Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Oy Kullanma Ve Laik Devlette Memur Olma ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
O zaman sizde Seyyid Kutub ve Mevdudi gibi alimlere sapık diyor musunuz.

Gerçek hayatta adam olmayana yanıt verilmez. Bırakın yanıtı adam olmaya selam dahi vermezler.

Gelelim mevzuya akide gereği saffımızı netleştirmemiz gerek. Bugün Seyyid kutub, mevdudi gibi alimlere sapık diyene güzel yüzle muamele edecek kadar geniş mezhebli olmadık olmayızda. Hiç bir alimi tevbe 31'deki gibi Rab edinmedik. Ancak hiç bir alimede seviyesiz şekilde yakıştırmada bulunana güzel muamele edecekde değiliz.

Eğer adam yerine katıp dinlemek, ona güzelce muamele ile yanıt vermek gerekiyorsa bu geniş mezhebde olan kişi, gidip sapık şiilerin aişe annemize, sahabelerimize olan iftiralarını da geniş mezhebiyle dinleyip yanıtlasın.

Adam resmen yöneticilerin olmadığı zamanda gelip forumda dalgasını geçmiş, birde siz karşıma geçmiş evet onun mesajlarını okudum neden ona sünnetullah ile yanıt vermedin diyorsunuz.

SubhanAllah biri gelecek alimlerimizi alaya alan tavır ile yazacak üstüne alimlere alçakca iftiralar atacak bizde sırıta sırıta ona yanıt mı vereceğiz. Münafık değiliz kardeş, saffımız belli. Siz de saffınızı net yapın. Hiç bi zaman kişisel polemiğim olanı siteden atmadım atacak olsan şuan yazanlardan birçoğu yazmayabilirdi.

Rasulullah döneminden bahsetmissin Rasulullah sav döneminde ne olurdu biliyor musun? İş böyle atmaklada bitmezdi. Önce o kişiye söylemiş olduğu sözleri ispat etmesi istenirdi, edemezse ne gibi yaptırımlarla karşılacağı yine sünnette var. Sünnette kimse kimseye böyle alçakca iftira atamamıştır.

Amacı Allah rızası olan zahiren kendini belli ediyor, onlara karşı sabrla yumuşaklıkla çoğu kez alttan alarak yaklaştığımızı forumdakiler bilirler.

Önce atılan kişinin akidesine bak sonra hangi akidenin yanında olup hangi akideye karşı tavır aldığının farkında ol, sonra gel bizi eleştir. Eleştiriye her zaman açığız. Ancak iftira atmadan eleştiri gelirse açığız.

Edebiyle yazan, ilmi ayak altına almayan kişi elbette forumdan atılmaz.

Eğer siz atılan kişinin, ilmi yazıp edeble bize soru sorduğunu düşünüyorsanız forumdaki diğer kardeşlerde onaylarsa burdan o kişiden özür dileyeceğim. Ancak tersiyse siz .............

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır, demiyorum. Zaten demedim de, diyemem de çünkü bu konuda herhangi birşey bilmiyorum sadece haklarında bazı ithamları duydum. Doğrudur yanlıştır Allah bilir, ben o tarafına karışmam. Ancak iftira olabileceği kadar doğru da olabilir. Sonuçta hiçbir insan hatasız değildir. Bu yüzden alimlere değer verelim ancak peygamberimizin önüne geçirmeyelim. İnsanların sözü hem alınır hem de reddedilir. Ancak şu kabrin sahibi Muhammed (s.a.v.)'in sözü başka… O reddedilmez. -İmam Malik.

Naslardan ötesinde rey vardır. Hakkın ötesinde ise sapıklık vardır. Bu yüzden ben önce nasları öne alırım ondan sonra uygun gördüğüm içtihadlara uyarım, müçtehidlere değil. Benim için mevdudi ya da seyyid kutup isabet ettiği içtihad kadar değerlidir. aynısı 4 imam başta olmak üzere diğer imamlar için de geçerlidir. Böyle olunca bir alim hususunda hararetli tartışılmasını ve bundan öte bir alime toz kondurulmamasını açıkçası onlar rab edinmek olarak görüyorum. burada alimlere atılan iftiralar varsa onlara sessiz kalınsın demiyorum ama her alimin de hata edebileceğini unutmayalım. işte o atılan üye de artık doğruluğunu bilemem eleştirdiği kişilerin kitaplarından syf nolarıyla yanlışlarını eleştirmiş. üslubu belki doğru değildi kabul edebilirim ama sansür etmek doğru mudur? belki üslubundan dolayı atılması doğru olabilir ancak aktardığı bilgilerin durup cevaplandırılması gerekmez miydi? böyle yaparak siz haklı, karşı taraf haksız dahi olsa buradaki üyelerin gözünde cevap veremediğiniz için haksız izlenimi verirsiniz. o atılan üye de bak beni attılar demek ki haklıyım düşüncesi meydana gelir. Allahu alim, doğrusu cevabını verip verebileceği bir cevabı olup olmadığını soracaktınız yoksa artık özür diler burada doğruları öğretirdiniz olmadı yine atardınız ancak böylesini doğru görmedim. Buna geniş mezheblilik demek cevap veremeyecek olanların işidir. Cevabı olan insan hiçbirşeyden korkmaz.

Son olarak net olmak açısından belirteyim itikadi olarak şahsın yanında olduğumu söyleyemem burada yazdığı mesajların tamamını bilmediğim için itikadını da bilmiyorum çünkü. Ancak üslubunu doğru bulmuyorum sadece benim itirazım mesajların cevaplanmadan silinmesidir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
1Taliban eleştirirken ne dediğinin farkında değilsin, mesajında sanki biz alimleri Rab edinmiş gibi yazmıssın. Bu tamamen iftiradır. Biz zaten alimlere değil, alimlerin delillerine uyuyoruz ve uymaya teşvik ediyoruz, ayrıca hiç bir alim dokunulmaz değildir (deliller ile). O yüzden mesajınız boş yeredir.

Konuya gelince evet kişinin tüm yazılarını sildim gönlün rahat olsun o sayfa numaralarını verdiği mesajı pcme not ettim uygun zamanda dediği yerlere bakacağım, doğruysa zaten aktarılır siz de bakmak isterseniz özel msjdan pm atabilirim. Forumdakilerin yönetime karşı daha yumuşak ve hüsnü zanla bakmalarına davet ediyorum. Kimse kafasına göre adam atıp silmez, oradan her şey size basit gelebilir ancak şurada burada psikolojik harptir.

Selametle

H Çevrimdışı

hattapoğlu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim eğer şeriat olsaydı evet şahıs seçmek için oy verebilirdik. Kimin geçeceğinin o kadar da önemi yoktu sonuçta ALLAH'ın hükümleri uygulanacaktı. Eğer sana derlerse ki işte ''x'' partiye oy veriyoruz ki onlar şeriat'ı getirecek, onlara oy vermezsek ''y'' partisi iktidara geçip ezanı kürtçe okutacaklar camileri kapatacaklar. Onlara aynen şöyle söyle; Mekkeliler de müslümanlara zulüm ediyordu müslümanlar kapılarından dışarıya dahi çıkamıyordu. peygamber efendimize (s.a.v) ne istiyorsun istediğin hükümdarlık mı eğer öyleyse al sana hükümdarlık yeter ki davandan vazgeç dediler peygamber efendimiz ise bir elime güneşi bir elime ay'ı verseniz yine de davamdan vaz geçmem dedi. Eğer şeriat hükmü olmadan başa geçmek doğru olsaydı peygamberimiz (s.a.v) başa geçip şeriatı yavaş yavaş getirirdi. Töğbe estağfirullah bunu peygamberimiz (s.a.v) düşünemedi bu insanlar mı düşünecek. Onlar ne acılar içerisinde şeriatı getirdi sende aynen öyle olmalısın ''y'' partisi iktidara geçse dahi. Hatta onların geçmesi daha iyi olur emin ol tüm müslümanların gözleri açılır.
2)Bu soruna da bence ticaretle uğraş derim. Peygamber efendimiz (s.a.v) gelirin 10'da 9'u ticaret demiştir ve kendisi de ticaretle uğraşmıştır. Diğer saymış oldugun iş kolları biraz daha sakıncalı...

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Memur olma konusunda Yusuf 54-56 ayetlerini nasıl anlamak gerekir? Yusuf peygamber memurluktan daha yüksek mevkiilerde bulunmuş. Ancak Allah'ın emirlerine aykırı konularda kimseye itaat etmemiş. Böyle bir durumda, Allah'ın emirlerine aykırı olmamak şartıyla tağuti sistemlerde görev yapılabilir mi?

F Çevrimdışı

ferbay1

Üye
İslam-TR Üyesi
Memur olma konusunda Yusuf 54-56 ayetlerini nasıl anlamak gerekir? Yusuf peygamber memurluktan daha yüksek mevkiilerde bulunmuş. Ancak Allah'ın emirlerine aykırı konularda kimseye itaat etmemiş. Böyle bir durumda, Allah'ın emirlerine aykırı olmamak şartıyla tağuti sistemlerde görev yapılabilir mi?

tağutla direk bağlantılı olmayan, (örnek olarak Yol, su elektirk hastane v.s) yemin etmemek şartı ile Dininide hiç bir sıkıntı çekmeden yaşayabiliyorsa bir kısım alimlere göre cevaz vardır. Belki bu tür vakıalar için
yusuf 54-56 delil olabilir. ne şekilde olursa olsun tağuti sistemde örnek verdiğim hizmetlerde de çalışılmaz diyenler varsa şayet onların delillerini de görmek lazım.

not: Günümüz yöneticilerine yusuf a.s delil getirmek vakıa ile tamamen terstir. Yusuf a.s küfür sözü söyleyerek orda olduğuna dair, Allahın kanunlarına ters hüküm vereceğine dair zerre miskali ayet ve hadis yokken günümüz tağutlarına bu konuyu delil getirmek vakıaları saptırmaktan başka bir şey değildir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yusuf (a.s.)'ın bulunduğu ülke Mısır; zamanımızdaki bazı tağutların idaresindeki ülkeler gibi, sabah namazından önce bazı muslumanların evini basıp "el kaide" (muvahhid musluman) ismi ile yaftalayarak , cahil halkın gözünden düşürüp zindana atmıyor, muslumanların dinine harb açıp, insanları putlara tazime zorlamıyordu. her daru'l harb aynı değildir.

Üst Ana Sayfa Alt