Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Osmanlı'nın Delileri

-T4LH4- Çevrimdışı

-T4LH4-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir."Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır. Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır.

Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri vardır.

Bir rivayete göre ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak talim ederlerdi. İri yarı adamların ellerinde sadece bir kalkanla ve dahi kimi zaman o bile olmaksızın üzerlerine saldırdığını gören düşman askeri ne olduğunu anlayamadan, mermere meydan okuyan meşhur Osmanlı tokadıyla karşı karşıya gelir, ve bunun nasıl bir şey olduğunu anladığında ya ölü ya da artık savaşamayacak denli sakat bir asker olurdu. -Osmanlı Tokadı- kavramı buradan çıkmıştır

Tarihçi Neşrî, II.Kosova savaşında Delileri şöyle tasvir eder:

“Deri takkeli Deliler’in atlarının boyunlarında öten ziller,savaştıkları kafirlerin iniltileri ve figanları idi.Bu garip tarz ve acayip tavırla kafirlere köpeksiz koyuna kurt girer gibi koyuldulardı.Dünya depreme tutuldu,Kaf Dağı yerinden oynadı,gökler yer üstüne yığıldı sandılar,gaziler kafirleri öyle kırdılar ki…”

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim bir sorum olacak eskiden atlı savaşlarda atları binlerce atı birbirlerine yanyana bağlasalar önletine demirden mızrak mızrağın gerisinede böyle karşıya bakan çatı şeklinde kalkan koyup atları koştursalar çok mantıklı bir savas taktigi degil mi hem adam olmez yani dost dusmanda cok korkar

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Benim bir sorum olacak eskiden atlı savaşlarda atları binlerce atı birbirlerine yanyana bağlasalar önletine demirden mızrak mızrağın gerisinede böyle karşıya bakan çatı şeklinde kalkan koyup atları koştursalar çok mantıklı bir savas taktigi degil mi hem adam olmez yani dost dusmanda cok korkar

Harcanıyorsun buralarda akhi.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gecenin bu vaktinde iyi güldürdün beni yav :komik:

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi

mantıklı:);)

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir atın ölmesi veya ayağının kırılması bu taktiği çökertir. Binlerce atın aynı hızda aynı hizada gitmesi de çok zordur.
;)

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir atın ölmesi veya ayağının kırılması bu taktiği çökertir. Binlerce atın aynı hızda aynı hizada gitmesi de çok zordur.
;)
aralarıonda keskin zincir koyarsın bağlantı olarak birisi biraz ileri gidebilir atların bağlanmasının amacı hem çok güçlü bir şekilde düşmanı kessin hemde aralardaki insanlarda ölsün yani iki at arasında kalan düşmanda ölsün diye

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Osmanlida kolluk örgütlerinde böcek adi verilen dedektifler varmış. Bunlarin basindaki seflerine de bocekbasi denirmis.
Bu kisiler genelde daha evvel soygunculuk vs yapmış yani vukuatli fakat tovbe etmiş kişilerden secilirmis.
işi,en iyi onlar bilir diye.
Tebdili kiyafet gezerlermis ama yine de resmi kiyafetleri olur pek cok cinayet ,hirsizlik ne varsa aydinlanirmis.
iclerinde kadinlarda olurmus.
2. Mesrutiyette memleketin her tarafina yayilmislar
Zamanin aydinlari bocekli memleket derlermis o zamanlar.

Şimdi birkac sene onceye gidin.
Bocek size bir sey hatirlatti mi ?

Kisileri bocekle dinleme ???

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Osmanlida kolluk örgütlerinde böcek adi verilen dedektifler varmış. Bunlarin basindaki seflerine de bocekbasi denirmis.
Bu kisiler genelde daha evvel soygunculuk vs yapmış yani vukuatli fakat tovbe etmiş kişilerden secilirmis.
işi,en iyi onlar bilir diye.
Tebdili kiyafet gezerlermis ama yine de resmi kiyafetleri olur pek cok cinayet ,hirsizlik ne varsa aydinlanirmis.
iclerinde kadinlarda olurmus.
2. Mesrutiyette memleketin her tarafina yayilmislar
Zamanin aydinlari bocekli memleket derlermis o zamanlar.

Şimdi birkac sene onceye gidin.
Bocek size bir sey hatirlatti mi ?

Kisileri bocekle dinleme ???

Akeyi'nin daha parlak fikirleri vardır bence