Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ramadan Ayına Diyaneti Gözetleyerek Girenler; Ne Oldu Bugün Hilali Gördünüz Mü? Yarın Bayram Mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ramadan Ayına Diyaneti Gözetleyerek Girenler; Ne Oldu Bugün Hilali Gördünüz mü?
Yarın Bayram mı?

Neden bugün Hilali gözetleme gereği görmediniz? Belki bu gece güney Amerika sahillerinde hilal görünecek, neden kendinizi Ramadanı 30 'a tamamlamak zorunda hissediyorsunuz?

Anlayana ...

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi doğru diyorsunuz.diyanete göre değilde sünnete göre takip etmeliyiz.lakin ben bunu bilmiyorum bu konuda linkiniz var mı? bayramın zamanı hakkında?

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Öyle demiyin adamlar hilali görüyor 1,5 yıl öncesinden çok akıllı olduklarına inan insanlar bunlar bakmayın bulundugu kurumun köleligini yaptıgına onlar insanları nurdan karanıga götürmekle görevli din (saptırıcı) memurlarıdır adamların hakkını yemek lazım gerçekten görevlerini yerine getiyorlar nediyim Allah c.c Lanet etsin böylelerine

Yüce RAbbim insanlara akıllarını kullanmayı nasip etsin

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı insanlar o kadar kör olmuş ki.Namaz kılmayan babam orucunu tutuyor ama diyanete göre.Ben orucu ezandan önce güneş battığında açtığımda bana kızıyor :D Yav adam sen daha namaz kılmıyorsun gelip bana ders vermeye kalkıyor.Diyanet bilmiyor da sen mi bileceksin diyor :D

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi bir kere ben namazı olmayan oruçlulara özellikle uyarılarım şöyle oluyor hem Allah'a boyun eğmiyorsun haşa büyüklük taslar gibi namazı terkediyorsun hem de oruç tutuyorsun namazı terk ile imanını zayi etme ihtimali var aynı zamanda oruç...Çok ilginç :)

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamu aleykum hilal görülmüş şimdi yarın bayram peki biz şimdi ramadan orucuna başlarken 09Temmuz 2013 salı hilal görülmedi diyerek çarşamba günü yani 30 tamamladık günü peki yarın bayramsa bizim oruçumuz burda eksik kalmıyormu ? tutmadımız gün olarak daha sonramı tutcagız ?

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamu aleykum hilal görülmüş şimdi yarın bayram peki biz şimdi ramadan orucuna başlarken 09Temmuz 2013 salı hilal görülmedi diyerek çarşamba günü yani 30 tamamladık günü peki yarın bayramsa bizim oruçumuz burda eksik kalmıyormu ? tutmadımız gün olarak daha sonramı tutcagız ?

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Ay 29 gündür, hilâli görmedikçe oruç tutmayın, yine hilâli görmedikçe oruç bozmayın. Eğer hava bulutlu ise oruç için ayı sayı ile belirleyin."
(Muslim ve Ahmed Neylu'l-Evtâr, IV, 189 vd.)

Rüştü Çevrimdışı

Rüştü

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaşlar Suudi Arabistan yalan söyledi Hilali görmediler. Görmeleri Vallahil azim mümkün değildi zaten. Neye dayanarak ilan ettiler biliyormusunuz bayramı? Vatandaşlar görmüş bunlarda ona göre ilan etmişler. Koskoca gözetleme kurumu vatandaş gördü diye hilali gözlemlemiyor. Sizce bu garip değil mi? Hem hangi beldenin vatandaşları görmüş veya görenlerin adı nedir şanı nedir? Müslüman mı bunlar? buluğa ermişler mi? akli dengeleri yerinde mi? hiç bunları söylemiyorlar. Koyun gibi suudi arabistana uyanlarda bunları soruşturmaya ve araştırmaya ihtiyaç duymuyor hernedense.

Abi ikindi vakti güney amerikanin bilmem hangi kasabasinda bilmem kimlerin görmememesiyle hilal hesaplaramalara göre cikmis olabilir. ;)))

Yav bırak kardeşim siz daha mı iyi yapıyorsunuz sanki?? Tağut suudi arabistana göre oruca başlıyor ona göre orucu bozuyorsunuz. Ha diyanet ha tagut suudi arabistan ikisi de aynı kapıya çıkıyor aslında. Bu yıl yine yalanları ortaya çıktı! Siz hala, niyet ettim Allah rızası için orucumu tutmaya uydum suudi arabistan ve müslümanların çoğunluğuna, demeye devam edin. Hikaye yazın siz bakalım hilalin görünmesine göre oruç tutuyorlarmış mışmış. Pehhh siz kendinizi avutuyorsunuz sadece herşey gün gibi ortada! Suudi arabistan yalan söyledi sizde o yalana uydunuz orucunuzu bozdunuz! Allah akıl vermiş fikir vermiş biraz kullansanıza! Anlamadınız mı suudi arabistanın tagutluğunu, islam dünyasında başı çekme sevdasını, abd ve laik darbecilerin dostu olduğu gerceğini.

Eğer samimi adamlar olsaydınız gider kendi gözlerinizle dün bakardınız hilale. Dün istanbulda gökyüzü açıktı hiç bir bulut yoktu. Neden bakmadınız neden suud fasıklarına ve tagutlarına güvenerek orucunuzu bozdunuz?

İNŞALLAH SENEYE SİZ SUUDİ ARABİSTANA UYARAK YİNE AYNI HATAYI YAPMAZSINIZ!!

E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Asıl koyun sen ve senin gibilerdir bre beyhude senin tağut hiyanetinemi uyalım ..siz nezaman kurtulacaksınız bu kör taklitçiliginizden.ameli farklı itikad edersiniz itikadı farklı itikad edersiniz..ne kötü hüküm veriyorsunuz...senin tağutların geçen sene kurban keserken müslümanlar kabede arafatta idi.hiçmi akletmezsiniz...

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaşlar Suudi Arabistan yalan söyledi Hilali görmediler. Görmeleri Vallahil azim mümkün değildi zaten. Neye dayanarak ilan ettiler biliyormusunuz bayramı? Vatandaşlar görmüş bunlarda ona göre ilan etmişler. Koskoca gözetleme kurumu vatandaş gördü diye hilali gözlemlemiyor. Sizce bu garip değil mi? Hem hangi beldenin vatandaşları görmüş veya görenlerin adı nedir şanı nedir? Müslüman mı bunlar? buluğa ermişler mi? akli dengeleri yerinde mi? hiç bunları söylemiyorlar. Koyun gibi suudi arabistana uyanlarda bunları soruşturmaya ve araştırmaya ihtiyaç duymuyor hernedense.

Yav bırak kardeşim siz daha mı iyi yapıyorsunuz sanki?? Tağut suudi arabistana göre oruca başlıyor ona göre orucu bozuyorsunuz. Ha diyanet ha tagut suudi arabistan ikisi de aynı kapıya çıkıyor aslında. Bu yıl yine yalanları ortaya çıktı! Siz hala, niyet ettim Allah rızası için orucumu tutmaya uydum suudi arabistan ve müslümanların çoğunluğuna, demeye devam edin. Hikaye yazın siz bakalım hilalin görünmesine göre oruç tutuyorlarmış mışmış. Pehhh siz kendinizi avutuyorsunuz sadece herşey gün gibi ortada! Suudi arabistan yalan söyledi sizde o yalana uydunuz orucunuzu bozdunuz! Allah akıl vermiş fikir vermiş biraz kullansanıza! Anlamadınız mı suudi arabistanın tagutluğunu, islam dünyasında başı çekme sevdasını, abd ve laik darbecilerin dostu olduğu gerceğini.

Eğer samimi adamlar olsaydınız gider kendi gözlerinizle dün bakardınız hilale. Dün istanbulda gökyüzü açıktı hiç bir bulut yoktu. Neden bakmadınız neden suud fasıklarına ve tagutlarına güvenerek orucunuzu bozdunuz?

İNŞALLAH SENEYE SİZ SUUDİ ARABİSTANA UYARAK YİNE AYNI HATAYI YAPMAZSINIZ!!

yazını görüpte bilmeyenler adam dogru söylüyor der inan yazacagım yazıya yazık sadece aklını kullan aklını diyebiliyom

Rüştü Çevrimdışı

Rüştü

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bırak kardeşim dalaşmayı ben senin kardeşinim insan din kardeşi ile böyle mi konuşur. sen delil göster suudların yalan söylemediğine dair

helen-2 Çevrimdışı

helen-2

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Suudi arabistan ayın 28 inde hilale baktı szce böyle birşey varmı hilale 28inde bakılırmı. sizler körü körüne bağlanmışsınız tağutun başına suud zaten kendisini batıya yarıandırmak için elinden geleni yapıyor biraz mantıklı düşünün ve gerçekten araştırın.. bugun bayram değil ramazan

Rüştü Çevrimdışı

Rüştü

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Eyvallah kardeşim çok doğru konuştun. Sana şöyle bir tashih ve ilavede bulunmak istiyorum. bugün hesaba göre bayram yapmak caizdir nitekim ehli sünnet alimleri arasında bir grup hesaba göre oruç tutmak ve bayram yapmak caizdir diyor ve bu görüşü savunuyor. Laik diyanet kurumunun takvimine ancak doğru olursa uyabilirsiniz. hesapları ortada, kontrol edilebilir diyanetin ruyeti hilal hesaplaması. ama ve lakin suudi arabistana uymak kesinlikle caiz değil. Çünkü krallık suud ailesi fasık yoldan çıkmış insanlar bunların verdiği haberi araştırmadan almak günah ve caiz değil (bknz Hucurat suresi). Bu sitede Abdulmuizz Fida ve !slam4EvEr nickli şahıslar başta olmak üzere suudi arabistanın gözlemlemesini diğer cahil üyelere doğru diye takdim ettikleri için vebal altında. Biran önce tevbe etmeleri gerekir. İnsanlara yalan haberi vererek oruçlarını bozmalarına sebeb oldular. Abdulmuizz Fida bu kadar çok diyanete takılma inan bana kimse diyanetin müslüman olduğu iddiasında değil! Aslolan hesabtır. Varsa bir itirazın o yapılan hesaba yönelt ki bizde ilminden (varsa eğer bu konuda) faydalanalım. Ama sen hiç bir mesajında hesabı eleştirmiyorsun sadece demogoji yapıp diyanet üzerinden hesabı redd ediyorsun. Söyle bakalım bu ilme usule fıkha sığan bir davranış mı?

Üst Ana Sayfa Alt