Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamberlerin Kur'an'da Geçen Duâlarından

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamberlerin Kur'an'da Geçen Duâlarından

Âdem aleyhisselâm ve Havva vâlidemizin duâsı "Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyân edenlerden oluruz"(l)

Nûh aleyhisselâmın duâsı

"Ey Rabbim! Ben hakkında bilgim olmayan şeyi senden istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve esirgemezsen, ben ziyâna uğrayanlardan olurum!"(2)

İbrahim aleyhisselâmın duâsı

"Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan kıl, neslimizden de sana teslim olan bir ümmet çıkar, bize ibâdet yerlerimizi göster, tevbemizi kabûl et; zirâ, tevbeleri kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin" (3)

"Ey Rabbimiz! Onlara kendi içlerinden senin âyetlerini kendilerine okuyacak onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi gönder. Her zaman üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin" (4)

"Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlar eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul et" (5)

"Ey Rabbimiz! (Amellerin) hesap olunacağı gün, beni ana-babamı ve mü'minleri bağışla!"(6)

"Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyiler (zümresi)ne kat" (7)

"Sonra gelecekler içinde beni doğrulukla anılanlardan eyle" (8)

"Beni nimeti bol cennetinin vârislerinden kıl"(9)

"Rabbimiz! Bizi, inkâr edenler için bir fitne kılma, bizi bağışla! Ey Rabbimiz! Yegâne gâlip ve hikmet sâhibi ancak sensin"(l0)

Eyyûb aleyhisselaâın duâsı

"Başıma bu dert geldi. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin"(l1)

Mûsa aleyhisselâmın duâsı;

"Rabbim! dedi, rûhuma genişlik ver işimi bana kolaylaştır. Dilimin bağını çöz ki sözümü anlasınlar"(l2)

Süleyman aleyhisselâmın duâsı

"Ey Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme getir. Rahmetinle beni iyi kulların arasına kat"(l3)

Yûnus aleyhisselâmın duâsı

"Senden başka hiç bir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zâlimlerden oldum"(l4)

Zekeriyya aleyhisselâmın duâsı

"Rabbim! Bana tarafından hayırlı bir nesil bağışla. İnanıyorum ki sen, duâyı hakkıyla işitensin"(l5)

"Rabbim! Beni yalnız bırakma! Sen, vârislerin en hayırlısısın, (her şey sonunda senindir)."(l6)

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin duâsı

"Rabbim gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana, tarafından hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver"(l7)

"(Resûlüm!) De ki: Mülkün gerçek sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik Senin elindedir. Gerçekten Sen her şeye kâdirsin. Geceyi gündüze katar, gündüzü de geceye katarsın. Ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de sayısız rızık verirsin"(l8)
Dipnotlar: (l- A'raf: 23) (2- Hûd: 47) (3- Bakara: 128) (4- Bakara: 129) (5-İbrahim: 40) (6-İbrahim: 41) (7- Şuarâ: 83) (8- Şuarâ: 85) (9-Mümtehine: 4) (10- Mümtehine: 5) (11- Enbiya: 83) (12- Tâha: 25-28) (13- Neml: 19) (14- Enbiya: 87) (15- Âl-i İmran: 38) (16-Enbiya; 89) (17-İsrâ: 80) (18- Âl-i İmran: 26-27)

Üst Ana Sayfa Alt