Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Orjinalliği Bilinmeyen Cihazları Kullanmak Caiz mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum
Hocam biliyorum bu aralar çok soru soruyorum hakkınızı helal edin. Bilmediğum konular.
2 sorum olacak
1) bir eşyanın mesela: benim telefonumun, ailemin telefonun, kardeşimin bilgisayarının, şarj aletlerinin. Orjinal olup olmadığını bilmiyorum. Böyle cihaz yada eşyaları bilmeden kullanmak caiz mi.

2) bilgisayarımız windows 8 yada 10 bunu alarken böyleydi. Bu windows ları nasıl indirdiğini bilmiyorum bana orjinal dediler. Bu windowslu bilgisayarı kullanmam caiz mi.

Hakkınızı helal edin hocam şimdiden Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Orijinal diye alınan veya kopya ürün olduğu bilerek alınmayan ürün kullanmanın bir sakıncası olmayacağı kanaatindeyim.

Bir ürün alırken (resmi satıcısından) orijinal olmasına dikkat ederek ve piyasa ortalamasında fiyata alınan bir ürününü ileride orijinal olmadığı ortaya çıkması durumunda önceki kullanımlardan dolayı bir vebali olmaz. Fakat bile bile çeşitli sebeblerden dolayı orijinal olmayan bir ürün alınması durumunda kullanmak câiz değildir.
Yine ürün alırken, satıcı ürün hakkında orijinal olduğunu söylemiş ve orijinal ürün fiyatında almışsanız, kopya ürün olduğuna dair bir alâmet de görünmüyorsa, orijinal değildir diye evham yapmaya gerek yoktur, kullanılabilir.

Üst Ana Sayfa Alt