Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ovaleks Nedir Nerelerde Kullanılır?

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Ovaleks Nedir Nerelerde Kullanılır?

6190198836_2348a02a15.jpg

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir pasta malzemesi var. Adı ovaleks. Nedir, necidir, ev hanımları neden bu maddeye bu kadar merak sarmıştır bilinmez.

Bizim annelerimiz sade klasik keki bilirlerdi. Çok çeşitli pastalar bilmediğimiz için o kek bize en lezzetli pastaymış gibi gelirdi.
Şimdilerde ev hanımları çitayı çok yükseltti. Pasta ve her nevi hamur işinde pastanelerle yarışır konuma geldi. Butik kurabiyeler, şeker hamurlu pastalar, royal icingler, glazürler vs. Daha evvel adını bile duymadığımız terimler ve katkı maddeleri mutfağımızda yerini almaya başladı.

Görsellik alabildiğine gelişirken, doğallık ve lezzetten uzaklaşır olduk sanki. Annemiz kekleri kocaman yuvarlak alüminyum tepside yapardı. Düz kabardı, tümsekli oldu diye bir derdi olmazdı. Şimdilerde türlü kek kalıplarında dümdüz ve çok kabarık kekler istiyoruz.

Bugün Ovaleksi konuşalım istiyorum. Hatice Hanım’dı sanırım, ısrarla Ovaleks hakkında bilgi istemişti. Ben biraz araştırma yaptım.

Ovaleksin asıl adı ovalette imiş. Ovalette: Pandispanya,rulo ve keklerde kullanılan emülgatör ve stabilizatör işlevi gören jel formunda bir katkı maddesidir. Hazır keklerde, pasta tabanlarında kullanılıyor. Emülgatör adıyla ünlü bir marka da bu katkı maddesinin satışını yapıyor.
Yabancılarda daha çok “sponge gel” olarak biliniyor.

Bu madde özellikle pastanelerde kullanılıyor. Hani pastanedeki keklere hayran kalırız. Dümdüz kabarmıştır. Kenarları çökük değildir. Ayrıca yüksek ve sünger gibidir. İşte bunun sırrı ovaleks adlı katkı maddesi. Bu maddeden bir çay kaşığı kadar kullanmanız yetiyor. Daha az yumurtayla daha kabarık kekler elde edebiliyorsunuz.

Üstelik bayat yumurta kullansanızda sorun olmuyor. Ovaleks tüm hataları kapatıyor!

Bu üründe daha çok: potasyum hidroksit, monogliserid, polisorbat, poligliserol, propilen glikol, sorbitol gibi maddeler kullanılıyormuş.
Sadece potasyum hidroksitin ne olduğunu wikipedia‘dan bir okuyun derim. Diğer maddeleri de google’da arayarak bilgi edinebilirsiniz.
Sadece katsan diye bir marka bu ürünlerinin bitkisel olduğunu yazmış. Ama helal sertifikaları yok. Artık helal sertifikalarda bile sahtekarlık yapılabiliyor. Bu yüzden emin olamıyorum. Birgün gerçekten helal veya bitkisel olduğuna inandığım bir ovaleks bulursam sizi de haberdar ederim inşeAllah.

Size bir kardeş tavsiyesinde bulunayım mı? Bildiğiniz ayranı, bilmediğiniz yoğurda değişmeyin. Tabi bu söz her alanda doğru olmayabilir ama bu tavsiye, özellikle gıda alanında bence en gerekli tavsiyelerden biri. Çünkü artık çok tehlikeli sınırlarda dolaşıyoruz. Yediğimiz içtiğimiz hiç birşeyden emin değiliz. Firmalardan doğru bilgiler alamıyoruz.

Bırakın keklerinizin ortası tümsek, kenarları ince olsun. Mesela ben en çok kenarları yemeyi severim..:)Birde hafif kıtır oldu mu, değmeyin keyfime…

Cahide Sultan

Üst Ana Sayfa Alt