Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Resmi Nikahı Bozulanın İmam Nikahı da Bozulur mu?

ibrahim bin hasan Çevrimdışı

ibrahim bin hasan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun Aleyküm kardeşler
günümüzde babasının veya annesinin maaşını almak için resmi olarak boşanan ama hala beraber olan kimseler var. bu kimseler dini nikahın d üşmediğini düşünmekte (her nekadar sahtekarlık yapsalar bile ) .
şimdi bu durumda bunların dini nikahı düşermi düşmez mi delilleri ile açıklarsanız sevinirim

jezakallahu hayr...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

وعنه رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال
قالَ رَسُولُ اللّهِ : ثََثَةٌ جَدُّهُنَّ جَدٌّ وَهَزْلُهُنَّ جَدٌّ: النِّكَاحُ، وَالطََّقُ، والرَّجْعَةُ
أخرجه أبو داود والترمذي
Ebu Hurayra (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Üç şey vardır ki onların ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir: Nikâh, talâk, ric'at."
(Ebu Dâvud, Talâk 9, 2194; Tirmizî, Talâk, Bab 9, Hadis no: 1184; İbn Mâce, Mukaddime 7, Talak, 13; Kutub-i sitte, Talak, Bab 7, Hadis no : 8 / 4087)

Bu tür danışıklı (gerek ölmüş babanın maaşından faydalanmak veya yurt dışına çıkabilmek gibi çeşitli bahanelerle hile türü) boşanmalarda, mahkeme huzurunda hâkimin "boşanmayı istiyormusunuz, sizin evlilik akdinizi sonlandırıyorum, boşuyorum vb." sualine, erkeğin karşı çıkmaması (itiraz etmeyip onaylaması) veya sessiz kalması durumunda nikah bağı dinen de kopmuş olur.

Böyle bir boşanma durumunda erkeğin hakime "sen bizi resmen boşasan da ben dinen boşamıyorum, talâk hakkımı vermiyorum" tarzında itiraz etmediği sürece sukût ikrardır kâidesince dinen de boşanmış olurlar.

İlgili Konu:

Resmi Mahkemede Boşanınca, Dini Nikah da Kopar mı?

Üst Ana Sayfa Alt