Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ruhların Cinsiyeti, Hissiyatı ve Şuuru Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Öncelikle belirteyim, İbn Kayyım'ın r.a. Ruhla ilgili kitabını okumadım, aşağıda soracağım soruların cevabı o kitapta varsa okuyan bir arkadaş söylerse memnun kalırım.

Çeşitli kaynaklara baktım ancak birbirinden farklı yorumlar gördüm. Ben ümmetin müçtehid alimlerinin görüşünü, Selef ulemasının görüşlerini merak ediyorum bu hususlar hakkında.

Ruh hakkında kafama takılan sorular şöyle:
1- Bazıları ruhların cinsiyeti yoktur derken, bazıları vardır diyor. Ümmetin alimleri bu hususta görüş belirtmiş midir?
2- Eğer ruhların cinsiyeti yok ise kalu beladaki halimiz nasıldı? Ruhların cinsiyeti var ise zaten bu soru çözülmüş olur.
3- Ruh her zaman bedene ihtiyaç duyar mı? Bedensiz ruhun var olma, yaşama, hissetme hali mümkün müdür? Eğer bedensiz de var olma, hissetme hali mümkünse mesela Murat isminde biri yine o ruh halinde kendisini "Murat", "İnsan", "Erkek", "Müslüman" olarak hisseder mi?

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum esselam we rahmetullah kardeşim,

Şu cevaba bakabilirsin;