Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Şam Yolculuğu

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ı
Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Şam Yolculuğu

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem on iki yaşını tamamladığı zaman amcası Ebu Talib bir ticaret kervanının başında Şam’a doğru hareket etmişti.

Bu yolculukta Ebu Talib, yeğenini de yanına almıştı. Kervan Busra denilen bir kasabada konaklayınca burada bulunan Bahira ismindeki bir rahibe uğradılar. Rahib Bahira, İncil’i bilen, Hristiyanlığın önemli hususlarından haberi olan bir kimse idi. Rahib Bahira, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i burada gördü. Onun hakkında düşünmeye ve onunla konuşmaya başladı. Sonra rahib, Ebu Talib’e döndü ve ona şöyle dedi:

"Bu çocuk senin sulbünden midir?"

Ebu Talib:

"Oğlumdur." dedi. (Ebu Talib, yeğenini çok sevdiğinden ve ona olan şefkatinden dolayı onu oğlu olarak çağırıyordu.) Bunun üzerine Bahira:

"O senin oğlun değildir. Bu çocuğun babasının olmaması gerekir" dedi.

Ebu Talib de:

"Evet. Ben onun amcasıyım." dedi.

Bahira:

"Babası ne oldu?" diye sordu.

Ebu Talib:

"Annesi ona hamileyken babası öldü" cevabını verdi.

Bu sefer Bahira:

"Doğru söyledin. Onu hemen memleketine çevir. Yahudilerin zarar vermelerinden sakın. Vallahi, onlar bu çocuğu burada görecek olurlarsa, muhakkak ona zarar vermeye kalkışırlar. Çünkü yeğeninde çok büyük bir hal ve şan vardır." dedi.

Bu sözler üzerine, Ebu Talib onunla beraber Mekke’ye dönmede acele etti. (Tabakatı İbn-i Sa’d,Taberi Tarih)

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Hani Meryem oğlu İsa da: "Ey İsrailoğulları
virgul.gif
gerçekten ben
virgul.gif
sizin için ALLAH tan gönderilmiş bir elçiyim. Benden önceki Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra ismi "Ahmed" olan bir elçinin de müjdeleyicisiyim" demişti. Fakat o
virgul.gif
onlara apaçık belgelerle gelince: "Bu
virgul.gif
açıkça bir büyüdür" dediler. (61/6)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
incil ve tevrat da rasulullah sav sıfat ları mevcut ken di öz çocuk ların dan da ha iyi tanıyor lar

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaşlar sizin bahsettikleriniz Allahın rasulu as mın ,Rasul olduktan sonraki durumuyla alakalıdır ve Rasul olarak seçildikten sonra VAHİYİ insanlara ulaştırınca,VAHİYNİN Bİ BEŞER SÖZÜ OLAMIYIŞINDAN DOLAYI,daha önceki Rasullerin getirdiği üzerine olanlar dolayısıyla SON RSUL MUHAMMED AS mın Rasulluğunun bi idda değilde,KESİN DOĞRU OLDUĞUNU VE ÖZ ÇOCUKLARINI TANIR GİBİ TANIRLAR deyişi bundandır.

Benim öğrenmek istediğim RASUL OLMADAN ÖNCE,NERDEN VE NASIL Bİ DURUMDAN DOLAYI TANIYABİLİYORLAR ONU MERAK ETTİM,BUNU NASIL VE NEYE GÖRE ÖLÇÜYORLAR..Kuranda RASULULLAHA hitaben,BUNU SANA İNDİRECEĞİMİZİ SEN BİLE UMMUYORDUN DİYOR,RABBİMİZ ....

Üst Ana Sayfa Alt