Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamber S.a.v’in : ‘’ Allah Kimin Hakkinda Hayir Dilerse Onu Dinde Fakih Kilar. ‘’ Sözü

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
CÂMİU BEYÂNİ’L-İLMİ VE FADLİHİ

[ 7. BÂB ]

PEYGAMBER S.A.V’İN : ‘’ ALLAH KİMİN HAKKINDA HAYIR DİLERSE ONU DİNDE FAKİH KILAR. ‘’ SÖZÜ

1-) Abdullah ibni Ömer Radıyallahu anhu dedi ki ; Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : ‘’ Allah kimin hakkında hayır dilerse , Onu fakih kılar .’’ [1]

Ebu Ömer dedi ki ; Bu hadisi , bu senedle , sadece İbni Vehb anlatmıştır. Bunu İbni Vehb’den Yunus bin Abdü’l-Alâ rivayet edip , hadisi İbn-i Ömer’den rivayet etmiştir.

2-) Ömer Bin Hattab Radıyallahu Anhu dedi ki ; Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu ; ‘’ Allah kime hidayet vermek isterse , Onu fakih kılar. ‘’ [2]

3-) Ebu Hureyre Radıyallahu Anhu dedi ki ; Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu ; ‘’ Allah kimin hakkında hayır dilerse , onu dinde fakih kılar.’’ [3]

Bu konuda Muaviye Radıyallahu Anhu’nun da hadisi sahihtir.

4-) Muhammed Bin Ka’b El-Kurazi dedi ki ; Muaviye bin Ebu Süfyan Radıyallahu Anhuma , Medine’de hutbe okurken şöyle dedi ; ‘’ Ey İnsanlar ! Şüphesiz ki Allah’ın verdiğine mâni olacak ve Allah’ın vermediğini de verecek hiçkimse yoktur. Allah katında mal ve makam , sahibine mal ve makamı fayda vermez. Allah kimin hakkında hayır dilerse , onu dinde fakih kılar. ‘’ İşte ben , bu sözleri , şu odunların ( Minberin ) üzerinde Rasulullah s.a.v’den işittim. [4]

5-) Humeyd bin Abdurrahman dedi ki ; Ben Muaviye Radıyallahu Anhu’nun bize hutbe okuyarak şöyle dediğini işittim ; ‘’ Ben , Peygamber s.a.v’in Şöyle buyurduğunu işittim : ‘’ Allah kimin hakkında hayır murad ederse , onu dinde fakih kılar. Muhakkak ki ben , sadece bir taksim ediciyim , asıl veren ise Allah’tır. Elbette bu ümmet , Allah’ın emri olan hak üzerinde devam edecektir.Allah’ın emri gelinceye kadar onlara muhalefet edenler , onlara bir zarar veremeyecektir. ‘’ [5]

6-) Yezid bin El-Esamm dedi ki ; ‘’ Muaviye bin Ebu Süfyan’ın Peygamber s.a.v’den bir hadis aktardığını duydum ki ; Minberin üzerinde Peygamber s.a.v’den bundan başka bir hadis rivayet ettiğini işitmedim. Dedi ki ; Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu ; ‘’ Allah kimin hakkında hayır dilerse , Onu Dinde Fakih kılar. Muhakkak ki ben , sadece bir taksim ediciyim , asıl veren ise Allah’tır. Elbette bu ümmet , Allah’ın emri olan hak üzerinde devam edecektir.Allah’ın emri gelinceye kadar onlara muhalefet edenler , onlara bir zarar veremeyecektir. ‘’ [6]

7-) Abdullah bin Muhayriz’den , Muaviye Radıyallahu Anhu dedi ki ; Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : ‘’ Allah kulu hakkında hayır dilediği zaman , onu dinde fakih kılar. ‘’ [7]

Bu hadisi Ma’bed El-Cüheni de Muaviye’den Rivayet etmiştir.

8 -) Peygamber s.a.v şöyle buyurdu ; ‘’ Allah bir kul hakkında hayır dilediği zaman , Ona Üç haslet verir: Onu Dinde Fakih kılar , Dünya da zahid kılar ve ona kendi ayıplarını gösterir. ‘’ [8]

Kaynaklar :

[1] – İmam Buhari , Tarihu’l-Kebir : 3/382. İbni Abdi’l-Berr’in de işaret ettiği gibi senedinde ihtilaf edilmiştir. İmam Buhari bunu , İbni Ömer’in Hz.Ömer’den rivayeti olarak kabul etmiştir.

[2] – İmam Buhari , Tarihu’l-Kebir : 3/382. İbni Abdi’l-Berr’in de işaret ettiği gibi senedinde ihtilaf edilmiştir. İmam Buhari bunu , İbni Ömer’in Hz.Ömer’den rivayeti olarak kabul etmiştir.

[3] – İbni Mace : 220 ; El-Müsned : 2/234 ; Nesai , El-Kübrâ : 5389. Bir sonraki hadis ile desteklenerek sahihtir.

[4] – Buhari : 71-3116-7312 ; Müslim : 1037 ; El-Müsned : 4/92 ; İbni Mace : 221 ; Malik , El Muvattâ’; 1599

[5] –Buhari : 71-3116-7312 ; Müslim : 1037 ; El-Müsned : 4/92 ; İbni Mace : 221 ; Malik , El Muvattâ’; 1599

[6] – Buhari : 71-3116-7312 ; Müslim : 1037 ; El-Müsned : 4/92 ; İbni Mace : 221 ; Malik , El Muvattâ’; 1599

[7] – Buhari : 71-3116-7312 ; Müslim : 1037 ; El-Müsned : 4/92 ; İbni Mace : 221 ; Malik , El Muvattâ’; 1599

[8] – İbni Ebi Şeybe : 31049 ; Beyhaki , Şuabü’l-İman: 10535. Muhammed Bin Ka’b El-Kurazi’den … El-Irâki dedi ki ; Bunun senedi gerçekten çok zayıftır.

Üst Ana Sayfa Alt