Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risale-i Nur Okuyanların Delile Karşı Tutumu

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar üşenmemişler, Allah için sayfalarca tek tek bakıp delillendirip yazmışlar. Yetmemiş videolar yapmışlar. Yetmemiş varsa bir itirazınız söylediklerimize buyrun demiş kapı açmışlar ama yok. Bir insanın gözü kulağı kalbi kapalı olunca yok. Allah hidayet versin ne diyelim.

Adam konuyu okumaktan aciz, aynı ehli bida kafası "sahabede hata yaptı, ne var?"

Tağutlara baş kaldırmış Vallahi yalan
bedeniyle ilmiyle Küfre karşı cihad etmiş Vallahi yalan
büyük bir velidir Vallahi yalan
alimdir Vallahi yalan
muallimdir Vallahi yalan
mücahiddir Vallahi yalan
müttakidir Vallahi yalan

Ahiret yakın..

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim sana verecek cevabım yok ilimle gelmiyorsun ki ilimle mukabele edeyim Mübarek Ramazan ayında şeytana uyup dilimi üslubumu bozmak istemiyorum!Kur anı dinler Selam der geçerim Bu sana yazdığım son cevaptır dilediğini yazabilirsin artık

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi
Gün, ihtilafa sebep olabilecek tartismalardan özenle kacinip, gayri iSLAMi devlet ve topluluklarin ittifakla ve kahpece kurdugu tuzaklardan müslümanlari kurtarmak icin birlik olma günüdür!

Olaylara genis bir perspektiften bakildiginda iSLAM'a karsi kin ve müslümanlara karsi oynanan oyunlar ortada.

Her yandan KISKACA aliniyoruz.

''GİRMEDEN TEFRİKA BİR MİLLETE DÜŞMAN GİREMEZ,
TOPLU ATTIKÇA YÜREKLER ONU TOP SİNDİREMEZ''

M.AKİF

Ömrünün önemli bir bölümünü hapisanelerde gecirmis bir zât icin bu kadar rahat ve kesin hüküm vermekten sahsen Allah'a siginirim.

Ugrasmamiz gereken onca düsman, müsrik, münkir varken müslümanlarin birbirleriyle, hatta ahirete intikal etmis kisilerle ugrasmasi ne derece dogru?

Düsünme vaktidir...

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim sana verecek cevabım yok ilimle gelmiyorsun ki ilimle mukabele edeyim Mübarek Ramazan ayında şeytana uyup dilimi üslubumu bozmak istemiyorum!Kur anı dinler Selam der geçerim Bu sana yazdığım son cevaptır dilediğini yazabilirsin artık
Kardesim bakin ortada bir mesele varki siz bunu gormuyor baska bir yonde gundem olusturuyorsunuz.
Evvela siz risaledeki hatalari kabul ediyor musunuz?Yok kabul etmiyorsaniz gerekcelerini yazin...Bunun disinda konusmak konuyu dagitmakta baska bir sey degil

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim bakin ortada bir mesele varki siz bunu gormuyor baska bir yonde gundem olusturuyorsunuz.
Evvela siz risaledeki hatalari kabul ediyor musunuz?Yok kabul etmiyorsaniz gerekcelerini yazin...Bunun disinda konusmak konuyu dagitmakta baska bir sey degil

Başka gündem oluşturduğum yok gayet açık fikrimi beyan ettim. Sorun fikrimi beyanda değil farklı bir görüş ifade etmemden kaynaklandı Yazılanları okursanız konuyu dağıtanın da ben olmadığımı görürsünüz Hata meselesinde zaten söyleyeceğimi söyledim Hatasız bir alim beklentisinin Ehli sünnet açısından yersiz olduğunu belirttim Evet ebced gibi sağlam bize zemine oturması çok zor olan hadis kriterleri açısından söylüyorum bir durumu görüyoruz ve benzer veya değil başka eleştiriler gelebilir zira masum ve hatasız değiller hayatları hüccet olan İbni Teymiyye de İmamı Gazzali de alimlerce eleştirilmişler ama bu onların yaptıkları hayırları ve doğruları yanında devede kulak kalır

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Sayın admin bu belgeseli izleyeceğim Haklıysanız şayet ben hakikati gördüğümde Ömer Ra gibi dönmeyi bilirim inşallah Evet haklısınız! diyeceğim ve fikrimden vazgeçeceğim fakat aksi durumda bana analiz etme eleştirme hata gördüğüm yerleri Kur an ve hadis ölçüsünde delil getirmek suretiyle belirtme hakkı verecek misiniz. Ayrıca mümkünse lütfen bu kelamım yanlış anlaşılmasın yöneticiler ve ilmi konuşanlar dışında müdahale olmasın Bana bu hakkı veriyorsanız ve haliyle Ramazandan dolayı yorgun oluyorum 1 hafta süre süre de verirseniz memnun olurum
Bu şartları bana sağlar mısınız

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Her kitaptan İslam'a uygun olmak şartıyla alınacak şeyler vardır.Bu doğrultu da risaleler imanı kuvvetlendirmek adına okunabilir. İman hakikatlerini delilleriyle ve akla yatacak bir şekilde anlatıyor. (Tüm külliyatı okumadım ama)

Evvela_tevhid Çevrimdışı

Evvela_tevhid

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Said nursı Mutasavvıf ' tır.

Kendi kitaplarında yazan küfür akidelerini okuyupta hala çok büyük bir alim demekle insanları yanlis yola cagirmayın.

Vahdedi vucut ekolünün baş temsilcisi olan İbnul Arabî'yı öven , ebced ve cifir hesabı yapan , kendini peygamber ilan eden ve daha bir çoklarını kitaplarında anlatmış bir sahis hangi davayi savunursa savunsun kendi hevasına uyan bir kimsedir !

İnanmiyorsaniz delille anlatilmis
'said nursi gercegi BELGESELI ' ni izleyip sayfa noları ile karşılaştırın biz kimseye iftira atmiyoruz Allah rızası için gerçekleri açıklıyoruz.

'Kur'an'a tabii olduğunu söyleyenler (!)

Kuran ve sahih sünnete ters olan
'Kırmızı Kitab' lara mi ?? Tabii

yoksa ..

Kur'an'a ve Rasullah'in sahih sunnetine mi tabii sormak lazım ?
_____

Not ; kimse kusursuz değildir körü körüne kimsenin fikrini putlastirmak TEVHİD DİNİ İSLAM DA YOKTUR .
Şahısların görüşleri Kuran ve sünnete uygunluğu ile değer görür

Sahabe Tâbiin de kusur etmiştir elbet Kusursuz olan ALLAHTIR ve onun vahyine uyan Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem in dır (Kİ O BİLE HATA YAPMİŞTİR ALLAHTA ONU UYARMIŞTIR ) Kuran ile SABİT tir

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
İşte hocam dediğim gibi her kitaptan alınacak faydalı şeyler vardır diye düşünüyorum. Risalelerde iman hakikatleri konusunda güzel bence bu konuda istifade edilebilir.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hocam dediyse vardır bir bildiği zihniyetinin bir yansımasını görüyoruz. Savunmasını Abdullah Yolcu ve Nureddin Yıldız sohbetlerinden kesitler ile güçlendirmesi bunun delilidir. Kişinin muctehid ve alim olduğunu sohbetlerden mi öğreniyorsun yoksa ilmine mi bakıyorsun? Forumda bu zatın kitaplarından aktarılan küfür itikadlarını okuma zahmetine girmeyip ezbere yapıştırmışsınız paragrafı. Sahabe ve alimler ihtilaf etti de uluhiyet ve rububiyette de ihtilaf etmedi ya kardeşim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Hersey bir yana
Said nursi
Benim takik oldugum
Cumhuriyet donemi icinde tavir almış biridir.
Bu yuzden herkeslestiremiyorum onu zihnimde.

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam dediyse vardır bir bildiği zihniyetinin bir yansımasını görüyoruz. Savunmasını Abdullah Yolcu ve Nureddin Yıldız sohbetlerinden kesitler ile güçlendirmesi bunun delilidir. Kişinin muctehid ve alim olduğunu sohbetlerden mi öğreniyorsun yoksa ilmine mi bakıyorsun? Forumda bu zatın kitaplarından aktarılan küfür itikadlarını okuma zahmetine girmeyip ezbere yapıştırmışsınız paragrafı. Sahabe ve alimler ihtilaf etti de uluhiyet ve rububiyette de ihtilaf etmedi ya kardeşim.

Ne güzel yazmışsın .

Bu sitede nasıl siz Abdulmuizz Fida hocanın ilmine ve itikadına güveniyorsunuz ve bende Abdullah Yolcu Nurettin Yıldız ve Timurtaş hocanın ilmine ve itikadına güveniyorum Abdulmuizz Hocanın ilminin de hakkını vermek istiyorum gerçekten çok bilgili bu siteye girdim gireli soru cevap kısmını okuyordum her neyse
Sizin fikirlerinize muhalif bir görüş ifade edince ya da tekfir ettiğinizi tekfir etmedim diye adam beni doğrudan tekfir ediyor! Bu arada Abdullah yolcu da Nureddin Yıldız da Timurtaş hocada kafir oldu öyle mi yoksa onlara daha hüccet gitmedi mi..

Delil var diyorsunuz o delil başkasına hüccet olmuyor işte olsa bu kadar ihtilaf olmaz her alim delili farklı anlıyor Bırakın Allahı aşkına soruyorum Fıkıh hadis ve Tefsirlere bakın Ben günde 1 ayet olmak üzere her gün İbni kesir/Kurtubi/Mevdudi/Teberi okuyorum Her yer delil dolu Alimler görüşleri aktarıyorlar ve bunların çoğu birbirine muhalif kimse kimseyi o görüşe zorlamıyor hepsi de delilini söylüyor Geçen Abdullmuizz hocada ibni kayyım ın cehennemin sonlu olduğuna dair delillerini aktarıyordu Bunu ben söyleseydim herhalde ne dinim kalırdı ne imanım!

Neyse hem başım ağrıyor hem iftar yaklaşıyor güzel bir site kuranlardan ve tevhidi anlatanlardan Allah razı olsun! Ben bundan sonra yazmayacağım Allah hepimizi sırati müstakimde eylesin ve orada sabit kılsın Hayırlı Ramazanlar ve iftarlar
Vesselam

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sayın admin bu belgeseli izleyeceğim Haklıysanız şayet ben hakikati gördüğümde Ömer Ra gibi dönmeyi bilirim inşallah Evet haklısınız! diyeceğim ve fikrimden vazgeçeceğim fakat aksi durumda bana analiz etme eleştirme hata gördüğüm yerleri Kur an ve hadis ölçüsünde delil getirmek suretiyle belirtme hakkı verecek misiniz. Ayrıca mümkünse lütfen bu kelamım yanlış anlaşılmasın yöneticiler ve ilmi konuşanlar dışında müdahale olmasın Bana bu hakkı veriyorsanız ve haliyle Ramazandan dolayı yorgun oluyorum 1 hafta süre süre de verirseniz memnun olurum
Bu şartları bana sağlar mısınız
Kardeşim, akıl sahibleri için yapıldı bu video çalışması. Dinle, düşünüp tefekkur edin sonra da gereğini yerine getirin inşeAllah.
Şunu bilin ki bu çalışma Risale-iNur kulliyatı alınıp, sayfa noları dahil dipnotta verilerek belgelenmiştir.
Şimdi siz risale içindeki her tenkid edilen maddeyi izleyin, buraya aktarın. Sonrada doğru veya hatalı olunan yerleri buraya bildirin. Fakat her maddeyi tek tek. İşine geleni alıb eleştirip, işine gelmeyene gözünü yummayacaksın. Yeri geldiğinde İslam akidesine aykırı, uydurma veya zayıf görüşleri kitabına koyan şahsı da tenkid etmesini bileceksin. Kolay gelsin.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Cevizi dahi kaybolsa "Ya Abdulkadir Geylani sen bana eşyamı buldur" diyen adamın itikadı sıradan bir ihtilaf değil kardeşim. Adı geçen şahısları tekfir ettiğimden değil birinin savunmasını başkalarının sözleriyle yapmana dikkat çekmek istediğimden yazdım. Bu istiane şeklini normal bir ihtilaf olarak görüyor isen zaten tartışmaya lüzum yok. Bu tür itikadlarından haberin yoktur hüsnü zannı içerisindeyim.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler neyi tartisiyoruz :)

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum
Risaleler hakkında tüm delilleriyle beraber açıklıyacak birini tanıyorum, kendisinin internet ortamı ile alakası yoktur, Yüz yüze konuşturabilirim veya telefonla ,burdaki bütün kardeşlerimi, İstanbul sarıyer de yada yakınlarındaki semtlerde bize misafir olucak kardeşimiz varsa gelsin anlatsın hocamıza yada biz gelelim çay içmeye ,hocamızda bütün delillerini sunucaktır. Sayın Abdulmuizz Fida sizi davet ediyorum öncelikli bilginizden dolayı,
esselamu aleykum

Üst Ana Sayfa Alt