Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risale-i Nur Okuyanların Delile Karşı Tutumu

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Evet bu başlığı neden açma gereği duydum onu yazayım. Malumunuz risale hakkındaki çalışmamıza gelen yanıtlardaki cahilliği, delilden (kuran ve sünnetten) uzak olduğuna herkeş şahittir.

Aynı zaman mail kutumuza da buna benzer yanıtlar gelmekte.

Risale okuyanların bu hezeyanlarını herkes görsün ve arşiv olsun diye başlık açma gereği duydum. Ne yazıkki önceki sildiklerimin haricinde yeni gelenleri ekleyeceğim!!!

------------------------------------------------------------------------------

Beni sitenizin üyeliğinden ve mail grubundan çıkarın lütfen.sanki yeni bir şey bulmuş heycanı ile bediüzzaman belgeseli hazırlanmış ,işi gücü bırakıp iftira için biz de buna inanacağız.benim boş lafa karnım tok.risale-i nurun tümünü okudum.başka saflara propagandanızı ulaştırın.Allah'a havale ediyorum sizi...
14 Ağustos -

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Beni sitenizin üyeliğinden ve mail grubundan çıkarın lütfen.sanki yeni bir şey bulmuş heycanı ile bediüzzaman belgeseli hazırlanmış ,işi gücü bırakıp iftira için biz de buna inanacağız.benim boş lafa karnım tok.risale-i nurun tümünü okudum.başka saflara propagandanızı ulaştırın.Allah'a havale ediyorum sizi...

14 ağustosta mail kutumuza düşen yazı, evet gördüğünüz üzere çalışmaya bakılmamakta ve Allah cc'dan inmiş bir vahy gibi kusursuz görülmekte.

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dikkat edin hiç delilli eleştiri yok hep nefsani ve duygusal eleştiriler başka bir forumda da bu belgeselleri yayınlayınca benzer tepkiler almıştım,bi tanıdığım bloğunda nurcuları eleştirince yine benzer tepkiler almıştı bu nurcuların delille işleri olmaz hatta delil ne demek bildiklerini sanmıyorum

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
dikkat edin hiç delilli eleştiri yok hep nefsani ve duygusal eleştiriler başka bir forumda da bu belgeselleri yayınlayınca benzer tepkiler almıştım,bi tanıdığım bloğunda nurcuları eleştirince yine benzer tepkiler almıştı bu nurcuların delille işleri olmaz hatta delil ne demek bildiklerini sanmıyorum

Bize düşen sabrla tebliğ ve nasihat ;)

Hidayet ve anlayış Allah cc'dandır.

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
daha öncede yazdım ama cvp gelmedi...b.said nursinin şimdiki kitapları nurcular tarafından değiştirildiği haberi var.yani öçyle duydum...ikinci sorum şu şekilde.Mustafa çelikin "la" kitabını okuduysanız bilirsiniz.orda seyh said yapacağı kıyama b.said nursiyi de çağırmış ancak b.zaman bunu önceleri geri çevirmiş ve şeyh said kıyamda başarısız olup şehid olunca b.zaman kıyama katılmadığı için pişmanlık duyduğu yazıyordu..
ben b.zamanın kitaplarını ne okudum açıkçası değiştirildiği söylendiği içinde okumak istemiyorum.ki sizde kitabın tutarsızlığını ortaya koyuyorsunuz...ama b.zamanın kendisi çok güzel çalışmalarda bulunduğunu bir kaç kitaptan okudum.atatürke karşı çıkışı atatürkün ona ve diğerlerine yaptığı işkenceler flan filan...
bu konudada aydınlatırsanız sevinirim...

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
daha öncede yazdım ama cvp gelmedi...b.said nursinin şimdiki kitapları nurcular tarafından değiştirildiği haberi var.yani öçyle duydum...ikinci sorum şu şekilde.Mustafa çelikin "la" kitabını okuduysanız bilirsiniz.orda seyh said yapacağı kıyama b.said nursiyi de çağırmış ancak b.zaman bunu önceleri geri çevirmiş ve şeyh said kıyamda başarısız olup şehid olunca b.zaman kıyama katılmadığı için pişmanlık duyduğu yazıyordu..
ben b.zamanın kitaplarını ne okudum açıkçası değiştirildiği söylendiği içinde okumak istemiyorum.ki sizde kitabın tutarsızlığını ortaya koyuyorsunuz...ama b.zamanın kendisi çok güzel çalışmalarda bulunduğunu bir kaç kitaptan okudum.atatürke karşı çıkışı atatürkün ona ve diğerlerine yaptığı işkenceler flan filan...
bu konudada aydınlatırsanız sevinirim...

Kardeşim bir kitab değiştirilse bile bir kaç yerde kelime değişir. Komple bir kitab kaldırılıp yerine başkasının kitabı basılmaz ya. Kitabın (kulliyatın) tamamında şirk üzere itikad sahib. Her kitabda tasavvuf ve gayb bilgileri, yahudi israiliyatı, kabirden yardım, kitab yazdırılma sapıklıkları vs vs.

kardeşim hâla hakikat yerine duygusal davranıp kendini kandırmak istiyorsan, bari deki "ben, Said Nursi'yi bilmiyorum ama ortalıktaki risaleler sapık kitablardır. İnsanları saptırmaktadır Okunmaması lazım." Bunu da mı diyemeyeceksin?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
size bu konuda sadece aklıma takılanları sordum..ve dedimya kitabı ne okudum nede okumayı tavsiye ediyorum..duygusal yaklaşmak değil gerçeği görmek istiyorum..hepsi bu..ama kitabın yüzde doksanı değiştirilmişse b.zaman olma ihtimalı daha yüksek olur..bunun için araştırmak istiyorum...bildiklerimi doğru kabul etseydim öğrenmek yerine size onu savunmaya geçerdim değil mi?

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Risale-i Nurlarin belli kisimlarinin degistirildigi bir gercektir.
Ama bu degisim risalelerdeki gulat-i Aleviyye'ligi gizlemek icin nur talebeleri tarafindan yapilmis bir kalemlemedir.
Artik talebeleri bile risalelerdeki bazi meselelerin avam tarafindan bilinmesinden korkmus olacak ki degistirmisler o kisimlari.
Bunu belli nurcular da kabul etmektedir.
Hatta bu forumda nurculuktaki sirk ve sapikliklari goren ve ondan tevbe eden bir arkadas daha vardir, yeni farkina vardigi zaman bu seylerin kendisi bizzat buyuk nurculardan birileri ile konusmus, o sahis da bu arkadasa '' Sen bizlere goster o bolumleri, bir dahaki baskida onlari cikaralim '' diye teklif etmis, ama bu arkadas kabul etmemis.
Linki simdi bulamadim, ama bulabilen kardesler olursa eklemeleri faydali olacaktir insaAllah.

Bir de, B.zaman diye yazmak yeterince acik olmuyor.Onun yerine soyle yazilabilir ;

Bel'ammuzzaman
Belauzzaman

:D

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
gerçekten ilginç...hatalı yerlerinin olduğunu kabul etmişler demek...:O ,bana ne öneririrsiniz.daha iyi anlayabilmek için neyle kıyas yapmam gerekir. çevremde okadar bağımlı olanları varki kopmayı bırakın benim onun kitabını okumadığım için neredeyse küsecekler...resmen kuranı bırakıp risalei anlama peşindeler.birde bunun tefsir kitabı olduğunu söylemeleri ise oldukça sıkıyor beni...

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Istisnalar haaric, Nurcular genellikle bir arayis icerisinde olup da nur dini ile karsilasan ama belli sebeblerden dolayi buna takilip kalan insanlardir.
Kimisi harbiye donusur, kimisi ortada gitmeye calisir, kimisi de muallaktadir.
Bu muallakta olanlardan Allah'in izni ile hidayete gelenlerde mevcuttur.

Ama F. Gulenyan'cilar daha farkli.
Gulenyan ne kadar nurculugun icerisinden cikmis gibi gozuksede aslinda pek oyle degil, sirf milliyetcilik damari yuzunden zamaninda imkani varken Said Nursi ile gorusmeyen biridir. ( Bunu Gulenyan'in kendi dini acisindan soyluyorum )
Gulenyan taassubcularinin ekserisi cahil insanlardir, Gulenyan ve kendisinin ilk yetistirdigi kitle ev ev, mahalle mahalle, kasaba kasaba gezerek nerde zeki ve fakir cocuklar var ise hep toplamislardir.
O vakitlerde Turkiye'da dindar olmaya calisan halk genel olarak ( 1970 ve sonrasi ) dini kitablarin yayinlanmasinda biraz daha kolaylik buldugu icin hangi kitabi hocayi buldularsa yapistilar, Gulenyan da bunu iyi biliyordu.
Din namina Allah demekten baska birsey bilmeyen ama bir arayis icerisindeki gencleri alip kendi potalarinda erittiler, onlari istedikleri gibi yetistirdiler.Hele ki dogudan gelen gencler cogunlukta idi.Koyde yetismis, sehirlerin pislikleri ile henuz tanismamis korpe beyinler.
Bu genclerde namaz kilan insan gorunce zaten etkilenirlerdi.
Hele ki Gulenyan'in vaazlarda sogan dogramasi ise onlari ayri bir etkiliyordu, cunku boyle bir adam gormemislerdi.
Gulenyan'in verdiklerini Islam zan ediyorlardi ve hemen kabul ediyorlardi.

Bugun durum yine aynidir, o cemaatin en alt tabakasindaki sakirt - abi kitlesi yine boyle dusunen insanlardir.
Arayis icerisindeki samimi olanlari haricinde bunlara kolay kolay birsey etki etmez, sabr lazim.
Yanlis konusmanin vebaliyeti, nebi ve rasullerinde Allah'in yardimi olmasa idi yanlis yapabilirlerdi gercegi, onlarin bile sirkten Allah siginmalari gibi konular ile giris yapilabilir teblige zannimca.
Meal okumaya davet edilebilirler.
Yanlarinda dururken bizzar risale'lerinden bir bolum acip ona okutup hemen sonra ne anladigini sormak da faydali olabilir.Cunku ekserisi okudugundan birsey de anlamamaktadir, abilerinin ablalarinin verdigi odev yerini bulsun diye bakarlar.
Ki Gulenyan'cilar artik risale de kolay kolay okumazlar, TÖV dedikleri Gulenyan kitablari okurlar.
Boynuz kulagi gecmis yani :D

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şuan nurcular bile kendi aralarında 13 fırkaya bölündüğünü söylüyorlar.fethullag güleninde kendi içlerinden olduğunu söylüyorlar...sizden duydum onlardan olmadığını..ama sonuç olarak ister olsun ister olmasın onlar f.güleni desteklemiyorlar.
anlaşılan yeni başlayanlar için, nurcular ve dolayısı ile risale ve yazarının nasıl bir akideye sahip olduklarını anlamak dağları delmekten daha zor görünüyor....

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi'nin olmesinden sonra hemen bolunduler zaten, 13 rakami az da olabilir.
Gulenyan'i kendilerine nisbet etmeleri ise tamamen siyasidir, Gulenyan onlarin icinden cikmis gibi gorunse de oyle degildir, kendi yolunu menhecini cok eskiden cizmis bir adamdir.
Gulenyan'in bu hizli yukselisiyle, pastayi tek basina goturmesinden cekinen Nurcu'larda onu kendilerine nisbet eder.Devletin sagladigi kolayliklardan olsun, cemaatlesmenin getirileri olsun, bunlardan faydalanirlar.Ama sordugunuzda Gulenyan'i seven Nurcu bulamazsiniz, seven de ya henuz Nurcu degildir, ya da donme bir Nurcu'dur :) Gulenyan'da onlardan faydalanir, kendini Nurcu kitlesinden gelmis gibi lanse eder bazen, hem Nurcu'larin tabanindan rey alir hem de cemaatine cekecegi kisileri bu referans ile daha kolay cezbeder.

Nucular, Said'in olumunden sonra yazicilar ve okuyucular diye iki ayri bolume ayrildi ilk once.
Sonra yazicilar da Osmanlica yazanlar ve Latince yazanlar diye ayrildi, okuyucular haakeza.
Sonra liderlik kavgalari basladi, yani herkes bir yerinden cekti.
Suan ki genel durumlari boyledir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Okuduysanız sorun nedir?

Bakın videoda bizzat kaynak vererek sayfa numarası vermişiz, sanki kafadan biz de yazmışız gibi bir tavrınız var. Bu belgesel nurcular üzere değil bizzat said nursinin kitabı olan risalei nur üzerine hazırlanmıştır.

Çok okuduysanız buyrun hangi konuda hata var ispat edin...

Üst Ana Sayfa Alt