Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Rezilliğe Suspus Olan Suudi Selefiliği

Burhanuddin Aldiyaî Çevrimdışı

Burhanuddin Aldiyaî

Aktif Üye
İslam-tr Yazar
Rezilliğe Suspus Olan Suudi Selefiliği
Sultan Peyrası Olmak

Kimden ve nerede olursa olsun, çok kötü ve çok rezil bir durumdur.
28567

Geçenlerde bir kardeşim, buradaki seküler İslamcıların basınında yer alan bir haber linki gönderdi. Haberde yer aldığına göre Suudi Arabistan, MDLBEAST SoundStorm Müzik Festivali kapsamında serbestçe cinsel ilişkiye girebilecekleri için gençlere özel 'VIP odalar’ tahsis etmiş ve “seks festivali” olarak nitelendirdiği etkinlikte alkol ve uyuşturucunun çok yaygın kullanıldığını ileri sürüyordu. Tabi bu ırkçı-Türkçü yeşil laiklere pek güven olmadığı için, haberi Arap sitelerden araştırdım ve kısmen doğru olduğunu gördüm.

Veliaht Selman’ın laik açılımlarından birisi de “Riyad Sezonu” adında bir organizasyonmuş ve 16 - 19 Aralık 2021 tarihleri arasında Orta Doğu’nun en büyük müzik festivali yapılmış. Adı müzik festivali ama müzik dışında daha birçok etkinlik olmuş. Buraya Avrupa’dan Çin’e kadar dünyanın meşhur şarkıcılarından yaklaşık 200 kişi getirtilmiş ve içlerinde, burada iyi bilinen hoplaya zıplaya şarkı söyleyen kadınlar gibi kadın şarkıcılar da mevcut. Haberlere konu olduğu kadarıyla sayıları 730 bine varan izleyici kitlesi de genellikle genç nesilden kadın erkek karışık olmuş. Tabi buradaki seküler İslamcıların iddia ettiği fuhuş, alkol ve uyuşturucu var mıydı onu artık Allah bilir ama Arap basınında öyle bir şey yer almadı.

Benim bu olaya karşı en çok merak ettiğim ise, her türlü müziği haram kabul eden ve üstelik buna dair icma iddiasında bulunan Suudi âlimlerden herhangi bir itirazın gelip gelmediğiydi. Epey aradım, taradım ama herhangi bir âlimden herhangi bir itiraza rastlamadım. Sadece bir haberde toplumun ikiye bölündüğünü gördüm. Diğer bir haberde de sosyal medyada önemli sayılara ulaşan bir tepkinin oluştuğunu, Riyad Sezonu’nun iptal edilmesinin istendiğini ve bu tepkinin başını da Sahve’nin çektiğini okudum. Sahve ise, Sefer Havali, Selman Avde gibi âlimler tarafından başlatılan Suudi Selefiliği’nin kralcı ana akımına karşı ıslahçı bir harekettir.

Oysa Suudi Selefi âlimlerinin büyük uğraşları, geçmiş Eşari ulemasının kusurlarını bulmak ve kötülemektir. Hatta bazıları kurdukları youtube kanalları üzerinden sadece bunu yapıyor. Malumdur ki bunun da fitneden başka bir getirisi yoktur. Ne var ki kralın hiçbir rezilliğine tek söz etmiyorlar. Hâlbuki kendi tarihlerinde “1744 Ulema Umera Anlaşması” diye bir anlaşma var ve buna göre Suudi kralları dini uygulama hususunda âlimlere her türlü desteği verecek, âlimler de onların saltanatı için gereken desteği sağlayacaktır.

Aslında âlimler Suudi ailesinin saltanatı için şimdi bile her türlü desteği veriyor ama karşılığında sadece bol maaş ve makam alıyorlar. Bunlardan en az yararlanan İbni Useymin bile akla hayale gelmeyecek şeyler söyler.

Örneğin İbni Useymin, Nevevi’nin Riyadu’s-Salihin adlı eserine yaptığı şerhin yöneticilere itaat konusunda; “Her halükarda işitip itaat etmelisin hatta kendilerini halktan kayırsalar bile -Allah’a isyan haricinde- halkın itaatsizlik yapmaması gerekir. Eğer yöneticiler görkemli saraylarda oturur, lüks arabalara biner, en kaliteli elbiseleri giyer, hem evlenip hem de cariyeler edinir, kendileri en geniş şekilde nimet içerisinde yüzerken halk sefalet, acı ve açlık içerisinde yaşasalar bile, halkın onlara itaat etmesi zorunludur. Çünkü bizim için bir hal, onlar için başka bir hal vardır.” der.

İbni Teymiyye’nin el-Akidetü’l-Vasıtiye adlı kitabına yaptığı şerhte ise; “Ehli Sünnet, ehli bidate tamamen muhalefet ederek Allah’ın en fasık kulu dahi olsa, emirle birlikte haccı ikame etmeyi öngörür... fasık hatta hacda içki bile içseler, Ehli Sünnet’e göre haccı emirlerle yapmak gerekir. Çünkü onlara göre emir fasık dahi olsa, fıskı onu açık bir küfre sürüklemediği sürece itaati vaciptir.” gibi çok enteresan ifadelere yer verir.

Tabi kendilerini Ehli Sünnet’in yegâne temsilcisi addettiklerinden, genelde bütün görüşlerini Ehli Sünnet’e mal ederler.

Allah selamet versin.

Burhanüddin Aldiyai

Moderatör tarafında düzenlendi:
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ibn teymiyye (Allah ondan razi olsun) yasasaydi, Allahu alem kilicini ilk bunlara cekerdi. Ibn teymiyyenin adini kullanarak pisliklerini kapatamazlar. Türkiyede hafif calgili ilahileri bile ellerinden gelse dinden cikmakla esit görecek saray mollalari bu festivalle alakali aciklama yapmadilar sanirim.Saray mollalarinin tek derdi topragin altina yatanlar,üstündeki seytanin temsilcilerine tek laf edemezler zira onlarda seytanin temsilcilerinin temsilcisi konumunda.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunun selefilikle alakası yok.Bunu eşarisi de maturidisi de yapıyor.Onlar da ülkelerinde selefiliğe saldırıp iftiralar atıyor.Yani her ülkede münafıklar var.Kendisini bir şeye nispet etmesi değil mesele.Ben meseleyi söyleyeyim Eşarilik ve Maturidilikde de olan istihlal şartı, irca akidesi selefin anlayışından uzak olan ameli imandan saymama meselesi bunun temelidir.Suud selefileri de getirdikleri inkar şartıyla tevil edip krallarına inkar etmedikçe karşı çıkmıyorlar.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tağutlara da itaat vacip mi? Bugün öyle bir risale okudum bazı selefiler de türkiyede Erdoğanın videolarını paylaşıp ona itaat in şart olduğunu söylüyor bu nasıl bşr fitnedir bu konunun detayını bilrn varsa açıklar mı

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Suudi Arabistan'daki dünya icin yeni harikalar projesi de ilginc geliyor bana.
bariş ozcan'in cizgi kent diye bir videosu var.
teoriye göre
Yeni dunya ve yeni Muhammed.

musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
suudi arabistan eskisinden çok farklı. riyadlı bir arkadaşım var, riyadda yapılan etkinliker vs istanbulda yok. geçen sene devlet kanalında dansözleri çıkardılar. son iki senedir "riyadh season" adında bir sürü batıya hoş görünmeye çalışan şeyler yapılıyor. yine iki sene önce turizm vizesi yoktu sadece hac, umre ve çalışma için vize vardı fakat şimdi avrupa birliği ve amerika gibi ülkelere e vize veriyorlar. müslüman birinden daha kolay vize alabiliyorlar. şeyhleri hapse tıkıyorlar. suudi arabistan kendi "atatürk" ünü Mbs de buldu. inşallah en kısa zamanda islamın hüküm sürdüğü topraklarda bu kan dondurucu şeyler son bulur

Abd Allah Al Atharī Çevrimdışı

Abd Allah Al Atharī

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Suudi Arabistan'daki dünya icin yeni harikalar projesi de ilginc geliyor bana.
bariş ozcan'in cizgi kent diye bir videosu var.
teoriye göre
Yeni dunya ve yeni Muhammed.

Saud'un şuandaki misyonu,Yeni Dünya Düzeni'nin iki Sözde İslâmi Merkezden biri olmaktır.
Bin Selman'ın kendi diyişiyle Ilımlı İslamı Hedefliyorlar.Yani Sofiler'den uzak kaçan Selefiliğe yönlenen kişileri "bakın bizde Selefiyiz lakin söyle böyle olanlar haricidir" diyerek kişileri saptırıyorlar.
Bu iş sonunda haşa Chrislam denen yola da gider...
Bir yandan Saudi Arabiyah ile Selefileri, diğer yandan da Kuzey Beldelerini Pagan kökleri olan Sofizm şirki ile iyice saptırıyorlar...

Üst Ana Sayfa Alt