durumu nasıl olur.

Anlaşılması ve daha fazla bilgi almak açısından soruyu şu şekilde genişletiyorum.

Kişi bu borcunu ödeme niyeti ve gayretinde iken vefat etmesi halinde;
1) Borç varisler tarafından ödenemeyecek boyutta ise ,
2) Borç varislerce ödenebilecek boyutta , ama varisler bunu ödemek istemez ve ödemez ise,
3) Borç varisler tarafından ödenir , lakin varislerin gelirleri helal olma açısından sıkıntılı ise

Bu sorunun cevabının peşinden 1) e ilave olarak,

Kişi borcu var iken cihada gitmeyi düşünebilir mi? ( sadece deniz şehitlerinin kul hakkı ile ölmesi durumunda bunun affedileceği (sanırım hadis ti) ni okumuştum daha önce.) Sorumun gerekçesi şu,
Bir tarafta cihadın zaruri oluşu ve ümmeti ilgilendiren bir eylem oluşu, diğer tarafta kişinin borcunun birkaç kişiyi ilgilendiriyor olması durumu sözkonusu.
Bu durumda cihadın öncelenmesi gerekir diye hissediyorum.
Forumda bu sorduklarımın bir kısmı daha önce sorulmuştu . Ama genişleterek tekrar sorma gereği hissettim.

Cevab gelecek inşeAllah

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kişi borcu var iken ölür ise bu kul hakkının durumu nasıl olur.

Anlaşılması ve daha fazla bilgi almak açısından soruyu şu şekilde genişletiyorum.

Kişi bu borcunu ödeme niyeti ve gayretinde iken vefat etmesi halinde;
1) Borç varisler tarafından ödenemeyecek boyutta ise ,
2) Borç varislerce ödenebilecek boyutta , ama varisler bunu ödemek istemez ve ödemez ise,
3) Borç varisler tarafından ödenir , lakin varislerin gelirleri helal olma açısından sıkıntılı ise

Bu sorunun cevabının peşinden 1) e ilave olarak,

Kişi borcu var iken cihada gitmeyi düşünebilir mi? ( sadece deniz şehidlerinin kul hakkı ile ölmesi durumunda bunun affedileceği (sanırım hadisti okumuştum daha önce.) Sorumun gerekçesi şu,
Bir tarafta cihadın zaruri oluşu ve ümmeti ilgilendiren bir eylem oluşu, diğer tarafta kişinin borcunun birkaç kişiyi ilgilendiriyor olması durumu sözkonusu.
Bu durumda cihadın öncelenmesi gerekir diye hissediyorum.
Forumda bu sorduklarımın bir kısmı daha önce sorulmuştu . Ama genişleterek tekrar sorma gereği hissettim.
1- Ödeme niyetiyle borçlanmış halde iken ölen kişinin borcu, kalan malından ödenir. Buna rağmen borcu çok olup bitmemesi durumunda borcu varisleri üstlenebilerek ölünün ruhunu ve bedenini rahatlatabilirler. Buna da imkan bulamamaları durumunda, alacaklısıyla ahiratta ödeme niyetinden dolayı Allah'ın kendisine kolaylaştıracağını umduğumuz bir muamele ile alacaklısıyla hesaplaşırlar.

2- Ödeme, ölünün mirasından önce borçları ödenir. Ölünün malı yoksa veya yeterli değilse varislerinin ödemesi gerekir. Ödemiyorlarsa bundan ölen kişi mesul olmaz.

3- Vârislerin kazançlarının meşru olmayan (haram) kazançlarından ödemelerinden dolayı; borçlu olarak ölenkimseye ve alacaklısına sorumluluk yoktur. Bu mesûliyet, haram kazanç sahibinindir.

İlgili Konular :

Borcu Olanın Cihada Çıkması Sonucu Şehid Olması?

https://www.islam-tr.org/konu/borcu-olanin-cihada-cikmasi-sonucu-sehid-olmasi.33641/

Cihad Etmeye Karar Veren Kişinin, Gitmeden Önceki Sorumlulukları Nelerdir?

https://www.islam-tr.org/konu/cihad...itmeden-onceki-sorumluluklari-nelerdir.33635/

Faizci Bankalardan Kredi Çekip, Ödemeden Cihada Gitmek?

https://www.islam-tr.org/konu/faizci-bankalardan-kredi-cekip-odemeden-cihada-gitmek.33204/

Üst Ana Sayfa Alt