Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamberin Boşadığı Kadın ve Düğün Gecesi Namazda Ölen Çiftin Kıssalarının Sıhhati?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kusura bakmazsan birkac sorum olacakti abi:
1- Hani Rasullullah(s.a.v)bir kadinla evlenmisti. fakat gogsundeki yara izi sebebiyle evine gonderiyor kadini.bu olay gercekmidir gercekse sahihmidir?

2- Birde cok guzel bir kadinla tum sahabeler evlenmek istiyor. Rasulullah(s.a.v)de kapidan ilk gecenle evlenmesini soyluyor.kapidan siyahi sahabe geciyor evleniyorlar.evlendikleri ilk gun ikiside surekli namaz kiliyorlar ve sonra vefat ediyorlar.bu gercekmidir gercekse kaynagi nedir?
C 1- Rasulullah (s.a.v.), 2 kâfir bayanla nikah kıymış fakat kendisini istemediklerinden dolayı zifaf etmeden boşamıştır.

Sormuş olduğun rivayet ise sahih değildir.

Sehl b. Zeyd el Ensarî’nin şöyle dediği rivayet olunur:
Nebi (s.a.v) Efendimiz Beni Ğıfâr kabilesinden bir hanımla evlenip zifaf yaptı.
Zifafta kadının vücudunda baras hastalığı aklığı görünce ona: «Haydi ailenin yanına dön.» buyurdu.
Kadının mihrini tam olarak ödedi.

[Buhari, Tarihu'l Kebîr 7/223; Beyhakî, Süneni Kubrâ 7/39, 342; Hakim, Mustedrak 4/34’de Tahavî Muşkil 1/267’de bunu Ka’b b. Ucra’dan (r.anh) nakleder ve hüküm vermezse de Zehebî, Telhisinde “Ravî sika değil” der. Dârakutnî 4/29]

(Zehebî der ki) Ben bu ve buna benzer zâyıf rivayetleri buraya bu kadar yalana hayret feza bir dikkat çekmek için aldım, yoksa bunların gerçek olduğunu kabul ettiğimden değil. [İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, 2/361-366]

C 2- İkinci soruna gelince; bahsi geçen Hifa hatun ve Suheyb (r.anh) diye isimleri zikedilen sahabelerdir.
Anlatıan kıssa;
Mevlana Muhammed Rebhani, Riyadu'n Nasıhin, sf. 225'de ve
Aiz El Karni, La Tahzen (Üzülme) sf: 395'de "Sen imanınla ve ahlakınla değerlisin" başlığında geçmektedir.
Sahih Hadis kaynaklarında geçmemektedir. Vaaz ve nasihat babında anlatılmaktadır.

858723_w640_h640_riyadn_nasihin.jpg

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt