Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Peygamber Efendimizin Teslim Olan Şeytanının Ahiretteki Durumu Nedir?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm bir hadiste Şeytanın Peygamber Efendimize teslim olduğu yazıyor. Peki bu şeytanın ahiretteki durumu hakkında hadis var mı ?

“Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III/309)

Erkek olsun kadın olsun her insanın bir şeytanı ve meleği vardır.
Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
“ Sizlerden her bir kimsenin yanına, cinlerden bir karin ve meleklerden bir karin tevkil edilmiştir. Sahabeler: “Sana da mı ey Allah’ın Resulü?” dediler. Resulullah: “Bana da. Ancak Allah onun hakkında bana yardım etti ve Müslüman oldu. Bana hayırdan başka bir şey emretmiyor.” (Müslim, Ahmed)

O Çevrimdışı

Ozmo

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümesselam
kardeşim şeytan derken bu isim bildiğimiz şeytan içindir.once bunu bilmek gerekir diye düşünüyorum.sonra peygamberimizin şeytanına da şeytan derken bu şeytanın soyundan olduğu için öyle deniyor.sonucta hepsi cinn şeytan ise iblisin ismi.seytan da cinn zaten.

Neyse sonuçta bu şeytan yani iblisin soyundan olan müslüman olmuş( ki olmuş hadiste öyle diyor) cennetliktir.diger cinlerle cennete girecektir yukarıda ki hadislerden öyle anlıyorum delil zaten o yazdıkların.

O Çevrimdışı

Ozmo

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeytanın soyundan zaten bi o müslüman olmuş diye biliyorum nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama öyle kalmış hafizamda

O Çevrimdışı

Ozmo

Üye
İslam-TR Üyesi
Diğer peygamberlerin şeytanı da peygamberlerin kendisine tabi olmuş olabilir kardeşim bunü tam bilmiyorum.Allah bilir.neyse zaten bunları bilmek gibi bir yükümlülügumuz yok zaten.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm bir hadiste Şeytanın Peygamber Efendimize teslim olduğu yazıyor. Peki bu şeytanın ahiretteki durumu hakkında hadis var mı ?

“Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III/309)

Erkek olsun kadın olsun her insanın bir şeytanı ve meleği vardır.
Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
“ Sizlerden her bir kimsenin yanına, cinlerden bir karin ve meleklerden bir karin tevkil edilmiştir. Sahabeler: “Sana da mı ey Allah’ın Resulü?” dediler. Resulullah: “Bana da. Ancak Allah onun hakkında bana yardım etti ve Müslüman oldu. Bana hayırdan başka bir şey emretmiyor.” (Müslim, Ahmed)

Subhanallah kardes:D tam felsefi bi soru :D

Insanin aklina söyle gelebilir mesela " Simdi bu seytan peygambere tabi olduysa ve cennete gidiosa ozaman buna özel muamele edilmis olur "

Ama ona bakarsan bütün peygamberlere özel muamele edilmis dememiz lazim gelir. Cünkü Peygamberlerin, ben peygamberligi kabul etmiorum diye bir lüksü yok. Ve otomatikmen cennetlik olarak dünyaya gelior.

Olayi söyle anliyabilirz: Ezelden ve Evvelden herseyi bilen Allah, zaten cenneti hak eden bi seytani peygamberimize teslim ettirmistir. Yani o Seytan zaten iyi bir seytan olacakti ( Bende suan felsefe yapiorum cünkü seytanin akibetini bilmiorum)

Ama senin bu sordugun soru seytanin vesvesesi. Ayni böyle toaf sorular benimde sürekli aklima gelir gider. Bunlar vesvese kardesim, fazla takma

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah kardes:D tam felsefi bi soru :D

Insanin aklina söyle gelebilir mesela " Simdi bu seytan peygambere tabi olduysa ve cennete gidiosa ozaman buna özel muamele edilmis olur "

Ama ona bakarsan bütün peygamberlere özel muamele edilmis dememiz lazim gelir. Cünkü Peygamberlerin, ben peygamberligi kabul etmiorum diye bir lüksü yok. Ve otomatikmen cennetlik olarak dünyaya gelior.

Olayi söyle anliyabilirz: Ezelden ve Evvelden herseyi bilen Allah, zaten cenneti hak eden bi seytani peygamberimize teslim ettirmistir. Yani o Seytan zaten iyi bir seytan olacakti ( Bende suan felsefe yapiorum cünkü seytanin akibetini bilmiorum)

Ama senin bu sordugun soru seytanin vesvesesi. Ayni böyle toaf sorular benimde sürekli aklima gelir gider. Bunlar vesvese kardesim, fazla takma
Çok çektim bu saçma sorulardan insanın aklına hiç mi mantıklı soru gelmez :uzgnm:

O Çevrimdışı

Ozmo

Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeşim iyde Allah'ın peygamberimizin şeytanına özel muamele ettiğini nerden çıkardığını anlamadım. Peygamberimiz o şeytana tebliğ etmiş o da kendi iradesi ile (belki zorda olsa) kabul etmiş iman etmiş. Senin gibi kendi iradesi ile iman etmiş.Allah'in özel muamele ettiği yok.

Yahudiler de lanetli ama durumunu duzeltmek isteyenler/tövbe edip iman edenlerin Allah lanetten kurtulacaklarini söylüyor.

Bakara 160/ : Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lânetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim

Peygamberimize verilmesi olarak mı özel muamele edilmiş manasında diyorsun yoksa anlamadım.Lakin o manada demiş olsan bile ona bakarsan sahabeyede özel muamele edilmiş olur biz peygamberi görmedik onlar gördü.Demek ki herkes kendi iradesi ile ya inanıyor ya inkar ediyor bunun özel muameleyele ile ilgisi yok.Sonucta o şeytanda herkes gibi kendi iradesi ile iman etmiş.O şeytan durumunu duzeltmek istemiş Allah da hidayet etmiş. Hidayet Allah'tan durumunu duzeltmek isteyenlere yardım eder zaten.yani özel muamele durumuna katılmıyorum.Allah durduk yere kimseye torpil geçmez kulunda biraz çaba olacak ki yardım etsin o başka tabi.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim iyde Allah'ın peygamberimizin şeytanına özel muamele ettiğini nerden çıkardığını anlamadım. Peygamberimiz o şeytana tebliğ etmiş o da kendi iradesi ile (belki zorda olsa) kabul etmiş iman etmiş. Senin gibi kendi iradesi ile iman etmiş.Allah'in özel muamele ettiği yok.

Yahudiler de lanetli ama durumunu duzeltmek isteyenler/tövbe edip iman edenlerin Allah lanetten kurtulacaklarini söylüyor.

Bakara 160/ : Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lânetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim

Peygamberimize verilmesi olarak mı özel muamele edilmiş manasında diyorsun yoksa anlamadım.Lakin o manada demiş olsan bile ona bakarsan sahabeyede özel muamele edilmiş olur biz peygamberi görmedik onlar gördü.Demek ki herkes kendi iradesi ile ya inanıyor ya inkar ediyor bunun özel muameleyele ile ilgisi yok.Sonucta o şeytanda herkes gibi kendi iradesi ile iman etmiş.O şeytan durumunu duzeltmek istemiş Allah da hidayet etmiş. Hidayet Allah'tan durumunu duzeltmek isteyenlere yardım eder zaten.yani özel muamele durumuna katılmıyorum.Allah durduk yere kimseye torpil geçmez kulunda biraz çaba olacak ki yardım etsin o başka tabi.

Bende zaten senin bu dedigini anlatmaya calistim. Aklina öyle gelir dedim, benim fikrim bu demedim.

Seytanin bu tür vesveseleri olur demek istedim: Mesela bi adam diyebilir ki ben niye peygamber olararak dünyaya gelmedim, peygamber olsam kesin cennete gidecektim vs. böyle vesveseye müsait seyler. Ama bazi seylerin ilmi allah katinda oldugunu, ve biz herseyi kavriyamiyacagimzi demek istemistim aslinda
barek Allahu feek

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Kardeşler bu üzerinde tartışılması gereken bir konu değildir.
Fazla kafa yormamak lazım.
Bahsettiğiniz gibi bir hadis varsa yazarlar zaten

O Çevrimdışı

Ozmo

Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela bi adam diyebilir ki ben niye peygamber olararak dünyaya gelmedim, peygamber olsam kesin cennete gidecektim vs. böyle vesveseye müsait seyler.

Kardeşim onların demesi ile mi?Allah peygamberlerede torbil gecmemiski bilakis onları daha ağır imtihan etmiş.Onlarda peygamberlik verilmeden önce iman etmiş Allah'ı bulmuşlar.sonra yüksek mertebelere ulaşınca ahlaken takva vs. olarak Allah onları seçmiş ve vahyetmis.sen öyle bir söylüyorsun ki sanki direk o mertebeye Allah almış çıkarmış.Onlar kendi iradeleri ile iman ettiler zaten Allah da yardım etti seçti peygamberi yaptı.Kimsenin böyle birşey demeye hakkı yok.Tamam dediğin gibi Allah seçmiş ama durduk yere değil. torpil yok.Onlarda bizler gibi kendi iradeleri ile iman ettiler.teffekkur halinde idiler hep.sonra işte bir yerden sonra Allah diyor kalk davet et.vahy ediyor.kisaca onlarda çok çekmiş ama isyan etmemiş imanlarını korumuşlar.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim onların demesi ile mi?Allah peygamberlerede torbil gecmemiski bilakis onları daha ağır imtihan etmiş.Onlarda peygamberlik verilmeden önce iman etmiş Allah'ı bulmuşlar.sonra yüksek mertebelere ulaşınca ahlaken takva vs. olarak Allah onları seçmiş ve vahyetmis.sen öyle bir söylüyorsun ki sanki direk o mertebeye Allah almış çıkarmış.Onlar kendi iradeleri ile iman ettiler zaten Allah da yardım etti seçti peygamberi yaptı.Kimsenin böyle birşey demeye hakkı yok.Tamam dediğin gibi Allah seçmiş ama durduk yere değil. torpil yok.Onlarda bizler gibi kendi iradeleri ile iman ettiler.teffekkur halinde idiler hep.sonra işte bir yerden sonra Allah diyor kalk davet et.vahy ediyor.kisaca onlarda çok çekmiş ama isyan etmemiş imanlarını korumuşlar.

Bende zaten piyangodan secmis demiorum, hasa. Ama böyle konulara iman edip kafa yormamak daha dogru. Matematik gibi böyle seyleri cözemeyiz.

Üst Ana Sayfa Alt