Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Öztürkçe Konusu ile İlgileniyorum, Aranızda Dil ile İlgilenen Kimse Var mı?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
son dönemlerde dil konusuna ilgili duymaya başladım ve bazı araştırmalar yapıyorum. özellikle öztürkçe konusuyla ilgileniyorum. dille ilgilenen var mı aranızda?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Daha fazla kisinin yanit verebilmesi icin serbest kürsüye aldim.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Orhun anıtlarından başlayıp,sırasıyla doğu türkistan türkçesi ve en batı da yaşayan hıristiyan gagavuz türklerinin dillerini araştırmalısın,çünkü belli bir yabancı toplum içinde benliğini,dilini korumak için azınlıklar otokontrol sistemi geliştirirler.yok olmamak ,var olmak için toplum içerisinde ve bunlar en saf dili koruyan dil sahipleridir.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende dil ile ilgileniyorum. Fasih Arapça (Fusha) yani Arapça ile uğraşıyorum. Sanada tavsiye ederim dini iyi anlamada çok yardımcı olur. Mesela ayetleri ve hadisleri tercümelere bakmadan anlamak çok güzel şey. Bir çok İslami esere ulaşabilirsin. Arap dünyasında yaşananları daha iyi anlarsın vs.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Bende dil ile ilgileniyorum. Fasih Arapça (Fusha) yani Arapça ile uğraşıyorum. Sanada tavsiye ederim dini iyi anlamada çok yardımcı olur. Mesela ayetleri ve hadisleri tercümelere bakmadan anlamak çok güzel şey. Bir çok İslami esere ulaşabilirsin. Arap dünyasında yaşananları daha iyi anlarsın vs.

ben de bu yüzden dil ile ilgileniyorum. bazen mustafa kemal ezanı türkçe yaparak aslında iyi mi yaptı. adnan menderes arapça ezanı geri getirerek kötü mü yaptı diye soruyorum kendi kendime. arapça olunca her şey soyutlaşıyor çünki. örneğin, imam deyince insanların akıllarına sadece tapınakta ölüm ötesi ile ilgili ritüellere öncülük eden kişi geliyor. oysa imam sözcüğü önder anlamına gelir. tapınakta yapılan ritüellere önderlik eden de imamdır ama cumhurbaşkanı da, başbakan da imamdır. yani imam tapınağa ve ölüm ötesine hapsedilmiş birisi değildir. imam tapınak dışında da ve ölüm öncesi yani toplumsal yaşamda da insanlara öncülük eden kişidir. bir allahsız olan mustafa kemal de bir imamdır örneğin. adamlara senin de imamın var. senin imamın mustafa kemal'dir diyorsun. adam da imamlık din ile ilgilidir. biz ateistiz bizim imamımız olmaz diyor. diyorum din demek devlet demek, imam demek de önder demektir. yok kabul etmiyor çünkü adamın kafasına öyle yerleşmiş. bunun da nedeni her şeyin araplaştırılmış olmasıdır. arapçılık en çok Allah'ı ve Allah'a bağlı olanları tapınağa hapsedip toplumdan soyutlamaya çalışanlara yarar. bu yüzden türkçe (yerel dil) çok önemli.

F Çevrimdışı

fetih2023

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
@lone Arapça uluslararası ibadet dilimiz.Bir insan gidip Türkçe ibadet yapacağına arapça örnek fatiha suresinin anlamını öğrenir namazda ne dediğini bilir... Sakallı efendi acaba öğrendiğimiz Arapçanın fasih arapça olduğunu nereden bileceğiz ? acaba önerebileceğiniz kitab varmı?

Üst Ana Sayfa Alt