Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Oy Verenin Arkasında Namaz Kılınır mı?

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Akidesini bilmedigimiz oy kullanan ama kendisinede huccetin ulasip ulasmadigini bilmedigimiz bir kimsenin arkasinda namaz kilinir mi?

Bir diger sorumda musrik olan bir kimsenin arkasinda namaz kiloyormus gibi yapilsa bunun dinen bir sakincasi var midir?
Cunki etrafimdaki bazi kimseleri tekfir ettigimi gizliyorum ve elimden geldigince bu durumdan kacsamda arada bir arkalarinda yapmacik olarak namaza duruyorum sonra kendim kiliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Akidesini bilmedigimiz oy kullanan ama kendisinede huccetin ulasip ulasmadigini bilmedigimiz bir kimsenin arkasinda namaz kilinir mi?

Bir diger sorumda musrik olan bir kimsenin arkasinda namaz kiloyormus gibi yapilsa bunun dinen bir sakincasi var midir?
Cunki etrafimdaki bazi kimseleri tekfir ettigimi gizliyorum ve elimden geldigince bu durumdan kacsamda arada bir arkalarinda yapmacik olarak namaza duruyorum sonra kendim kiliyorum.
Hakkında sadece oy kullandığını biliyor ve başka bir şeyini bilmiyorsak; tekfirin engelleri sebebiyle muayyen tekfir etmediğimiz için arkasında namaz câizdir. Her ne kadar câiz ise de, öncelikli olarak oy kullanmayan muvahhid kimselerin arkasında namaz kılmak için girişimlerde bulunmalıyız.

Kâfir - muşrik olduğuna emin olduğunuz kimsenin arkasında namaz kılınmaz. Sizi arkasında gören, O'nu da meşru görür. Hiç bir zorlama, ikrah yokken kendi hevanızdan kaynaklanan sebeblerden dolayı kâfirlerin, muşriklerin arkasında namaz kılmanız câiz değildir. Hem yapılan uygulamanın dinde bir fetvasını bilmiyorum.

İlgili Konu:

Kafirin Arkasında Namaz Kılanın Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/kafirin-arkasinda-namaz-kilanin-hukmu-nedir.34564/

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt