Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ramazan/Ramadan Ne Demek?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
20200428_235522~2.jpg

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Uhti nasıl kıydın kitaba :eek:

Kitaplara kıyın ve onları en can alıcı noktalarından vurun. Böylelikle unutmazsınız. Ama daha çok not alın. Çünkü kişinin okuduğu kitaplardan sonra doğan düşünceleri yeni kitapların habercisi olabilir.

Hatta kitaplarla konuşun, dertleşin. Güzel hasletleri beğenin ve seçin, altına en basitinden "ne kadar da güzel" diyerek not yazın. Güzel soruları üzerinize alının ve cevabınızı o satırların altına, üstüne, sağına veya soluna yazın. Zor sorular üzerinde düşünün sayfa dolana kadar her tarafına notunuzu yazın.

Günahları gördüğünüz zaman "bu bende var, bazen bu hayata düşüyorum" diyerek muhasebe yapın ve not alın. Sonra kimselere o kitabı hediye etmeyin. Çünkü o kitap artık sizin sırrınızı, düşüncelerinizi ve günahlarınızı barındıran bir kitaptır. Bu yüzden hediye etmek istediğiniz kitabın yenisini alarak onu hediye edin. Böylelikle sevaptan da mahrum kalmayın.

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
En fazla bu kadar çizebiliyorum.
Notlarımı not kağıdına yazıyorum. Allah nasib ederse ardımda bırakacağım kitapları benden sonrakiler güzel şekilde istifade edebilsin.

@ruhisukut Allah razı olsun, bu kısa yazıdan da çok şey öğrendim.

Ekli dosyalar

• IMG_20200429_035552.jpg
    IMG_20200429_035552.jpg
    854.3 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG_20200429_033205.jpg
    IMG_20200429_033205.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 94
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Uhti nasıl kıydın kitaba :eek:
Kıymak mı bilemiyorum ama satırların altını üstünü çizmek hoşuma gidiyor )
Bazen okuduğum kitaplara bakar neyin altını çizmişim bakarım ve bu benim çok hoşuma gider. Yani o an neye kıymet verdiğimi, ne hissetiğimi anlıyorum çoğu zaman.
Bir de mealimi görsen ))
Çekip atayım.
Farklı farklı renkler, notlar, tarihler.. aşırı hoşuma gidiyor bilemiyorum.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Kitaplara kıyın ve onları en can alıcı noktalarından vurun. Böylelikle unutmazsınız. Ama daha çok not alın. Çünkü kişinin okuduğu kitaplardan sonra doğan düşünceleri yeni kitapların habercisi olabilir.

Hatta kitaplarla konuşun, dertleşin. Güzel hasletleri beğenin ve seçin, altına en basitinden "ne kadar da güzel" diyerek not yazın. Güzel soruları üzerinize alının ve cevabınızı o satırların altına, üstüne, sağına veya soluna yazın. Zor sorular üzerinde düşünün sayfa dolana kadar her tarafına notunuzu yazın.

Günahları gördüğünüz zaman "bu bende var, bazen bu hayata düşüyorum" diyerek muhasebe yapın ve not alın. Sonra kimselere o kitabı hediye etmeyin. Çünkü o kitap artık sizin sırrınızı, düşüncelerinizi ve günahlarınızı barındıran bir kitaptır. Bu yüzden hediye etmek istediğiniz kitabın yenisini alarak onu hediye edin. Böylelikle sevaptan da mahrum kalmayın.
Katılıyorum size fakat şöyle de bir huyum vardır çoğu zaman altı/üstü çizilmiş kitapları okumayı daha çok isterim. Çünkü okuyan kişinin neye kıymet verdiğini, hislerini vs görmek güzel bir şey bence.

Basit bir örnek vermek gerekirse kendi düşüncelerim açısından Nun ve Goldoon filminde şöyle bir replik geçer:

+ O da insanlığı kurtarmak istiyor mu?
- Evet.
+ Nereden biliyorsun?
- Altını çizdiği cümlelerden.

Şahsi düşüncem elbette.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Sonra kimselere o kitabı hediye etmeyin. Çünkü o kitap artık sizin sırrınızı, düşüncelerinizi ve günahlarınızı barındıran bir kitaptır.

Yani şu kısım ailelerimiz için pek geçerli olamayabiliyor. Evdeki kitablık şahsi değilse her ne kadar kitablar şahsi bile olsa bazen altını çizmek ev halkı için iyi olmuyor. Sonucta onlarda kitabtan istifade etmek istiyorlar. Not tutmak cok daha faydalı olabiliyor kimi kitablar için.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bir de ciltli kitapları fosforluyla çizmeyin derim 🤐
Bence "Kitap Koruma Birliği" kuralım ve kitap çizenleri cezalandıralım, ne dersin? )

Eğer öyle bir şey olursa;

Okuldayken kendisine verilen ödevi deftere yazmak yerine, ansiklopedideki ilgili sayfayı koparıp getiren bir öğrenci olmuştu. O öğrencinin karşısında rengi benzi atan öğretmenimi bulup, grup lideri yapmalıyız ) Çektiği acıyı yüzünden okumuştum, ama söylediği sadece "ansiklopedideki sayfayı mı kopardın??!" demek olmuştu. Çocuğa geçer not verdiğini sanmıyorum, okuması bitince de "geç otur yerine" diyerek bir süre daha siniriyle cebelleşmişti )

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Bence "Kitap Koruma Birliği" kuralım ve kitap çizenleri cezalandıralım, ne dersin? )

Okuldayken kendisine verilen ödevi deftere yazmak yerine, ansiklopedideki ilgili sayfayı koparıp getiren bir öğrenci olmuştu. O öğrencinin karşısında rengi benzi atan öğretmenimi bulup, grup lideri yapmalıyız ) Çektiği acıyı yüzünden okumuştum, ama söylediği sadece "ansiklopedideki sayfayı mı kopardın??!" demek olmuştu. Çocuğa geçer not verdiğini sanmıyorum, okuması bitince de "geç otur yerine" diyerek bir süre daha siniriyle cebelleşmişti )
O kadar değil abla ya (:)
Fosfor kalem, rengini arka sayfaya veriyor ve çirkin görüntü oluşuyor.

Ohh söyledim. :D Baştan beri demek istediğim buydu.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
O kadar değil abla ya :))

Fosfor kalem, rengini arka sayfaya veriyor ve çirkin görüntü oluşuyor.

Ohh söyledim. :D Baştan beri demek istediğim buydu.
Yok yahu öyle olsa dahi çok hafif bir şekilde )
Kişisel tercihler işte değişiyor, ben çok severim hatta bugün gidip yeni fosforlu kalemler aldım )) 🌸

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör

😐

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi

Niye öyle diyorsun ki abla. Ben kitabların çizilmesini tasvip eden tarafım. Benim durum sadece şuydu.

Misal bir kitabı çizmişimdir ve kızkardeşim de o kitabı okuyacaktır. Bana dediği şey 'senin kitabta altını çizdiğin yerlere odaklanınca kitabın sadece o kısımlardan oluştuğunu sanıyorum. Belki senin aldığın mesajla benim alacağım mesaj farklı olacak vs. '

Yani kısmen haklı. Bu yüzden ortaklaşa kullanılan kitablarda biraz daha dikkatli olmalıyız sadece.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Niye öyle diyorsun ki abla. Ben kitabların çizilmesini tasvip eden tarafım. Benim durum sadece şuydu.

Misal bir kitabı çizmişimdir ve kızkardeşim de o kitabı okuyacaktır. Bana dediği şey 'senin kitabta altını çizdiğin yerlere odaklanınca kitabın sadece o kısımlardan oluştuğunu sanıyorum. Belki senin aldığın mesajla benim alacağım mesaj farklı olacak vs. '

Yani kısmen haklı. Bu yüzden ortaklaşa kullanılan kitablarda biraz daha dikkatli olmalıyız sadece.
Bana göre tüm kitaplar ortaklaşadır, çünkü ölümlüyüz ve mutlaka bizden sonrasına kalır )

"Ademoğlu benim malım, benim malım der. Bu maldan kendisinin olan; yiyerek yok ettiği, giyerek eskittiği ve Allah yolunda vererek sonsuz yaşattığıdır." İlk gençlik yıllarımda ilk öğrendiğim hadislerdendi, hatta sanırsam bir Kur'an ayetini destekler mahiyette Kur'an'da alt bilgi olarak veriliyordu, öyle hatırlıyorum.

Neyse, beni çok etkilemiştir bu hadis, sahip olduğum hiç bir eşyanın sahibi gibi hissedemem o yüzden, benden sonrakine kalacak kişiyi düşünerek çok özenli davranırım. Gerçi mal onun da olmayacaktır ama, "benden temiz ulaşsın inşaAllah" diye )

Bu arada sizleri anlıyorum, ama bu his sizden taraf olmama engel oluyor ))

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Tekasür Suresi imiş..

Abdullah İbni Şihhîr radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına gelmiştim. O, “Elhâkümü’t-tekâsür” sûresini okuyordu. Sûreyi okuyup bitirince şöyle buyurdu:

“Âdemoğlu, malım malım deyip duruyor. Ey âdemoğlu! Yeyip tükettiğin, giyip eskittiğin veya sadaka olarak verip sevap kazanmak üzere önden gönderdiğinden başka malın mı var ki?”

Müslim, Zühd 3-4. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 31, Tefsîru sûre(102) 1; Nesâî, Vesâyâ 1

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bana göre tüm kitaplar ortaklaşadır, çünkü ölümlüyüz ve mutlaka bizden sonrasına kalır )

"Ademoğlu benim malım, benim malım der. Bu maldan kendisinin olan; yiyerek yok ettiği, giyerek eskittiği ve Allah yolunda vererek sonsuz yaşattığıdır." İlk gençlik yıllarımda ilk öğrendiğim hadislerdendi, hatta sanırsam bir Kur'an ayetini destekler mahiyette Kur'an'da alt bilgi olarak veriliyordu, öyle hatırlıyorum.

Neyse, beni çok etkilemiştir bu hadis, sahip olduğum hiç bir eşyanın sahibi gibi hissedemem o yüzden, benden sonrakine kalacak kişiyi düşünerek çok özenli davranırım. Gerçi mal onun da olmayacaktır ama, "benden temiz ulaşsın inşaAllah" diye )

Bu arada sizleri anlıyorum, ama bu his sizden taraf olmama engel oluyor ))
Yani benim için önemli gördüğüm veya çok hoşuma giden bir yer ile karşılaşınca bir şekilde onu görünür kılmazsam onun hakkını vermemiş gibi hissediyorum. Yani kitap cansız olabilir fakat ben insan ile okuduğu kitap arasında bir bağ oluştuğuna inanıyorum.

Arkadaşlardan kitap aldığım zaman kitabın okunduğunun farkındayım en azından şekil bozulması vs belli ediyor ama o kitapta bir şeylerin altı çizilmemişse veya ufak tefek notlar alınmamışsa o kitap çok ruhsuz geliyor bana.

En başta da dediğim gibi kişisel tercihler.

Üst Ana Sayfa Alt