Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamber Efendimiz Rabıta Yaptı mı?

B Çevrimdışı

bilinmeyen0754

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle Selamun Aleykum Mümin Kardeşlerim...
Bir arkadaşım bana rabıta Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(sav)'den Ebu Bekir'e oradanda diğer büyük zatlara devredilmiş dedi.Yani rabıtanın soyu Peygamber Efendimiz'e dayanıyormuş.Rabıta hakkında bahsettiğimiz için bu konu hakkında yorum yapamadım. Silsile-i Sadat'ı netten araştırdığımda rabıtayla ilgili bi kısma rastlamadım.Yani rabıtayla alakası var mı yok mu,nedir ne değildir ? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Allah şimdiden hepinizden razı olsun,selametle...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selvihan Çevrimdışı

selvihan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu
bugünkü şekliyle rabıta dedikleri fiil, ne peygamber sallallahu aleyhi ve sellemden ne sahabelerden, ne tabiinden, ne müçtehit imamlardan hiçkimseden rivayet edilmemiştir. hiçbir hadis kitabında hatta tarih kitaplarında dahi böyle bir şey yoktur. rabıta uygulaması ilk olarak imam rabbani denilen Ahmed faruk sirhindi'nin oğlu Muhammed Masum Faruki'nin mektuplarında görülmektedir ve orada tarif edilen rabıta, Hindistandaki budist rahiplerinden öğrenilen bir meditasyon/yoga şeklidir. bu sihir türlerinden biri olup, rabıtası yapılan kimse, bu yolla kendisini rabıta edenin kalbine doğru telepatik bağlantı kurmaktadır. böylece kalpleri okuduklarını iddia ederler. bugünkü uygulama şekliyle ilk ortaya çıkışı ise Halid el-Bağdadi dedikleri şahsın bir risalesinde tarif edilmiştir. yani bu şirk fiili, peygamber sallallahu aleyhi ve selleme, ebu bekre, diğer sahabelere (radıylallahu anhum) ve salihlere bir iftiradır. onlardan asırlar sonra islama sokulmuş bir uydurmadır
Allah en iyi bilendir.

Evet Budizmde var, benzer ritüeller.. sutralarında rabıta ritüeline benzer biçimde ;dil damakta diyafram ve mantra(zikirler) eşliğinde odaklanmış dikkat verilerek yapılıyor bazı ibadetler ..Buna teknik mi desem ibadet mi bilemedim, bu tip bir bağlantıda- öğrenci öğretmenin ışığıyla sözde aydınalanarak bağlanarak ona yol gösermesi dileniyor..ışık bedeni ile yıkanıyor ve arınıyor..

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gecen gun buzdizm ile alakali bi dergide okudum ufacik cocuklarin bile gunde bilmem kac saat rabita yapmalari gerekiyormus bir an soyle dusundum ne kadar acimasizlar kucucuk yavrulara eziyet ediyorlar cocugun hakki oynamaktir gulmektir neselenmektir>>>>>>oysa medresedeyken rabita yapan ufak talebelere ne kadar ozenle bakardim bu yasta bu ihlas bu yavrular cennetliktir masAllah masAllah derdim:(

selvihan Çevrimdışı

selvihan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Gecen gun buzdizm ile alakali bi dergide okudum ufacik cocuklarin bile gunde bilmem kac saat rabita yapmalari gerekiyormus bir an soyle dusundum ne kadar acimasizlar kucucuk yavrulara eziyet ediyorlar cocugun hakki oynamaktir gulmektir neselenmektir>>>>>>oysa medresedeyken rabita yapan ufak talebelere ne kadar ozenle bakardim bu yasta bu ihlas bu yavrular cennetliktir masAllah masAllah derdim:(
sufiliği bilmiyorum ama tabi olanlardan gördüğüm anladığım anladığım kadarıyla da yaklaşımlarında budizmle çok benzerlikler var malesef..

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu konular ile alakali sitede bir cok faydali paylasimlar var okumanizi oneririm arama butonundan faydalanabilirsiniz..

Üst Ana Sayfa Alt