Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Osmanlı Devletinin Sorunları

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
assalamu alaykum wa rahamtullahi wa barakatuh

1. Osmanli Devleti üzeri Alimlerin görüsleri´ni bilmek ister´dim.

2. Muhammad ibn Abdilwahab´in Osmanli´ya karsi calismasi ve savasi üzeri, nedeni ...

3. Osmanli devleti üzeri yanlisliklari.

wa alaykum salam wa rahamtullahi wa barakatuh

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Z Çevrimdışı

zor sevda

Üyeliği İptal Edildi
Banned
osmanlıda kısmen islamdı hem şerri hukuk vardı hemde örfü hukuk vardı osmanlı nereye fetih yaptıysa islam adına yapmıştır bunu nerden anlıyabiliriz derseneniz feth ettiği heryerde camiler yapmıştır cami islam şiarlarındandır ha bu onları şeriat devleti yapmaz fakat uygulamalarında islamda vardı

istanbulun fethi ise fatih sultan mehmet yapmıştır silahla yapmıştır ozamanları istanbul toplumu hristiyandı şimdi ise herşey karışık müslümanlarda var nasıl feth edilecek

vahabiler ise bugünkü suud krallığının sebebi ve osmanlının bölünmesinde çok büyük etkileri vardır ilk suud kralı MUHAMMED binABDULVAHAB ın eniştesidir emevi fetvalarına dayanarak bir çk kişiyi kalt etmişlerdir ve halen suud krallığı vahabi ekolü üzerinedir üniversitelerinde bu ekol okutulmaktadır

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ama camilerden baksa mezarlar üzeri Türbeler de etti. Ve nice Islama uygun olmayan seyler. Sufliligi bu kadar yayan ortaligia Osmanlilin sayesinde, cünkü Osmanli Sufileri yöneltti ve yardimlar etti. Bana deliler lazim. Cami yapip sirki yaymak hic faydasi etmez camilerin. Bugün Kosovara gitsen sufilik yaygin, Türkiyeye baksan aynisi, bunlar hep Osmanli sayesinde. Hele Kosovar´daki Sufiler tam bir sapik ve cahil.

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
assalamu alaykum wa rahamtullahi wa barakatuh

Özel bir soru Abdulmuizz Fida´ya:

İstanbul Feth olunmuştur. Mehdi zamanında bir daha feth olunacaktır. Eğer fatih sultan Mehmede Kafir diyorsanız, Ve Fethedilmiş istanbılda yuzyıllarca idare eden padişahları da tekfir ediyor ve hilafeti gecerli kabul edenleri de tekfir ediyor fakat siz Osmanlıyı tanımıyor kabul etmiyorsanız Sizin için istanbul feth edilmemiştir.

Biz rasulullah s.a.v. in hadiste buyurduğu "İstanbul mutlaka feth olunacaktır " hadisinin ilk defa feth için söylemiş olabileceğine inanıyoruz. İkinci defa fet edilecek bir yer için, hiç feth edilmemişken "mutlaka feth olunacaktır" demez "mutlaka iki kez istanbul feth olunacaktır derdi. Bundan dolayı o hadise fatih sultan Mehmed uymaktadır.
Mehdi (a.s.) ise İkinci kere İstanbulu Feth edecektir. Üstelik İstanbul değil Dünyayı da feth edecektir. Bu hadisler birbirlerinden farklı zamanlardaki farklı şekildeki fetihlerle alakalıdır. Muvahhid olmak için; illa geçmişine her halukarda sövmek gerekmez.
Bu konuyu kapatıyorum

https://www.islam-tr.org/konu/istanbul-feth-olundu-mu-olunacak-mi.19812/

1. Bu Link´te bir kac defya Suud kafir Taghut´u anildi. Benim sorum: "Suud Taghutu Istanbulu´n Fetih´ile ne alakasi var? Konuyu neden baska konularla katiyorsun?"

2. Cok emin konusiyorsun. Istanbulun fetih Hadisleri Fatih Sultan Mehmet´ile bagliymis diye. Fatih Sultan Mehmet kesinlikle degildi ve olamaz. Cünkü baska hadisler var daha derin Istanbulun Fetihni anlatan, kimin ve ne zaman Istanbul feth edilecegi.

3. Senin Maturidi´leri, Sufileri, Ash´arileri bu kadar cok korudugunu hic begenmiyorum. Bir kac kere gördüm ki, Maturidi, Sufi, Ashari´leri elestirildigi zaman onlari korumaya calisiyorsun?

https://www.islam-tr.org/konu/cogunluk-hakk-yolda-midir.29007/

Nerde Tekfir?

Benim andigim 2. noktaya deililer:

1. Shaikh Ahmad Shakir´in dedigini kendin yazdigini okumadin mi?

2. عن ‏ ‏أبي هريرة
‏أن رسول الله ‏ ‏صلى الله عليه وسلم ‏ ‏قال ‏ ‏لا تقوم الساعة حتى ينزل ‏ ‏الروم ‏ ‏بالأعماق ‏ ‏أو ‏ ‏بدابق ‏ ‏فيخرج إليهم جيش من ‏ ‏المدينة ‏ ‏من خيار أهل الأرض يومئذ فإذا تصافوا قالت ‏ ‏الروم ‏ ‏خلوا بيننا وبين الذين ‏ ‏سبوا ‏ ‏منا نقاتلهم فيقول المسلمون لا والله لا ‏ ‏نخلي بينكم وبين إخواننا فيقاتلونهم فينهزم ثلث لا يتوب الله عليهم أبدا ويقتل ثلثهم أفضل الشهداء عند الله ويفتتح الثلث لا يفتنون أبدا فيفتتحون ‏ ‏قسطنطينية ‏ ‏فبينما هم يقتسمون الغنائم قد علقوا سيوفهم بالزيتون إذ صاح فيهم الشيطان إن ‏ ‏المسيح ‏ ‏قد خلفكم في أهليكم فيخرجون وذلك باطل فإذا جاءوا ‏ ‏الشأم ‏ ‏خرج فبينما هم يعدون للقتال يسوون الصفوف إذ أقيمت الصلاة فينزل ‏ ‏عيسى ابن مريم ‏ ‏صلى الله عليه وسلم ‏ ‏فأمهم فإذا رآه عدو الله ذاب كما يذوب الملح في الماء فلو تركه ‏ ‏لانذاب ‏ ‏حتى يهلك ولكن يقتله الله بيده ‏ ‏فيريهم
دمه في حربته ‏

Bu Sana karsi reddiye olarak yeter bile.

Istanbulu fet edecek kisi Medine den bir arap. Fatih Sultan Mehmet Medineden bir arap miydi?

Sahih Muslim, Musnad Imam Ahmad ve Sunan Abu Dawud´da 8 Ahadith Kostantinopel´in Fethi üzeri bulabilirsin.

Bu Hadisleri kulanan sapik cahil Maturdi Sufiler demek isdiyor ki: "Bakiniz, Muhammad, sallallalahu alayhi wa sallam, bir Maturdi Sufi olan insani bu kadar öviyorda, biz mi yanlis olacagiz?" Ve: "Demek ki bizim Aqidemiz dogruymus!"

Devami:

2. حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ عَبْدِ الرَّحْمَنِ أَخْبَرَنَا الْحَكَمُ بْنُ الْمُبَارَكِ حَدَّثَنَا الْوَلِيدُ بْنُ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِي بَكْرِ بْنِ أَبِي مَرْيَمَ عَنْ الْوَلِيدِ بْنِ سُفْيَانَ عَنْ يَزِيدَ بْنِ قُطَيْبٍ السَّكُونِيِّ عَنْ أَبِي بَحْرِيَّةَ صَاحِبِ مُعَاذٍ عَنْ مُعَاذِ بْنِ جَبَلٍ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ الْمَلْحَمَةُ الْعُظْمَى وَفَتْحُ الْقُسْطَنْطِينِيَّةِ وَخُرُوجُ الدَّجَّالِ فِي سَبْعَةِ أَشْهُرٍ
قَالَ أَبُو عِيسَى وَفِي الْبَاب عَنْ الصَّعْبِ بْنِ جَثَّامَةَ وَعَبْدِ اللَّهِ بْنِ بُسْرٍ وَعَبْدِ اللَّهِ بْنِ مَسْعُودٍ وَأَبِي سَعِيدٍ

Ne yaziyor burda?

Muadh Ibn Jabal, radi Allahu anhu, diyor:

Büyük Savasin ve Qustantiniya´nin (Istanbulun) acilisin ve Dejjalin gelmesinin arasinda yedi ay olacaktir.

3. Anas bin Malik diyor:

حَدَّثَنَا مَحْمُودُ بْنُ غَيْلَانَ حَدَّثَنَا أَبُو دَاوُدَ عَنْ شُعْبَةَ عَنْ يَحْيَى بْنِ سَعِيدٍ عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ قَالَ فَتْحُ الْقُسْطَنْطِينِيَّةِ مَعَ قِيَامِ السَّاعَةِ قَالَ مَحْمُودٌ هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ وَالْقُسْطَنْطِينِيَّةُ هِيَ مَدِينَةُ الرُّومِ تُفْتَحُ عِنْدَ خُرُوجِ الدَّجَّالِ وَالْقُسْطَنْطِينِيَّةُ قَدْ فُتِحَتْ فِي زَمَانِ بَعْضِ أَصْحَابِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ

Qustantiniya (Istanbul)´un acilmasi (fethi) ile kiyametin zati ile birbirine cok yakin olacaktir. Ve Mahmud diyor: "Bu Hadis garbidir, ve Qustantiniya Rumlardan bir sehirdir ve acilmasi (Fethi) dejjalin zamaninda olacaktir. Ve Qustantiniya birkac Sahabelerden feth edildi bile.

4. حَدَّثَنِي زُهَيْرُ بْنُ حَرْبٍ حَدَّثَنَا مُعَلَّى بْنُ مَنْصُورٍ حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ بِلَالٍ حَدَّثَنَا سُهَيْلٌ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لَا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى يَنْزِلَ الرُّومُ بِالْأَعْمَاقِ أَوْ بِدَابِقٍ فَيَخْرُجُ إِلَيْهِمْ جَيْشٌ مِنْ الْمَدِينَةِ مِنْ خِيَارِ أَهْلِ الْأَرْضِ يَوْمَئِذٍ فَإِذَا تَصَافُّوا قَالَتْ الرُّومُ خَلُّوا بَيْنَنَا وَبَيْنَ الَّذِينَ سَبَوْا مِنَّا نُقَاتِلْهُمْ فَيَقُولُ الْمُسْلِمُونَ لَا وَاللَّهِ لَا نُخَلِّي بَيْنَكُمْ وَبَيْنَ إِخْوَانِنَا فَيُقَاتِلُونَهُمْ فَيَنْهَزِمُ ثُلُثٌ لَا يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ أَبَدًا وَيُقْتَلُ ثُلُثُهُمْ أَفْضَلُ الشُّهَدَاءِ عِنْدَ اللَّهِ وَيَفْتَتِحُ الثُّلُثُ لَا يُفْتَنُونَ أَبَدًا فَيَفْتَتِحُونَ قُسْطَنْطِينِيَّةَ فَبَيْنَمَا هُمْ يَقْتَسِمُونَ الْغَنَائِمَ قَدْ عَلَّقُوا سُيُوفَهُمْ بِالزَّيْتُونِ إِذْ صَاحَ فِيهِمْ الشَّيْطَانُ إِنَّ الْمَسِيحَ قَدْ خَلَفَكُمْ فِي أَهْلِيكُمْ فَيَخْرُجُونَ وَذَلِكَ بَاطِلٌ فَإِذَا جَاءُوا الشَّأْمَ خَرَجَ فَبَيْنَمَا هُمْ يُعِدُّونَ لِلْقِتَالِ يُسَوُّونَ الصُّفُوفَ إِذْ أُقِيمَتْ الصَّلَاةُ فَيَنْزِلُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَأَمَّهُمْ فَإِذَا رَآهُ عَدُوُّ اللَّهِ ذَابَ كَمَا يَذُوبُ الْمِلْحُ فِي الْمَاءِ فَلَوْ تَرَكَهُ لَانْذَابَ حَتَّى يَهْلِكَ وَلَكِنْ يَقْتُلُهُ اللَّهُ بِيَدِهِ فَيُرِيهِمْ دَمَهُ فِي حَرْبَتِهِ

Bu Hadisleri hepisi birlestirilmeli ondan sonra görünür ne zaman ve nasil biri, kim .... o ordunun o kommondantin oldugu.

O ordu en iyi insanlardan olacak, Medineden arap ve Istanbulun fethinden sonra Dejjal ve Isa Ibnu Maryam, alayhis sallam, gelecek, baska hadislerde daha fazla anlatiliyor.

Osmanli Devleti en iyi insanlarmiydi? Onlarin sapikligi üzeri hic baslamak isdemiyorum.

wa alaykum salam wa rahamtullahi wa barakatuh

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1. Bu Link´te bir kac defya Suud kafir Taghut´u anildi. Benim sorum: "Suud Taghutu Istanbulu´n Fetih´ile ne alakasi var? Konuyu neden baska konularla katiyorsun?"
Suud tağutu ile İstanbulun fethine biz katmadık. Bu mesaj içerisinde Suud tağutunu savunan kişinin kendisi Fatih'in İstanbulun fethini kabul etmemiştir.

2. Cok emin konusiyorsun. Istanbulun fetih Hadisleri Fatih Sultan Mehmet´ile bagliymis diye. Fatih Sultan Mehmet kesinlikle degildi ve olamaz. Cünkü baska hadisler var daha derin Istanbulun Fetihni anlatan, kimin ve ne zaman Istanbul feth edilecegi.

Bana çok emin konuşuyorsun diyorsun istanbul fethiyle alakalı ama, satırın devamında "Kesinlikle değildi ve olamaz" diye yazan sensin? Hayırdır.
İstanbulun fethiyle alakalı Başka hadisler var fakat bunlar Kıyamete yakın 2. defa fetihle alakalıdır. Size göre Fatih sultan mehmed Musluman olmayabilir ve İslam feth etmemiş olabilir.

3. Senin Maturidi´leri, Sufileri, Ash´arileri bu kadar cok korudugunu hic begenmiyorum. Bir kac kere gördüm ki, Maturidi, Sufi, Ashari´leri elestirildigi zaman onlari korumaya calisiyorsun?

https://www.islam-tr.org/konu/cogunluk-hakk-yolda-midir.29007/

Sufileri savunduğumu söylediğine göre Yalancılar kervanına seni de katıyorum . Rasulullah (s.a.v.) Musluman yalan söylemez demiştir. Yalancı olmadığını ispatlayıp ispatlamamayı sana bırakıyorum.

Eş'ari ve maturudi Muslumandır. katılmadığım bazı görüşleri olsa da Muslumanı severim , desteklerim. Bazı sapıklar gibi tekfir etmeye çalışmam!
Eş'ari ve Maturidi'ye sorum üzerine tekfir etmediğini kendin de söylemiştin. Şimdi linkini verdiğin yerden buraya ikimizin yazılarını aktaracağım. Herkesin göreceği gibi bakalım ben Tasavvufçu sapıkları mı savunmuşum . Senin Eş'ari ve Maturidi'yi "Onlar" sınıfına koyup , çoğunluk sapkın; biz (selefi) ise azınlığız şovenizmi ile delil aramaya mı çalışıyorsun ortaya çıkacak. Ben ise senin, Maturidi ve Eşari'yi Tekfir ediyorsun düşüncesiyle tekfir etmenin yanlışlığını yazıyordum.

Maturidi ve Ash´ari´lerle konusdugumda ve onlar sikisinca hep bu Hadis´lere kaciyorlar.

"Herzaman cogunlun görüsünü al", veya "cogunlun yolundan yürü" diye.

Ve diyor Maturidi ve Ash´ari cogunluk´dur. Siz ise azinlik´siniz.

Bu Hadis´ler dogrumu? Hadis´ler Sahih´se, nasil anlasilir bunlar?

Kardeşim , İslamın kafirlere olan durumuyla ; Muslumanların birbirleri arasındaki dikkat edilmesi gereken özellikleri bildiren ayet ve hadisleri birbirine karıştırıyorsunuz.
Ayrıca Mauturi'di veya Eş'ari'liği Kafirler veya tamamı sofi gibi görüp, hareket ediyorsunuz.
İslamın garib gelmesi kafirlere karşı bir durumdur, Maturudiye, Eşariye karşı değil! Ayrıca Maturi'di veya Eşari olup muvahhid mucahhidler pek çok olduğu gibi Selefiyim diye geçinen, fakat Tağutun Kral'ına emirul Muminin deyip hakimiyeti Allahtan başkasına veren cahiller de pek çoktur!

Yok ya. Biz Maturidi ve Ash´ari´leri Kafir olarak görmiyoruz.

Üst Ana Sayfa Alt