Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Övunmekten Sakının Yardım Istenecek Sadece Allah Tır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu bekr ra. bır hutbesınden

“Ey cemaat! Ben, her işte ve her durumda Yüce Allah’tan sakınmanızı, hoşunuza gitse de gitmese de Hakka sarılmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü doğru sözün dışında hayır yoktur. Yalan söyleyen, doğru yoldan sapmış olur. Doğru yoldan sapan da helak olur.

Övünmekten sakının! Topraktan yaratılan ve tekrar toprağa dönecek olan insan niye övünür ki! O, bugün diridir, yarın ölü!
Amel edin! Kendinizi ölü sayın! Size karmaşık gelen şeylerin bilgisini Allah’a havale edin!

Kendiniz için, şimdiden ileride hazır bulacağınız hayır gönderin! Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“Herkesin yaptığı iyiliği ve yaptığı kötülüğü hazır bulacağı günde kişi, kötülükleri ile kendisi arasında uzak bir mesafe bulunmasını ister. Yine Allah kendisine karşı dikkatli olmanız hakkında uyarmaktadır. Allah kullarını çok esirgeyicidir.” (Âl-i İmran, 30)

Allah’ın kulları! Allah’tan korkun ve sizden öncekilerin hallerinden ders ve ibret alın! Biliniz ki Rabbinize mutlaka kavuşacak, büyük küçük amellerinizin karşılığını göreceksiniz, ancak Allah’ın bağışladıkları başka. Allah, affedicidir ve merhametlidir.

Kendinize dikkat edin! Yardım istenecek sadece Allah’tır. Güç ve kuvvet, ancak Allah’tandır.”

(el-Ikdu’l-Ferîd, 4/57)

Üst Ana Sayfa Alt