Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sadece Gusul Abdestiyle Namaz Kılınır mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor:
"Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) yıkanır, (sabahtan önce) iki rek'at namazla sabah namazını kılardı. Gusulden sonra Aleyhissalatu vesselam'ın bir de abdest aldığını zannetmiyorum.''
(Kutub-i Sitte, 3731; Tirmizi, Tahâret 79, (107); Nesâi, Tahâret 162, (1,137); Ebu Dâvud, Tahâret 99, (250)

Ebu Bekre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm), sabah namazını kıldırmak üzere (mescide) girmişti. Eliyle "Yerinizde durun!" diye işaret buyurdu (ve çıktı).
Sonra başından su damladığı halde geri geldi ve cemaate namazlarını kıldırdı."

3760 - Bir rivayette: "...Namazıa tamamlayınca: "Ben de bir insanım. (İlk geldiğimde) cunubdüm" buyurdu" denmiştir.
(Kutub-i Sitte, Gusul, 3760; Buhari, Gusl 17, Ezan 24, 25; Muslim, Mesacid 157, (605); Muvatta, Taharet 79, (1, 48); Ebu Davud, Taharet 94, (234, 235); Nesai, İmamet 14, (2, 81, 82)

Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor:
"Rasulullah(aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince, önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onIarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayaklarını yıkardı.''
(Kutubi Sitte , 3718)

Hadislerin arasını bulursak, Rasulullah (s.a.v.), Gusul abdestinden sonra abdest aldığı da oluyor, almadığı da oluyor. Guslun üzerine abdest almak "nurun ala nur misali" daha faziletlidir. Fakat kişi Gusul abdestindden sonra aabdest almasa da, Namaz kılmasında bir sakınca yoktur.

Ebu Hurayra (r.anh)'ın anlattığına göre, Rasulullah (s.a.v.), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hurayra bu sırada cunub olduğu için, Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi.
Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hurayra, neredeydin?"
O da cevab verdi: "Ben cunub idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim."
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Subhanallah! Müslüman pis olmaz."
(Buhârî, Gusl 23, 24; Muslim, Hayz 115; Ebu Dâvud, Taharet 97; Timizî, Taharet 89; Nesâî, Taharet 172)

Üst Ana Sayfa Alt